Farby: Czym malować drewno, metal, okna albo grzejniki? Farby do zadań specjalnych

Edyta Jabłońska

Niemal wszystko można odnowić za pomocą malowania, wystarczy odpowiednia farba. Na rynku są dostępne farby do mebli, grzejników, a nawet urządzeń AGD. Oto nasz przewodnik po farbach do zadań specjalnych.

1 z 22&Blue cabinets in country-style kitchen
fot. living4media
2 z 22INTERIOR FIX PRIMER, podkład zwiększający przyczepność różnych powierzchni 41,60 zł/0,75 l Flügger
fot. producent
3 z 22MULTISPRAY, lakier odporny na wysoką temperaturę 18,70 zł/0,4 l Śnieżka
fot. producent
4 z 22EMALIA ZAPRAWKOWA, alkidowa 7,50 zł Dragon
fot. producent
5 z 22GRZEJNIKI, ftalowa około 44 zł/l Nobiles
fot. producent
6 z 22KUCHNIA ODNOWA, wodna 99,50 zł/l Syntilor
fot. producent
7 z 22COLOURS, różne powierzchnie, akrylowa około 55 zł/2,5 l Castorama
fot. producent
8 z 22DIRECT PROTECT, akrylowa 46 zł/0,75 l V33
fot. producent
9 z 22DESIGNER, do drewna i metalu, akrylowa 25 zł/0,5 l Beckers
fot. producent
10 z 22RENOWACJA SPRZĘT AGD, akrylowa 69,98 zł/0,50 l V33
fot. producent
11 z 22RENOWACJA GRZEJNIKI, akrylowa 64,88 zł/0,5 l V33
fot. producent
12 z 22OTEX, podkład zwiększający przyczepność różnych powierzchni 200 zł/2,7 l Tikkurila
fot. producent
13 z 22SUPERMAL EMALIA DO PCV, akrylowa 26,50 zł/0,75 l Śnieżka
fot. producent
14 z 22EVERAL MATT 10, różne powierzchnie, alkidowa 45 zł/0,9 l Tikkurila
fot. producent
15 z 22ANTYKOROZYJNY, podkład chroniący metal i zwiększający jego przyczepność 13,30 zł/0,5 l Dekoral
fot. producent
16 z 22RENOWACJA KUCHNIA I MEBLE KUCHENNE, akrylowa 65,98 zł/0,75 l V33
fot. producent
17 z 22DO OKIEN I DRZWI, ftalowa 29,11 zł/0,65 l Dekoral
fot. producent
18 z 22Lakier ceramiczny 21,75 zł Leroy Merlin
fot. producent
19 z 22SUPER COLOR High Temperature, Den Braven 25 zł/0,4 l Leroy Merlin
fot. producent
20 z 22Emalia szybkoschnąca, akrylowa 24,30 zł Dekoral
fot. producent
21 z 22SUPERMAL EMALIA DO PCV, akrylowa 26,50 zł/0,75 l Śnieżka
fot. producent
22 z 22VERSANTE, kredowa 160 zł/l Autentico
fot. producent

Producenci farb oferują coraz większy wybór preparatów do renowacji. Co ważne, często są to farby wodne (czyli rozpuszczalne w wodzie), które nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu, a ich nakładanie jest bardzo proste. Pomalujesz nimi niemal wszystko - od metalu, przez drewno, po tworzywa sztuczne. Właściwie nie ma takiej powierzchni w mieszkaniu, której nie można pomalować. Najnowsze farby dobrze pokryją nawet ceramikę użytkową, na przykład umywalkę. Jednak aby odświeżony przedmiot długo wyglądał ładnie, trzeba wybrać odpowiedni preparat.

Farby do zadań specjalnych

Tymi farbami można malować konkretne (zazwyczaj trudne w renowacji) powierzchnie, co znaczy, że producent wziął pod uwagę określone warunki użytkowania pomalowanych sprzętów. Taka farba dokładnie pokryje powierzchnię, długo się na niej utrzyma oraz nie będzie wydzielała szkodliwych substancji, kiedy będziemy korzystać z odnowionego przedmiotu.

