Jak urządzić pokój dziecka? Pomysły na pokoje dla dziewczynek i chłopców

Urządzając pokój dziecka, stwórzmy magiczne miejsce, w którym najmłodsi poczują się jak w najprawdziwszym parku rozrywki albo zaczarowanej krainie. Ich radość udzieli się i nam.

Pokój dziecka rządzi się zupełnie innymi prawami niż wnętrza dla dorosłych. Ma rozwijać wyobraźnię, wspomagać kreatywność, motywować do działania. Kojarzyć się z bezpieczeństwem, przygodą i świetną zabawą. Oto kilka zasad, które pomogą oryginalnie urządzić pokój dla dziecka i uniknąć wpadek.

 • Nie kierujmy się swoim gustem i przyzwyczajeniami, nie spełniajmy swoich marzeń. Zapytajmy dziecko, jak wyobraża sobie wymarzony pokój. Zamiast urzeczywistniać własne wizje, lepiej włączmy malucha w urządzanie – może samo wybrać drobne dekoracje, np. ramkę na zdjęcie, doniczkę czy pościel.
 • Częstym błędem jest urządzanie pokoju pod linijkę w taki sposób, że dziecko niczego nie może w nim ruszyć ani przesunąć. Maluchy uwielbiają tworzyć z mebli, poduch i pudeł na zabawki własne konstrukcje: namioty, zamki i pieczary. Stwórzmy im taką możliwość. 
 • Im więcej schowków, skosów, drabinek, tym lepiej. To wspaniałe miejsca do zabawy!
 • W idealnym pokoju dziecięcym powinno znaleźć się miejsce na kącik do nauki, zabawy, wypoczynku i przechowywania ubrań. Ważne, by meble służące jednej funkcji znajdowały się blisko siebie. W internecie znajdziemy pomocne kreatory planów, które pomogą podzielić wnętrze na funkcjonalne strefy.
 • Większość dzieci boi się ciemności, dlatego warto zadbać o nastrojowe oświetlenie, które będzie można zostawić włączone na noc. Świetnie sprawdzą się lampki, w których wyregulujemy natężenie światła, ustawimy je tak, by lekko pulsowało lub zmieniało kolory.

 

Pokój dziecięcy a bezpieczeństwo

Ciekawość kilkulatka nie zna granic. Warto więc zadbać o to, by było w swoim pokoju w pełni bezpieczne, kiedy będzie poznawało swój najbliższy świat. Do gniazdek elektrycznych w całym domu kup specjalne zaślepki, kuchenne szuflady i apteczkę wyposaż w specjalne zamknięcia – wtedy ich nie otworzy. Do pokoju dziecka wybierz meble o zaokrąglonych kantach. Szafki i witrynki przykręć do ścian, żeby się nie przewróciły, kiedy maluch będzie się na nie wspinał. Jeśli w pomieszczeniu jest zamontowana huśtawka czy drabinka, zabezpiecz dodatkowo podłogę – na przykład grubą wykładziną dywanową lub specjalną matą amortyzującą upadek.

Czystość i porządek w pokoju dziecięcym

W okresie przedszkolnym dziecko jest narażone na choroby układu oddechowego, w tym czasie często też ujawniają się skłonności do alergii. W jego pokoju trzeba więc dbać o czystość i porządek. Aby zminimalizować gromadzenie się kurzu, zabawki włóż do pojemników z pokrywkami, książki trzymaj w zamkniętych szafkach, a ulubione pluszaki często „kąp” w pralce. Warto wybrać odkurzacz wyposażony w filtr antyalergiczny, np. HEPA, który usunie nawet najdrobniejsze cząstki kurzu. W zmaganiach o czyste powietrze pomogą też oczyszczacze powietrza – usuwają one nie tylko kurz i roztocze, ale również alergeny, pyłki i wirusy.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Więcej o:
Komentarze (2)
Jak urządzić pokój dziecka? Pomysły na pokoje dla dziewczynek i chłopców
Zaloguj się
 • mirabelka34

  0

  Moja córka ma kolor Figlarny róż. Ja wiem, że to jest takie standardowe, że jak dziewczynka to różowy, ale nie mogłam się oprzeć. I w sumie nie żałuję, bo wygląda pięknie.

 • ewelkaa33

  0

  Pokoje moich dzieci projektowała Pani Magda z miśkiewiczdesign. Widać od razu że to specjalista od pokoi dzieciecych. Maluchy się od razu z nią dogadały, wypytała ich co lubią i co by chcieli mieć w swoich pokojach. Córka oczywiście wybrała pokój księżniczki. Mam fototapetę na ścienie ze swoim zdjęciem , literki ułożone z jej imieniem. Syn za to to ma pokój związany z samochodami. Jeden i drugi wygląda ładnie i funkcjonalnie. Projektantka spisała się na 5.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX