Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pokój dziecięcy - funkcjonalne rozwiązania dopasowane do wieku i potrzeb dziecka

Monika Utnik-Strugała/Edyta Jabłońska/Ewa Staręga/MŚ

Pomysł na pokój dla dziecka to wyzwanie dla rodziców, którzy planują jego urządzenie. Ale czy rzeczywiście trzeba co kilka lat wymieniać meble? A gdyby tak wybrać łóżko, krzesło i komodę, które będą rosły razem z nim? Jak urządzić pokój dla dziecka? Prezentujemy funkcjonalne rozwiązania, które przetrwają próbę czasu w pokoju dziecięcym.

ZE SKLEJKI. Nie tylko najmłodsi lubią przytulne domki. Z czasem nowoczesna antresola spodoba się też nastolatkom, gdy obrażone na świat będą chciały pobyć w samotności. Przy okazji taka konstrukcja pozwoli lepiej wykorzystać miejsce w pokoju. Projekt: pracownia Insign
Nie tylko najmłodsi lubią przytulne domki. Z czasem nowoczesna antresola spodoba się też nastolatkom, gdy obrażone na świat będą chciały pobyć w samotności. Przy okazji taka konstrukcja pozwoli lepiej wykorzystać miejsce w pokoju. Projekt: pracownia Insign.
Fot. materiały prasowe

Jak zaprojektować pokój dla dziecka?

Pokój dziecka rządzi się zupełnie innymi prawami niż wnętrza dla dorosłych. Ma rozwijać wyobraźnię, wspomagać kreatywność, motywować do działania. Kojarzyć się z bezpieczeństwem, przygodą i świetną zabawą. Oto kilka zasad, które pomogą oryginalnie urządzić pokój dla dziecka i uniknąć wpadek.

Nie kierujmy się swoim gustem i przyzwyczajeniami, nie spełniajmy swoich marzeń. Zapytajmy dziecko, jak wyobraża sobie wymarzony pokój. Zamiast urzeczywistniać własne wizje, lepiej włączmy malucha w urządzanie – może samo wybrać drobne dekoracje, np. ramkę na zdjęcie, doniczkę czy pościel.

Częstym błędem jest urządzanie pokoju pod linijkę w taki sposób, że dziecko niczego nie może w nim ruszyć ani przesunąć. Maluchy uwielbiają tworzyć z mebli, poduch i pudeł na zabawki własne konstrukcje: namioty, zamki i pieczary. Stwórzmy im taką możliwość. 

W idealnym pokoju dziecięcym powinno znaleźć się miejsce na kącik do nauki, zabawy, wypoczynku i przechowywania ubrań. Ważne, by meble służące jednej funkcji znajdowały się blisko siebie. W internecie znajdziemy pomocne kreatory planów, które pomogą podzielić wnętrze na funkcjonalne strefy. Im więcej schowków, skosów, drabinek, tym lepiej. To wspaniałe miejsca do zabawy!

Większość dzieci boi się ciemności, dlatego warto zadbać o nastrojowe oświetlenie, które będzie można zostawić włączone na noc. Świetnie sprawdzą się lampki, w których wyregulujemy natężenie światła, ustawimy je tak, by lekko pulsowało lub zmieniało kolory.
Nie zapominajmy, że meble i zabawki powinny znajdować się na poziomie wzroku małego lokatora – będzie mógł do nich łatwo sięgnąć.

No i wreszcie najprzyjemniejsze, czyli wspólne urządzanie przestrzeni. Ostatnie trendy w projektowaniu dla dzieci to powrót do beztroskiego dzieciństwa i naturalnych materiałów. Plastikowi mówimy stop! Pomóżmy maluchowi rozwinąć wrażliwość na piękno, wpajając od kołyski poczucie estetyki. To zaprocentuje w przyszłości.

Pokój dla rocznego dziecka

Kołyska – jak sprzed lat – ma swój urok, ale umówmy się: to raczej urokliwa i krótkotrwała dekoracja niż funkcjonalne wyposażenie. Kiedy dziecko zaczyna być coraz bardziej ruchliwe, mebelek przestaje zdawać egzamin. Praktyczniejszym rozwiązaniem jest łóżeczko ze szczebelkami dla dzieci 0–3 lata, o długości 120–140 cm. Jego podstawę można zamontować na dwóch wysokościach: wyżej, gdy maluch nie umie się jeszcze podnosić, i niżej, kiedy już raczkuje i staje na nogi. Z mebli do przechowywania w pokoju dziecięcym wystarczy na razie komoda – ubranka zajmują jeszcze mało miejsca.