Jaka farba do grzejników: Do ich odnowienia nie należy używać farb uniwersalnych, które pod wpływem temperatury mogą wydzielać szkodliwe substancje. Gwarancję bezpieczeństwa daje Atest Higieniczny określający wysokość temperatury, do jakiej może się nagrzewać pomalowana powierzchnia.

Jaka farba do mebli kuchennych:Farby te mają wysoką przyczepność do podłoża. Pokryją już malowane drewno, płyty wiórowe i płyty MDF. Pokryte nimi meble są odporne na wilgoć, tłuszcz i zaplamienie. Niektórymi farbami można też odnowić meble ogrodowe czy płytki ceramiczne.

Jaka farba do AGD:Farby są przeznaczone głównie do renowacji lodówek i pralek - nie należy nimi malować urządzeń wytwarzających ciepło (np. piekarników). Odnowiona powierzchnia jest odporna na zarysowania i wilgoć. Można ją myć wilgotną miękką szmatką z dodatkiem delikatnego detergentu.

Jaka farba do okien: Są dwa rodzaje farb: do renowacji okien drewnianych lub wykonanych z PCW. Oba preparaty sprawiają, że odnowiona powierzchnia staje się odporna na działanie wody, zmienne warunki atmosferyczne, promieniowanie UV oraz zarysowania.

Jaka farba do wkładów kominkowych: Są to preparaty (zazwyczaj lakiery w spreju) odporne na wysoką temperaturę (mniej więcej do 690 st.C). Można nimi malować również grille. Pomalowana powierzchnia staje się odporna nie tylko na wysoką temperaturę i jej zmiany, ale także na uszkodzenia mechaniczne.

Jaka farba do ceramiki: Preparaty najczęściej mają postać spreju lub pasty. Służą do miejscowej renowacji uszkodzonej ceramiki (np. umywalek), akrylu (np. wanny), a nawet powierzchni lakierowanych (np. urządzeń AGD). Powłoka jest odporna na wodę oraz na zarysowania.

Jaka farba do podkładów: Pokrywa się nimi niektóre rodzaje powierzchni, aby zwiększyć przyczepność farby właściwej lub zabezpieczyć materiał (np. metal przed korozją). Do metalu są przeznaczone preparaty antykorozyjne, do drewna - zmniejszające jego chłonność. Są też podkłady do powierzchni bardzo gładkich, takich jak szkło, ceramika, tworzywo sztuczne, laminaty, lakierowane meble. Dobrze kryją i sprawiają, że przedmiot można malować zwykłą farbą uniwersalną.

Farby uniwersalne

Przeznaczone do różnych rodzajów powierzchni, takich jak drewno, materiały drewnopochodne, tworzywo sztuczne, metal, płytki ceramiczne, często również ściany, a nawet szkło. Wśród emalii uniwersalnych znajdziemy akrylowe (wodne), gdzie spoiwem jest akryl a rozpuszczalnikiem woda, oraz alkidowe (inaczej ftalowe), robione na bazie żywic alkidowych, rozpuszczalne w benzynie lakowej.

Większość farb uniwersalnych charakteryzuje się dobrą przyczepnością do różnych powierzchni. Niektóre wymagają jednak uprzedniego położenia podkładu gruntującego.
Zaletą farb uniwersalnych jest to, że tym samym preparatem można odnowić różne elementy wnętrza, np. ściany, drzwi wejściowe i parapety.

Malowanie krok po kroku

1. Powierzchnia, którą będziemy malować, powinna być odtłuszczona, oczyszczona ze starej, łuszczącej się farby albo lakieru, lekko przeszlifowana papierem ściernym oraz dokładnie odpylona.

2. W zależności od materiału, z jakiego jest wykonany przedmiot, oraz od rodzaju farby nawierzchniowej, nakładamy warstwę podkładu lub pomijamy ten etap.

3. Najczęściej malujemy dwoma warstwami farby, ale są również preparaty jednowarstwowe.

4. Często farby uzyskują swoje właściwości (twardość, odporność na zarysowania, zaplamienie) oraz odpowiednią przyczepność dopiero po kilku tygodniach od położenia. Informację o tym znajdziemy na opakowaniu.

ZOBACZ FARBY DO ZADAŃ SPECJALNYCH >>

Skomentuj:

Farby: Czym malować drewno, metal, okna albo grzejniki? Farby do zadań specjalnych