Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak pomalować meble z płyty?

red.

Meble z płyty, nawet te w okleinie, można odnowić, malując je przeznaczonymi do tego farbami. Wymaga to nieco cierpliwości, ale z pewnością się opłaci. Dowiedz się, jak pomalować i odnowić meble z płyty.

malowanie mebli z płyty
Malowanie komody. Po oczyszczeniu komody papierem ściernym i odpyleniu nanosimy wzdłuż słojów gąbką bejcę (tu kolor mak). Nada ona drewnu barwę, ale nie zakryje rysunku słojów.
fot. Castoram

Zastanawiasz się, jak pomalować meble z płyty? Mamy dla ciebie kilka wskazówek.

Nie tylko meble drewniane, ale także te z płyty meblowej można odnowić poprzez malowanie. Malować można zarówno meble pokryte laminatem, jak i fornirem.

Malowanie mebli z płyty pokrytej fornirem

Stół, komodę czy półkę z płyty fornirowanej (pokrytej okleiną z naturalnego drewna) należy najpierw dokładnie umyć środkiem odtłuszczającym np. stosowanym w kuchni. Następnie dobrze jest umyć wodą z płynem do naczyń i zmyć czystą wodą. Przy meblach fornirowanych konieczne jest szlifowanie papierem ściernym, można do tego użyć papieru o grubości 180 i 240. Na koniec płytę należy dokładnie oczyścić z powstałych pyłów, można ją przemyć woda i osuszyć. Po takim przygotowaniu mebli można przystąpić do malowania wodorozcieńczalną emalią akrylową do drewna. Tego typu farby ma w swojej ofercie wiele firm m.in. Beckers, Benjamin Moore.

Malowanie mebli z płyty pokrytej laminatem

Meble laminowane (w sztucznej, drewnopodobnej okleinie - tzw. laminacie) należy przygotować do malowania tak, jak meble fornirowane. Przed malowaniem należy na powierzchnię płyty nałożyć podkład dwuskładnikowy (podkład przemysłowy stosowany na płyty MDF, HDF, drewno, sklejki, płyty laminowane). To produkt, który charakteryzuje się niezwykłą przyczepnością do każdego rodzaju powierzchni. Następnie do malowania najlepszy będzie lakier przemysłowy.

Na rynku dostępne są także produkty, które nie wymagają wcześniejszego szlifowania mebli z płyty, chodzi o farby renowacyjne (V33) oraz farby kredowe Annie Sloan. Oba produkty wymagają jedynie wcześniejszego umycia i odtłuszczenia powierzchni. Można nimi pokryć różne powierzchnie, a dla zachowania większej trwałości dodatkowo pokryć mebel woskiem lub lakierem utrwalającym.

Zobacz galerię>>

Skomentuj:

Jak pomalować meble z płyty?