Rośliny

 • W Mrzezinie koło Pucka rośnie w gruncie dorodna araukaria chilijska, jedna z największych w Polsce. Obok niej piękny okaz aukuby - rośliny równie wrażliwej na mróz.

  Araukaria chilijska (Araucaria araucana). Drzewo dinozaur

  Araukaria chilijska to prawdziwy klejnot pośród drzew iglastych. Może jednak przemarzać. Czy jej uprawa w naszym kraju w ogóle jest możliwa?

 • Hortensja bukietowa Limelight

  Hortensja bukietowa Limelight ( Hydrangea paniculata ) – jak uprawiać?

  Hortensja ‘Limelight’ to odmiana hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata), krzewu pochodzącego  z Chin i Japonii. W  naturze występuje na Sachalinie i Kurylach. Hortensja bukietowa ‘Limelight” to bardzo dekoracyjne odmiana, które świetnie sprawdza się w ogrodach i na szpalerach, ale również na balkonach i tarasach. Szczególnie oryginalnie wygląda hortensja ‘Limelight’ szczepiona na pniu. Kwiaty tej odmiany hortensji bukietowej wykorzystywane są jako kwiaty cięte lub w suchych bukietach.

 • Cyprys w doniczce

  Cyprys domowy czyli Iglaki domowe nie tylko na święta!

  Cyprys lub araukaria to idealny pomysł na święta. Nie trzeba będzie kupować co roku nowej choinki bo drzewka te cały rok dobrze się czują w mieszkaniu.

 • JARZĄB 'FLANROCK' tworzy ciemnożółte owoce. Rośnie w formie wąskiej kolumny o wysokości do 5 m.OWOCE TYPOWEGO JARZĘBU są ciemno-pomarańczowe, świetne na przetwory.

  Jarzębina czyli jarząb pospolity (Sorbus aucuparia)

  Jarzębina to malownicze drzewo, które oferuje owoce ludziom i ptakom, a przy tym nie zabiera w ogrodzie zbyt wiele miejsca.

 • Tojad

  Tojad (Aconitum) uprawa i pielęgnacja

  Tojad to bylina, o pięknych fioletowych, granatowych, białych, żółtych, różowych lub czerwonych kwiatach, w zależności od gatunku. Roślina dorasta do 100 – 150 cm wysokości.  Korzeń  tojadu jest bulwiasty, o barwie czarnobrunatnej. Bylina rośnie w postaci dużych kęp, z których wyrastają liczne, pierzaste liście. Łodygi są grube, sztywne, pusta w środku i wzniesione do góry. Całą górną część rośliny pokrywają piękne, liczne, groniaste kwiaty. Owocem tojadu jest mieszek zwierający liczne, drobne nasiona. Tojad najlepiej rośnie w półcieniu, na wilgotnej, żyznej i próchniczej glebie. Kwitnie od czerwca do października.

 • JESIENNY WDZIĘK świdośliwy Lamarcka tworzą listki w odcieniach miedzi i złota.

  Świdośliwa kanadyjska (Amelanchier canadensis), inaczej zwana świdośliwą Lamarcka. Uprawa i pielęgnacja

  Świdośliwa to roślinny kameleon, który z pewnością podbije serce niejednego właściciela ogrodu. Obecnie obserwujemy swoisty come back rośliny. W Europie zachodniej świdośliwa Lamarcka znana była już w XVIII w., a jej suszone owocki zastępowały ludziom drogie rodzynki. Zaś w ojczyźnie rośliny Indianie od wieków zbierali owocki świdośliwy z dziko rosnących krzewów. Jedli je na surowo, suszyli na zimę i dodawali do suszonego, konserwowanego w tłuszczu mięsa bizonów.

 • Wycinka drzew

  Wycinka drzew - o czym mówią przepisy

  Wycinka drzew - można czy nie można? Przepisy dotyczące wycinania drzew ostatnio bardzo często się zmieniały, warto więc uporządkować wiedzę na ten temat i zapoznać się z obowiązującymi normami prawnymi. Poznajcie również koszt wycięcia drzewa.

 • Jabłonie pełne owoców

  Drzewa owocowe w ogrodzie czyli owoce prosto z drzewa

  Drzewa owocowe w ogrodzie to po prostu majątek witamin i mikroelementów. Nagrzane słońcem, zerwane własnoręcznie wiśnie czy jabłka smakują najlepiej. Podpowiemy, jakie drzewa owocowe wybrać, by dobrze rosły i obficie rodziły w przydomowym ogrodzie.

