Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ocieplenie celulozą - wady i zalety

Robert Gutowski

Obecne rozwiązania technologiczne w budownictwie coraz częściej są skierowane w stronę ekologii. Ich popularność rośnie i chętniej sięgają po nie nie tylko duże firmy, ale także indywidualni odbiorcy. O ekologii przy budowie domu myślimy już na etapie projektowania. Tu ważne jest nie tylko racjonalne zaprojektowanie kubatury i wybór głównego materiału budowlanego, ale także metody ocieplenia budynku. Ocieplenie celulozą to rozwiązanie, które niewątpliwie warto wziąć pod uwagę.

Ocieplanie celulozą
Ocieplanie celulozą
Fot. www.eko-izolacje.pl

Na czym polega ocieplanie celulozą? 

Celuloza używana do izolacji w budownictwie jest materiałem pochodzenia organicznego, który wytwarza się głównie ze specjalnie wyselekcjowanego papieru gazetowego. Na etapie produkcji jest on rozdrabniany i odpowiednio impregnowany, co nadaje mu cechy wysokiej ognioodporności. I taki właśnie rozdrobniony, skompresowany materiał, zapakowany w worki producenta, przyjeżdża  w miejsce, gdzie wykonywane będą prace izolacyjne. Do jego rozprowadzenia używa się specjalnej maszyny wdmuchującej, w której jest dodatkowo rozdrabniany i napowietrzany przed aplikacją.

Ocieplenie domu celulozą jest bardzo korzystne z wielu względów. Jest to materiał, który bardzo dobrze ogranicza straty ciepła w okresie chłodu, ale także dzięki swoim właściwościom, zapobiega przegrzewaniu domu w miesiącach letnich. Dzięki metodzie wdmuchiwania ma szerokie zastosowanie izolacyjne, również w miejscach trudnodostępnych. Celulozą można ocieplać m.in. dachy skośne, stropodachy, stropy, ściany, podłogi, wszelkiego rodzaju przegrody.

Ocieplenie celulozą można stosować zarówno w dopiero powstających obiektach budowlanych, jak i starszych budynkach – w tym wypadku bardzo często jako materiał naprawczy w miejsce nieodpowiednio wykonanego ocieplenia. Metoda ta jest bardzo skuteczna zarówno w ocieplaniu domków jednorodzinnych, jak i budownictwie wielorodzinnym.

Ile kosztuje ocieplanie celulozą?

Firmy, które się tym zajmują, zazwyczaj  podają koszt za wykonanie izolacji 1 metra kwadratowego o wysokości 1 centymetra. Ceny zaczynają się od 1,50 zł. Ostateczny koszt ocieplenia zależy od grubości zasypywanej warstwy i współczynnika izolacji cieplnej waty celulozowej.

Celuloza jako izolator budynku - jak działa? 

Powszechnie stosuje się trzy metody ocieplania celulozą: wdmuchiwanie, otwarty nadmuch oraz mokry natrysk. Ocieplenie celulozą poprzez wdmuchiwanie świetnie sprawdza się jako ocieplenie w miejscach trudnodostępnych. Materiał dociera tam, gdzie klasyczne docieplenia zawodzą. Celuloza wdmuchiwana pod ciśnieniem otacza elementy konstrukcyjne, uniemożliwiając powstawanie mostków termicznych. Metoda często stosowana jest w celu naprawy istniejącego już, nieskutecznego ocieplenia.

Ocieplenie celulozą poprzez otwarty nadmuch pozwala na izolację dużych powierzchni, najczęściej jest stosowany na poddaszach nieużytkowych.

Metoda natryskowa jest najbardziej czasochłonną i dlatego najrzadziej wykorzystywaną. Nakładanie na mokro jest możliwe dzięki aktywowaniu przy pomocy dodatku wody naturalnie występującego w celulozie kleju. Metoda ta ma też swoje techniczne ograniczenia.

Wady i zalety ocieplania celulozą

Ocieplenie celulozą posiada szereg zalet  i niewątpliwie jest propozycją wartą uwagi. Podsumujmy je:

  • celuloza jest materiałem pochodzenia organicznego, a więc użycie jej w budynku mieszkalnym to mniejsze zastosowanie chemii, zdrowsze dla naszych organizmów, szczególnie dla osób z alergiami, czy chorobami górnych dróg oddechowych,
  • materiał jest pozyskiwany z papieru gazetowego, a więc jest to metoda ocieplania przyjazna środowisku,
  • celuloza bardzo dobrze ogranicza straty ciepła dzięki niskiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła, co świadczy o jej skuteczności w izolacji budynków - producenci dają gwarancję 50 lat trwałości użytkowej,
  • dobrze wykonane ocieplenie celulozą, dzięki właściwościom tego naturalnego surowca, pozwala nie tylko ograniczyć straty ciepła, ale również utrzymać pożądaną temperaturę w letnie dni, zapobiegając przegrzewaniu,
  • celuloza nie tylko świetnie ociepla, ale również doskonale tłumi hałas,
  • dzięki odpowiedniej impregnacji, celuloza jest bardzo odporna na ogień, grzyby i insekty,
  • metoda wdmuchiwania ma szerokie zastosowanie nawet tam, gdzie inne ocieplenia się nie sprawdzają,
  • metoda wdmuchiwania działa naprawczo nie tylko na źle wykonane wcześniej ocieplenie, ale również na dziury w wykonane przez szkodniki.

Przy wszystkich zaletach tej metody można się spodziewać, że jest ona droższa od powszechnie używanych, jak np. styropian. Jej zastosowanie wymaga także wyspecjalizowanej ekipy i sprzętu, których znalezienie w krótkim terminie może stanowić trudność. To chyba jedyne wady ocieplenia domu celulozą.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ocieplenie celulozą - wady i zalety