W sklepach znajdziemy wiele modeli, do blatu których można zamontować przewijak (i usunąć go, gdy przestanie być potrzebny). Taki solidnie wykonany mebel będzie towarzyszył dziecku przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Jednym z nieodzownych elementów wyposażenia jest krzesełko do karmienia. Warto zainwestować w mebelek, który posłuży dłużej niż przez pierwszy rok – model z regulowanym siedziskiem i podnóżkiem sprawdzi się zarówno w przypadku dwulatka, jak i siedmiolatka.

Pokój małego dziecka
Pokój dla niemowlaka powinien być urządzony w jasnych, radosnych kolorach. Przyda się delikatne oświetlenie, które może być zapalone całą noc i nie razić w oczy. Wygodne, niskie meble powinny pomieścić podręczne rzeczy -pieluchy, ubrania, kocyk.
Fot. Ikea

Pokój dla małego dziecka, dla trzylatka

To czas odkrywania świata, eksperymentowania i zabawy połączonej z nabywaniem nowych umiejętności. Pokój warto więc urządzić tak, żeby sprzyjał grom i zdobywaniu wiedzy, a najmłodsi poczuli się w nim jak w parku rozrywki. Im więcej drabinek, schowków, miejsc do wspinania się i chowania, tym lepiej. Bez obaw można już wstawić pełnowymiarowe łóżko (o długości 180, a nawet 200 cm) – w trosce o bezpieczeństwo dziecka zamontujmy w nim boczną barierkę, by podczas snu dziecko nie spadło. Jego entuzjazm z pewnością wywoła łóżko piętrowe z baldachimem i praktycznym schowkiem w dolnej części.

Przechowywanie w dziecięcych pokojach

Komoda po zdjęciu niepotrzebnego już przewijaka pełni teraz wyłącznie funkcję mebla do przechowywania. Warto dokupić szafę, bo ubrań jest więcej. Przyda się też stolik, przy którym dziecko będzie rysowało, a potem uczyło się czytać i pisać (posłuży mu aż do czasów szkolnych). Warto zainwestować w ergonomiczne regulowane krzesełko, które umożliwi zachowanie właściwej postawy podczas siedzenia. Potrzebne są również wszelkiego rodzaju pudła i kosze, pomagające utrzymać porządek w czasie samodzielnej zabawy. Dzieci uwielbiają kolorowe zabawki - w ramach porządków zaproponujmy im, aby do każdego kosza włożyły te, które mają podobną kolorystykę.

pokój dziecięcy, aranżacja pokoju dziecka, pokój dla dziecka, aranżacje wnętrz
Pokój dziecięcy
Fot. fototapeta4u

Pokój dziecięcy dla siedmiolatka

Zmiany, zmiany, zmiany – dziecko idzie do szkoły i pokój dziecięcy przestaje pełnić jedynie funkcję miejsca zabaw. Spanie wysoko pod sufitem już nie dla każdego jest największym marzeniem. W takim przypadku możemy zdemontować konstrukcję, pozostawiając ramę łóżka i materac. Ważną częścią pokoju dziecięcego staje się kącik do nauki. Dziecko będzie w nim spędzać dużo czasu, trzeba go więc wygodnie urządzić. Wybierzmy takie biurko, w którym wysokość i nachylenie blatu można swobodnie regulować – wtedy mebel posłuży znacznie dłużej.

Krzesełko, które początkowo służyło do karmienia malucha, teraz powinno zdać egzamin przy biurku. Zadbajmy o miejsce na książki, sprzęt grający i ubrania (pamiętajmy, że dziecko zaczyna wyrażać siebie poprzez lekturę, muzykę i strój). Pozwólmy mu też współdecydować na przykład o kolorach we wnętrzu. Pokój staje się teraz jego prywatnym królestwem, do którego będziemy mieć coraz mniejszy dostęp.

pokój dziecięcy, aranżacja pokoju dziecka, pokój malucha
MAŁE CZTERY KĄTY. Ścianę bajkowego domku można zrobić z płyty MDF lub namalować farbami na ścianie za pomocą wyciętego z kartonu szablonu. Na zdjęciu - meble marki Timoore. Wszystkie elementy drewniane są pokryte naturalnymi olejami i hipoalergicznymi farbami, a narożniki mebli - bezpiecznie zaokrąglone.
Fot. Timoore

Pokój dziecięcy dla dziewczynki

Pokój dla dziewczynki, jak również pokój dla chłopca powinien rozwijać kreatywność, być dostosowany do potrzeb i zainteresowań dziecka. Pokój dla dziewczynki nie musi być słodkim, różowym sanktuarium małej księżniczki, którą to stylistykę często wybierają sami rodzice, nie konsultując jej z dziećmi. Oczywiście dziewczynki często wybierają motywy z różowymi, pluszowymi, kwiatowymi dekoracjami. Warto jednak pamiętać o tym, że dzieci szybko rosną, a ich gusta się zmieniają. Różowy okres w życiu dziewczynki można zaspokoić estetycznymi dodatkami (lampy, ramki obrazów i lustra, zasłonki, koce, dywaniki, ozdobne pudełka czy tapeta w pastelowych kolorach), a kolorystykę ścian i bazowe meble wybrać spośród kolekcji o prostym, neutralnym wzornictwie, które będą dobrze wyglądać niezależnie od wieku naszych córek.

