Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Izolacja domu - jak ocieplać i uszczelniać?

Monika Karda

Prawidłowo wykonane izolacje cieplne i przeciwwilgociowe poszczególnych elementów domu, takich jak fundamenty, ściany zewnętrzne czy dach skutecznie zabezpieczają dom przed zawilgoceniem i utrudniają ucieczkę ciepła z wnętrza budynku.

Ocieplenie ścian wełną mineralną
Ocieplenie ścian wełną mineralną
ISOVER

Jeśli budynek jest dobrze ocieplony, a wewnątrz sprawnie i efektywnie funkcjonuje wentylacja, nie ma problemu z tzw. przemarzaniem przegród. Dobre wykonawstwo sprawi, że w domu nie pojawi się w nich zagrzybienie, które występuje przede wszystkim w budynkach nieocieplonych lub niewystarczająco ocieplonych oraz w pomieszczeniach niedogrzanych.

 

Izolacja termiczna - prace ociepleniowe

Przegrody zewnętrzne domu mają skutecznie chronić jego wnętrze przed warunkami panującymi na zewnątrz – przed chłodem, upałem, wiatrem, deszczem, hałasem, a czasem też ogniem. Dlatego potrzebują odpowiedniej izolacji termicznej. Dobre ocieplenie to nie tylko odpowiedniej jakości materiał, ale też poprawny projekt i przede wszystkim fachowe wykonawstwo.

 

Ocieplanie fundamentów

Niemal wszystkie wznoszone w tradycyjny sposób ściany fundamentowe trzeba ocieplić. Jedynie ściany z pełnych bloczków keramzytobetonowych nie wymagają dodatkowej warstwy termoizolacji. Najczęściej fundamenty ociepla się od zewnątrz. Ocieplenie umieszcza się też w warstwowej ścianie fundamentowej między warstwą nośną a osłonową. Tylko w fundamentach pod jednowarstwowe ściany zewnętrzne ocieplenie można położyć od wewnątrz. Ściany fundamentowe trzeba ocieplić do poziomu ław fundamentowych, podobnie jak ściany piwnic. Szerokość ścian fundamentowych zależy nie tylko od rodzaju ścian nośnych, ale i grubości zaplanowanego ocieplenia.

 

Ocieplanie ścian

Najczęściej wybieraną metodą izolacji ścian zewnętrznych jest ocieplenie w systemie ETICS. Cechą gwarantującą trwałość systemów ociepleń jest ich kompletność i systemowość. W trakcie prowadzenia robót ociepleniowych, błędy mogą pojawić się praktycznie na każdym z etapów prac. Nierzadko są one są one – w mniejszym lub większym stopniu – powiązane z wykonawstwem, często jednak wynikają z nieprawidłowości, do jakich doszło już na etapie projektowania.

 

Ocieplanie dachu

Połacie dachu najczęściej ociepla się wełną w postaci płyt lub mat układanych w dwóch warstwach: między i pod krokwiami. Płyty są cięższe i droższe. Wygodniej jest stosować maty, które po ułożeniu między krokwiami rozprężają się, dopasowując do izolowanej przestrzeni, i dokładnie ją wypełniają. Czasem stosuje się inne rozwiązania, np. w postaci izolacji nakrokwiowej – gotowych płyt z warstwą wstępnego krycia.

 

Ochrona przeciwwilgociowa - prace izolacyjne

Każdy budynek powinien być dobrze zabezpieczony przed działaniem wody i wilgoci. Mogą one wnikać nawet przez najmniejsze nieszczelności – w niewidocznych miejscach w elementy konstrukcji domu, które powinny pozostać suche – i niszczyć je. Dlatego tak ważne są hydroizolacje, czyli izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne. Izolacje przeciwwilgociowe wykonuje się w różnych miejscach budynku.

Izolacje przeciwwilgociowe muszą być wykonane starannie, z zachowaniem ich ciągłości. Tylko wtedy będą skutecznie zabezpieczać budynek przed wilgocią i stratami ciepła, bo zawilgocone ocieplenie nie chroni przed jego ucieczką.

 

Izolacja fundamentów

Układa się ją między ławą a ścianą fundamentową oraz na styku ścian fundamentowych i ścian budynku lub w ścianach piwnic nad stropem. Z kolei izolacje pionowe – układane po zewnętrznej stronie ściany fundamentowej lub piwnicznej – zabezpieczają przed wilgocią z gruntu, wodą gruntową i opadową. Muszą być połączone w sposób ciągły i szczelny z izolacją poziomą zarówno ścian, jak i w podłodze na gruncie.

W podłodze na gruncie powinno się układać hydroizolację z 15-20-centymetrowym zakładem, równocześnie z izolacją fundamentów. Zazwyczaj jednak izolacja pojawia się podczas prac wykończeniowych, bo wcześniej łatwo ją uszkodzić. Dobrze też, by poziom podkładu betonowego był na wysokości wierzchu ścian fundamentowych. Wtedy bowiem łatwo będzie połączyć obie izolacje.

 

Izolacja dachu

Pokrycie dachowe, narażone na działanie niekorzystnych warunków pogodowych, nigdy nie jest zupełnie szczelne. Podczas silnych opadów deszczu lub topnienia śniegu woda może pod nie wnikać i niszczyć drewniane elementy więźby dachowej oraz niżej ułożone warstwy dachu (między innymi izolację termiczną, płyty gipsowo-kartonowe). Dlatego pod ostatecznym pokryciem potrzebna jest jeszcze jedna warstwa, która ochroni przed wilgocią położone niżej warstwy dachu. Funkcję tę pełni właśnie wstępne krycie. Zarówno sztywne poszycie (np. z desek i papy), jak i membranę dachową układa się na krokwiach.

Od wewnątrz pomieszczeń z kolei układa się folie paroizolacyjne (paroizolacje), które niemal nie przepuszczają pary wodnej. Paroizolację mocuje się od dołu krokwi i uszczelnia połączenie zakładów.

Paroizolacja
Paroizolacja
FAKRO
    Więcej o:

Skomentuj:

Izolacja domu - jak ocieplać i uszczelniać?