 • Cytryniec chiński

  Cytryniec chiński

  Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) to azjatyckie pnącze z rodziny cytryńcowatych, znane również jako Wu Wei Zi, Shizandra, O Mi Cha, Magnolią wine. Naturalnie występujące na obszarach Chin, Półwyspu Koreańskiego, Japonii i Syberii. Na Dalekim Wschodzie cytryniec jest ceniony przede wszystkim za swoje właściwości lecznicze. Pierwsze potwierdzone informacje na temat jego zastosowań w medycynie pochodzą z farmakopei chińskiej, sprzed ponad 2250 lat.

 • Kruszyna pospolita

  Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany

  Kruszyna pospolita to krzew, który naturalnie porasta wilgotne lasy na terenie całego kraju. W Polsce Kruszyna pospolita występuje na nizinach i niższych partach górskich. Można ją spotkać pod nazwami: szakłak kruszyna, troszczyna, wilczyna.

 • OGROD ROSLINY CIENIOLUBNE - SERDUSZKA OKAZALA KWIATY FOT. BARBARA PIOTROWSKA PUBLIKACJA OGRODY NR 8 (100) - 8 2007 SLOWA KLUCZOWE: OGRODY ROSLINY KWIATY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NR 8 (100) - CZASOPISMA

  Serduszka (Dicentra spectabilis). Uprawa i pielęgnacja

  Serduszka okazała to roślina wyglądająca jak ogromny bukiet serc. Niezwykle delikatna, boi się silnego słońca. Ale długo się nie starzeje. W jednym miejscu może rosnąć nawet kilkadziesiąt lat!

 • Paproć Nefrolepis wysoki 'Norwoodii' (Nephrolepis exaltata)

  Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja

  Paprocie są nie tylko piękne, ale również korzystnie wpływają na nasze samopoczucie jak i na powietrze w domu. Warto mieć choć jedną w domu. Polecamy kilka łatwych w uprawie odmian paproci.

 • TAWUŁKA ARENDSA 'FINAL'

  Tawułka pięknie kwitnie i idealnie czuję się w cieniu. Ciekawe odmiany tawułek

  Tawułki to rośliny znane i cieszące się już od dawna dużym zainteresowaniem ogrodników. Należą do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Ogrodnicy wyhodowali bardzo wiele ich odmian, różniących się barwą kwiatów, budową kwiatostanów oraz wysokością roślin. Przedstawiamy kilka z nich.

 • 1rabata w sloncu Zastosowanie bylin - plan oglny

  Najlepsze trawy ozdobne do ogrodu. Uprawa traw w ogrodzie przydomowym

  Uroda traw ozdobnych jest coraz bardziej doceniana. Sadzimy je w ogrodach, bo wyglądają atrakcyjnie, są na ogół mało wymagające i wszędzie pasują.

 • aloes

  Bugenwilla (Bougainvillea) - uprawa i pielęgnacja

  Bugenwilla należy do tych roślin doniczkowych, którym bardzo służą wakacje na dworze. Pławiąc się w słońcu, kwitnie obficie aż do jesiennych chłodów.

 • Laur

  14 kwiatowych drzewek kwitnących jesienią

  Drzewka kwiatowe? Na naszych balkonach i tarasach bugenwille, datury i oleandry mogą czarować kwiatami przez wiele sezonów, jeśli tylko na zimę znajdziemy dla nich ciepły kąt.

 • Cyklameny

  Cyklamen kwitnie na przekór jesieni. Najpiękniejsze rośliny doniczkowe

  Cyklamen ma teraz swoją chwilę - chociaż za oknem przyroda zasypia, w kwiaciarniach sezon na cyklameny w pełni. Liczba odmian w różnych kolorach może przyprawić o zawrót głowy.

 • KLONY PALMOWE mają ażurowe, lekkie korony, a jesienią ich liście pięknie się przebarwiają.

  10 najpiękniejszych drzew i krzewów. Które drzewa sadzimy jesienią?

  Jakie drzewa sadzimy jesienią? Druga połowa października to świetny czas na sadzenie drzew i krzewów. Które gatunki lubicie najbardziej? Zobaczcie proponowane przez nas rośliny.

 • 19048611 https bi

  Miechunka rozdjęta. Uprawa miechunki w przydomowym ogrodzie

  Miechunka długo przygotowuje swój pokaz. Dopiero u schyłku lata zaczyna jarzyć się czerwienią latarenek.