Wszystkie dzieci chętnie zbierają i kolekcjonują swoje skarby oraz plastyczne dzieła, które wymagają odpowiedniego przechowywania. W pokoju dziewczynki przydadzą się ozdobne pudła, pudełka, skrzynki, a przede wszystkim meble z półkami, szufladami i szafkami, w których można gromadzić ukochane przedmioty i zabawki.

Przytulnym miejscem do zabawy może być namiot, który w zależności od zainteresowań dziewczynki można zaaranżować jako zamek księżniczki, podróżniczki, sprzedawczyni w sklepie czy piratki.

Pokój dziecięcy
Pokój dla dziewczynki - urządzanie własnego pokoju może być dla nich świetną zabawą i pierwszą lekcją samodzielności.
Fot. Ikea

Pokój dziecięcy dla chłopca

Aranżacja pokoju dla chłopca już od dawna nie opiera się na użyciu tradycyjnego koloru niebieskiego. Coraz częściej urządzamy pokój dla chłopca w bielach, szarościach, zieleniach, z dodatkiem żółtych czy czarnych akcentów.

W pokoju dla energicznego chłopca przydadzą się urządzenia wspomagające ruch i zabawę – drabinki, huśtawka, zjeżdżalnia z piętrowego łóżka lub mała trampolina. Swoje miejsce muszą znaleźć ludziki i pojazdy Lego, samochody, gry czy książki, które po skończonej zabawie trzeba schować. Sprawdzą się do tego meble z wszelkiego rodzaju skrzyniami, szafkami, półkami i pojemnikami, a najlepiej zamykanymi, aby szybko i sprawnie posprzątać pokój.

KLUB FITNESS. W zdrowym ciele zdrowy duch. Drabinki, ciężarki, ścianki wspinaczkowe przekonają, że sport jest fajny. Meble Vox
W zdrowym ciele zdrowy duch. Drabinki, ciężarki, ścianki wspinaczkowe przekonają, że sport jest fajny. Meble Vox
Fot. materiały prasowe

Pokój dla dziecka – kolory 

Pokoje dla dzieci najlepiej jest aranżować w pastelowych, neutralnych kolorach, z dodatkiem niewielu akcentów kolorystycznych. Intensywne barwy działają pobudzająco, a w swoim królestwie dzieci powinny odpoczywać i spokojnie móc uczyć się oraz pracować. Czerwienie, pomarańcze, ciemne brązy, intensywne granaty i zielenie dobrze jest zachować na akcenty w postaci niedużego dywanika, narzuty czy tkaniny namiotu.

Na większości ścian, suficie i podłodze powinny królować biele, beże, szarości oraz pastelowe, delikatne zielenie, błękity i róże, z dodatkiem drewnianych elementów. Wzorzyste tapety można zarezerwować dla niedużego fragmentu jednej ściany. Zwłaszcza mały pokój dla dziecka wymaga aranżacji w jasnych, spokojnych kolorach, które go rozjaśnią, a nie będą go optycznie pomniejszać. Kolorystyka w pokoju dzieci powinna się opierać, tak jak w całym mieszkaniu, na kilku podstawowych kolorach – dwóch lub trzech, aby nie powodować wrażenia chaosu.

Farby tablicowe w pokoju dla dzieci
Rysowanie na ścianach jest w pełni dozwolone, ponieważ wzór na ścianie został stworzony przy użyciu farby tablicowej Tikkurila Liitu w odcieniu J383 Tinkerbell. Farba tablicowa może być zabarwiona na tysiące kolorów.
Fot. Tikkurila

Meble do pokoju dziecięcego

Jeśli brakuje nam umiejętności dopasowywania do siebie mebli, warto zainteresować się gotowymi kolekcjami dedykowanymi pokojom dziecięcym. Mamy wtedy gwarancję, że komoda będzie wyglądała dobrze zestawiona z szafą i łóżeczkiem nie tylko pod względem koloru, ale również detali. Niektórzy producenci oferują sprzedaż części do mebli, dzięki czemu w przypadku uszkodzenia lub trwałego zabrudzenia np. frontu będziemy mogli wymienić go bez potrzeby kupowania mebla. Do dobra wiadomość dla rodziców - meble do pokoju dziecięcego są bowiem wyjątkowo narażone na zniszczenie.

