Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak urządzić aneks sypialny w salonie?

Justyna Burdow-Gołoś, Krzysztof Radzanowski

Dorota z mężem mają dwupokojowe mieszkanie. Już teraz szykują się na przybycie dziecka i szukają miejsca na trzecią sypialnię. Jedynym wyjściem wydaje się aneks sypialny w salonie. Architekci podpowiadają, jak wygospodarować miejsce na niego.

Wersja podstawowa
Wersja podstawowa
rys. red.

Właśnie wprowadziliśmy się do nowego dwupokojowego mieszkania. Na razie jest nas dwoje, ale już teraz chcielibyśmy urządzić je tak, by mieć i salon, i sypialnię, i pokój dla dziecka. Jak to zrobić? Myślimy o połączeniu pokoju dziennego z kuchnią i zmniejszeniu przedpokoju - czy wtedy udałoby się wygospodarować miejsce na dodatkowy pokój? Dorota

Rozwiązanie 1. Tam, gdzie była kuchnia

Trzeci pokój, przeznaczony na Państwa sypialnię, powstał w dawnej kuchni. Tę natomiast urządziłam w części długiego przedpokoju. Jest pomieszczeniem przechodnim - z niej prowadzi wejście do łazienki, która została nieco powiększona.

Państwa sypialnia jest niewielka, ale za to z oknem, które zapewnia dostęp światła dziennego i umożliwia wietrzenie. Od pokoju dziennego oddziela ją ścianka o szerokości łóżka; po obu jej stronach są przejścia. Od strony salonu przy ściance stoi duży prostokątny stół. Kąt wypoczynkowy z dużą kanapą zaaranżowałam przy otwartym wejściu z przedpokoju.

W nowej kuchni zaplanowałam zabudowę składającą się z dwóch ciągów roboczych usytuowanych wzdłuż ścian. Ponieważ kuchnia nie ma okna, otworzyłam ją na przedpokój (można też rozważyć np. częściowe przeszklenie ściany oddzielającej ją od pokoju). Po drugiej stronie przedpokoju powstała duża garderoba, do której włączyłam również fragment długiego, nieustawnego pokoju dziecka.

Do łazienki wchodzi się przez przesuwane drzwi chowane w ścianie. Proponuję zainstalować w niej asymetryczną wannę narożną (model o wymiarach 150 x 90 cm), nablatową umywalkę (szer. 50 cm), podwieszany sedes oraz otwieraną od góry wąską pralkę (40 x 60 cm), oddzieloną od wanny wąską ścianką.

Autor: Justyna Burdow-Gołoś

Propozycja 1, Justyny Burdow-Gołoś
Propozycja 1, Justyny Burdow-Gołoś
rys. red.

Rozwiązanie 2. Za kanapą

Mini sypialnia powstała w pokoju dziennym, blisko drzwi balkonowych. Od reszty pomieszczenia oddziela ją ścianka z szerokim wejściem, przez które wpada światło.

W wydzielonym aneksie mieści się dostępne z jednej strony łóżko z szafką nocną oraz komodą. Miejsca na przechowywanie ubrań nie powinno brakować - w przedpokoju, poszerzonym kosztem pokoju dziennego, zaplanowałem bardzo pojemną szafę i mnóstwo schowków. Druga, mniejsza szafa, znajduje się w pokoju dziecka, który ma taki sam kształt i wielkość jak na planie wyjściowym. Z Państwa sypialnią sąsiaduje kąt wypoczynkowy z wygodną narożną kanapą.

Kuchnię pozostawiłem na swoim miejscu, ale otworzyłem na pokój dzienny. Funkcjonalna zabudowa ma kształt litery L; optyczną granicę między kuchnią a resztą części dziennej wyznacza stół dosunięty do szafek stojących wzdłuż ściany z oknem. W łazience zaplanowałem narożną kabinę prysznicową (80 x 90 cm), umywalkę (szer. 5 cm), podwieszany sedes oraz płytką pralkę (40 x 60 cm), umieszczoną we wnęce wydzielonej ścianką.

Autor: Krzysztof Radzanowski

Propozycja 2, Krzysztofa Radzanowskiego
Propozycja 2, Krzysztofa Radzanowskiego
rys. red.
    Więcej o:

Skomentuj:

Jak urządzić aneks sypialny w salonie?