Jak urządzić wnętrze w marynistycznym stylu?

Jagoda Mówińska

Marynistycznym styl doskonale oddaje morski klimat, sprzyja relaksowi i przywołuje wakacyjne wspomnienia. Wnętrza inspirowane letnim klimatem to jeden z najdłużej utrzymujących się trendów w aranżacji.

Sypialnia w marynistycznym stylu
Sypialnia w marynistycznym stylu
fot. Lexington Company

Styl marynistyczny we wnętrzach narodził się już w XVIII w. W okresie rozwoju żeglugi popularne było wykorzystywanie marynarskich elementów w charakterze dekoracji. W polskiej wnętrzach styl marynistyczny zagościł dopiero w okresie międzywojennym, po odzyskaniu dostępu do Bałtyku. Do dziś jest jednym z najchętniej wykorzystywanych motywów w wystroju wnętrz, ze względu na lekkość i prostotę. Bezpretensjonalność i efektowność sprawia, że morskie odniesienia cieszą się popularnością nie tylko wśród miłośników żeglugi, ale wśród wszystkich, którzy cenią minimalizm i harmonię.

Podstawy stylu marynistycznego

Aby przenieść nadmorski klimat do domu, należy pamiętać o kilku zasadach stylu marynistycznego. Podstawowe kolory to biel, szarości, granat, turkus i błękit. By uniknąć monotonii we wnętrzach, stonowane ściany można przełamać detalami w intensywnych kolorach, np. czerwonym lub pomarańczowym. Dobrym pomysłem na dodatki będą elementy wykonane z lin oraz z motywami granatowo-białych pasków i kotwic. O urokach lata z pewnością przypomną pamiątki przywiezione z nadmorskich miejscowości - zdjęcia, modele okrętów, postarzane mapy, a także wszystko, co znajdziesz podczas spaceru brzegiem morza. Warto zadbać również o zastawę w marynistycznym stylu. Posiłki z pewnością umilą naczynia z motywem ryb, sztućce o zabawnym kształcie, czy talerze w ostrych kolorach. Przy doborze tekstyliów postaw na naturalne tkaniny, takie jak len i bawełna. 

Pomysły na marynistyczną stylizację

Na chłodne wieczory wybierz ciepły, wełniany pled w kolorze turkusu, który ożywi wnętrze. W marynistycznych domach króluje drewno - możesz więc włączyć do wystroju palety z desek, pomalowane na biało lub niebiesko. W połączeniu z miękkimi poduszkami, będą doskonale pełnić funkcję krzeseł. Takie rozwiązanie doda wnętrzu lekkości i nieformalnego charakteru. W marynistycznym stylu liczy się kreatywność - to od ciebie zależy, jak wykorzystasz przywiezione z plaży muszle, kamienie, kawałki drewna, czy bursztynu. Możesz umieścić je w słojach lub powiesić na ścianach, by tworzyły wakacyjny klimat nawet w długie, zimowe wieczory. 

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Skomentuj:

Jak urządzić wnętrze w marynistycznym stylu?