Pokój dla dziecka w pastelowych kolorach
W przytulnym, wesołym pokoju dla dziecka nie może zabraknąć kolorowych akcesoriów, jak poduszki, dywaniki, pudełka. A na eksponowanie ulubionych zabawek i książek przydadzą się ładne, otwarte półki i regały.
Fot. Ikea

Jak urządzić mały pokój dla dziecka?

Jakie meble będą odpowiednie w małym pokoju dziecięcym? Takie, które oszczędzają miejsce, zamiast zajmować jego nadmiar. W pokoju rodzeństwa takim rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe, jeśli urządzamy pokój dla jednego dziecka - będzie to połączenie łóżka na piętrze z biurkiem pod spodem i szafą ubraniową obok. Zwykle wyposażone w dodatkowe półki i szafeczki pozwoli na zorganizowanie książek do szkoły i zabawek. A jeśli na te drugie nie wystarczy miejsca, schowamy je w koszach, które można ustawić w dowolnym miejscu.

Meble dla dzieci Ikea
W małym pokoju dla dziecka łóżko jest głównym elementem i ma pod spodem miejsce do przechowywania - wysuwane schowki tak, by zmieściły się pod nim najpotrzebniejsze rzeczy.
Fot. Ikea

Skandynawski pokój dla dziecka 

Najczęściej wybieraną aranżacją pokoi dziecięcych jest już od dawna stylistyka skandynawska. Rodzice szukają inspiracji tego stylu z uwagi na charakterystyczne dla niego naturalne materiały, przytulne wnętrze, jasne i pozytywne kolory, czyli ogólnie estetykę bliską naszym potrzebom.

Pokój dla dziecka w stylu skandynawskim wyróżniają pastelowe kolory, biele z zastosowaniem delikatnych błękitów i szarości, oraz miętowych odcieni zielonego. Ściany i meble z oszczędnymi dekoracjami zdobi drewniane wyposażenie – półki, skrzynie, krzesła, biurka wykonane z drewna lub sklejki laminowanej na biały kolor, czasem z kolorystycznymi akcentami w żółtych lub niebieskich barwach. W skandynawskich wnętrzach nie może zabraknąć odrobiny czerni w obrazkach, ramkach zdjęć czy metalowej konstrukcji mebli. Ozdobą są proste w formie oprawy oświetleniowe z abażurami lamp wykonanych z naturalnych tkanin lub ze sklejki czy juty. Dywaniki tkane z naturalnych materiałów, narzuty robione na szydełku, lniane zasłony w oknach, a wszystko na tle białych ścian i mebli.

Pokój dziecięcy aranżacja
Pokój w stylu skandynawskim wyróżnia biała kolorystyka, z delikatnymi akcentami kolorystycznymi.
Fot. Ikea

Dziecięcy pokój - inspiracje

Poszukując inspiracji do urządzenia pokoju dziecięcego często trafiamy na pokazowe aranżacje przygotowane przez producentów, które są piękne, ale pokazują wnętrza o sporym metrażu - a przecież pokoje w naszych mieszkaniach nie są tak duże. Dlaczego tak to wygląda? Ponieważ nie da się zaprezentować wszystkich mebli z danej kolekcji na kilku metrach kwadratowych, a w tego typu aranżacjach chodzi o to, by pokazać, ile elementów się na nią składa. Patrząc na takie zdjęcia powinniśmy raczej zwrócić uwagę na kolory ścian i dodatki, jakie zastosowali styliści. Nawet, jeśli w pokoju dziecięcym w naszym mieszkaniu uda się wykorzystać jedynie łóżeczko, szafę i komodę, możemy kupić podobną tapetę na ścianę, ozdobne tekstylia, lampę wiszącą, zasłony - w ten sposób uzyskamy podobny efekt, ale na mniejszą skalę.

Łowca przygód jest zawsze gotowy do drogi! Jego podróżnicza natura nie pozwala na nudę, dlatego wciąż poszukuje nowych pomysłów na dekoracje swojej krainy.
Łowca przygód jest zawsze gotowy do drogi! Jego podróżnicza natura nie pozwala na nudę, dlatego wciąż poszukuje nowych pomysłów na dekoracje swojej krainy.
Fot. Beckers

Pomysły do pokoju dziecka - zrób to sam

Macie trochę wolnego czasu i lubicie majsterkować? Zebraliśmy garść pomysłów, które podpowiedzą wam, jak samodzielnie wykonać dekoracje oraz odnowić i ozdobić meble do pokoju dziecięcego. Wykorzystajcie je urządzając pokój dziecka.

    Więcej o:

Skomentuj:

Pokój dziecięcy - funkcjonalne rozwiązania dopasowane do wieku i potrzeb dziecka