 • KRZEW KWIATY PIGWOWIEC CHAENOMELES FOT. EWA NARKIEWICZ PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (159) - 3 2008

  Najpiękniejsze kwitnące krzewy na cały rok. Posadź je teraz

  Kwitnące krzewy ogrodowe są łatwiejsze w uprawie niż kwiaty. Szybko rosną więc nadają się do zazieleniania i ukwiecania zwłaszcza świeżo zakładanych ogrodów. Dobierając odpowiednie gatunki możemy mieć w każdym miesiącu kwitnący jakiś fragment ogrodu.

 • Dzika róża/Fot.: btwcapture shutterstock

  Owoce róży - jak je łatwo przetwarzać?

  W tym roku owoców róży jest tyle, że starczy dla wszystkich, także dla nas. Dlatego zanim wyruszymy na różane zbiory, zobaczmy jak można będzie sobie pomóc przy oczyszczaniu oberwanych owoców, które należą do tych bardziej trudnych w przetwarzaniu.

 • Gdzie na grzyby?

  Grzyby. Jak wyhodować grzyby we własnym ogrodzie?

  Grzyby jadalne? Co prawda zaczął się czas grzybobrania i aura sprzyja grzybiarzom, jednak my idziemy krok dalej...Zamiast zrywać się bladym świtem i pędzić po nie do lasu zachęcamy do uprawiania ich tuż przy domu, w ogrodzie! Zobaczcie jak szybko rosną grzyby.

 • Wrzos to niewątpliwie symbol jesieni. Kwiaty jesienne

  Wrzosy, chryzantemy, aksamitki - najpiękniejsze kwiaty jesieni

  Co oprócz wrzosów i chryzantem może zdobić nasze ogrody, tarasy i balkony? Oto kwiaty i trawy, które jesienią wyglądają szczególnie pięknie

 • Cis

  Cis pospolity - zagadkowa roślina

  Cis pospolity rośnie wolno, ale żyje bardzo długo i łatwo odrasta po cięciu. Jest rośliną iglastą, nie wydaje jednak szyszek, lecz przypominające owoce soczyste osnówki. Jest źródłem trucizn, ale i substancji leczniczych...

 • Róża odmiana Pastella

  Konkursy różane podczas 45. Święta Róży w Kutnie

  W trakcie 45. Święta Róży odbyły się trzy konkursy różane dzięki, którym możemy dowiedzieć się, które odmiany najlepiej przetrwały upalne lato i zachwyciły zwiedzających Ogólnopolską Wystawę Róż, która odbyła się w Kutnie w dniach 6-8 września 2019r.

 • 'Garden Festival' - dalia dekoracyjna, wys. 120 cm, śr. 'kwiatu' 10-15 cm.

  Dalie. Jesienna ozdoba ogrodu

  Dalia występuje w przeróżnych kwiatowych kreacjach, prezentując wytworną elegancję. Na jesiennych rabatach przyćmiewa urodą nawet różę. Teraz królową kwiatów jest dalia!

 • Laurowiśnia

  Laurowiśnia (Prunus laurocerasus). Uprawa i pielęgnacja w Polsce

  Laurowiśnia pochodzi z południa Europy, ale w zacisznych miejscach może rosnąć także w Polsce. Laurowiśnię można uprawiać również w dużych pojemnikach i latem ozdabiać nimi taras lub wejście do domu, a na zimę zabezpieczać przed mrozem lub wstawiać do jasnego, chłodnego pomieszczenia.

 • Encyklopedia roślin: Wrzosy o rozowych kwiatach

  Wrzosy w domu i w ogrodzie. Uprawa, sadzenie, pielęgnacja wrzosów

  Wrzosy ?Jeśli chcemy mieć w ogrodzie wrzosy, trzeba je posadzić właśnie teraz. Ich uprawa nie sprawia trudności, bo są dobrze przystosowane do zasiedlania nawet mało przyjaznych terytoriów.

 • Encyklopedia roślin: Perukowiec podolski Cotinus coggygria

  Perukowce - krzewy dla niecierpliwych

  Perukowców nie sposób pomylić z innymi krzewami. Każdego lata pokrywa je gęsta mgiełka, którą trudno zdefiniować - czy to kwiaty, czy owocostany, a może jeszcze coś innego?

 • Robinia akacjowa

  Robinia akacjowa. Drzewo atrakcyjne cały rok. Uprawa robinii

  Robinia akacjowa po pierwszym przymrozku zrzuca liście. Zimą jej nagie gałęzie zdobią strąki. W maju znów okrywa się liśćmi, a w czerwcu kwiatami o wspaniałym zapachu.