Rośliny

 • Dzwonek

  Dzwonek - Campanula

  Dzwonki niektóre przypominają małe gwiazdki, inne - ceramiczne dzwonki ze sklepów z pamiątkami. Niemal słychać, jak delikatnie pobrzękują.

 • RIO DE JANEIRO , OGROD BOTANICZNY - ROSLINY TROPIKALNE - KATLEJA , STORCZYK , KWIATY FOT. IZABELA ZAWIERUCHA PUBLIKACJA OGRODY NR 11 (151) - 11 2011

  Storczyki odmiany czyli najpiękniejsze storczyki łatwe w uprawie. 10 sprawdzonych gatunków. Kwiaty doniczkowe

  Storczyki to fascynujące kwiaty doniczkowe. Wiele osób marzy o posiadaniu choć jednego pięknego okazu w swoim domu. To wcale nie jest trudne do zrealizowania, bo w kwiaciarniach i działach ogrodniczych supermarketów pojawiają się coraz częściej piękne i łatwe w uprawie dorodne okazy różnych gatunków. Oto kilka polecanych nawet dla początkujących miłośników tych egzotycznych piękności

 • FIGOWIEC LIROLISTNY (Ficus lyrata). Wyróżnia się dekoracyjnymi liśćmi o długości do 50 cm. Jego pęd nie rozgałęzia się i silnie rośnie w górę. W pojemniku ładniej wygląda w grupie. Toleruje słabe oświetlenie.

  Duże rośliny doniczkowe

  Duże rośliny doniczkowe domowe? Dorodne okazy zwykle mają oddanych opiekunów. Polecamy je też tym, którzy dla roślin nie mają wiele czasu. Bo duże wcale nie znaczy kłopotliwe.

 • Wawrzynek wilczełyko

  Wawrzynek wilczełyko

  Wawrzynek wilczełyko ma swoje tajemnice. Rośliny do ozdoby naszych ogrodów nie muszą pochodzić z odległych krajów. Z powodzeniem możemy je zastąpić gatunkami występującymi w polskich lasach czy na łąkach, takimi jak na przykład wawrzynek wilczełyko.

 • Kwiat pepino.

  Pepino – nowy gość w naszych ogrodach i na sklepowych półkach

  Owoce pepino, pochodzącej z Ameryki Południowej krzewiastej byliny, od pewnego czasu coraz częściej pojawiają się w sprzedaży. Są zbliżone wielkością do awokado, kształtu owalnego z nieco zaostrzonym końcem.

 • PONOWNA PUBLIKACJA PO UZGODNIENIU Z REDAKCJA !!! OGROD PRYWATNY RABATA ROSLINY FUNKIA , ZURAWKA , ROZANECZNIK , KLON PALMOWY , WINOBLUSZCZ FOT. LILIANNA SOKOLOWSKA PUBLIKACJA OGRODY NR 1 (117) - 1 2009 SLOWA KLUCZOWE: OGRODY ROSLINY XNO ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NR 1 (117) - CZASOPISMA

  Krzewy, drzewa i pnącza szybko rosnące czyli ogród dla niecierpliwych

  Krzewy szybko rosnące? Czy naprawdę musimy czekać wiele lat na piękny ogród? Niekoniecznie. Dzięki odpowiednim gatunkom roślin szybko stworzymy zielony azyl.

 • Encyklopedia roślin: Irys zylkowany Iris reticulata

  Irysy (kosaćce) – uprawa, sadzenie, pielęgnacja irysów w ogrodzie

  Irysy, można posadzić je niemal wszędzie: nad wodą i w suchych, skalnych ogródkach, na rabatach i w pojemnikach. Wybór odmian jest niezliczony, a kwiaty mają niezwykłe barwy i bajeczne kształty.

 • Znaczenie kwiatów

  Znaczenie kwiatów czyli kwiaty zamiast słów. Uczucia i życzenia ukryte w kwiatowych bukietach

  Znaczenie kwiatów? Przeglądając stare pocztówki i albumy, analizując pamiętniki i dawne listy, dostrzegamy na pożółkłych kartach postaci pięknych młodych dziewczyn z kwiatami w ręku. Były one nie tylko ozdobą, ale - w czasach pruderii i intensywnej kontroli rodzicielskiej - służyły niewerbalnej komunikacji.

 • ŚNIEŻYCZKA PRZEBIŚNIEG 'FLORE PLENO'

  Przebiśniegi i ich kuzyni - śnieżyczki i śnieżyce. Pierwsze wiosenne kwiaty

  Przebiśniegi? Mały przebiśnieg potrafi swoim ciepłem stopić śnieg, żeby zmusić zimę do odejścia i obwieścić przedwiośnie.

 • Dziwaczek pospolity

  Dziwaczek (Mirabilis jalapa) - czym zadziwia ten nietypowy kwiat

  Dziwaczek to roślina ze wszech miar zasługuje na swoją nazwę: nie dość, że otwiera kwiaty dopiero wieczorem, to jeszcze na jednym okazie mają one różne barwy.

 • Kamelia

  Kamelia chińska i japońska – dla liści i dla kwiatów

  Kamelia chińska pochodzi z górzystego, spowitego mgłami pogranicza Chin, Indii i Mjanmy. Ten zimozielony krzew dorasta do 6 metrów wysokości. Jego liście są ciemne, błyszczące a kwiaty duże, białe i wonne z żółtymi pręcikami.

 • Propozycja 'bukietu' do nowoczesnych wnętrz - kilka sansewierii cylindrycznych przybranych liśćmi sansewierii gwinejskiej

  Sanseweria. Roślina w wężowej skórze

  Sansewerie dawniej można było łatwo poznać po mieczowatych liściach w wężowe wzorki. Dziś te rośliny mają różne kształty, choć desenie prawie identyczne jak dawniej. Nie utraciły też swej 'żelaznej' kondycji.

 • Hiacynt (Hyacinthus). Kwiaty cebulowe

  Kwiaty do ogrodu na cały rok. Krzewy ozdobne i kwiaty na każdy miesiąc

  Kwiaty do ogrodu? Chcesz przez cały rok podziwiać piękne kwiaty  - posadź odpowiednie rośliny. Oto zestaw krzewów i bylin na każdy miesiąc

 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  Kaktusy i sukulenty - zasady pielęgnacji

  Kaktusy to tylko jedna z grup sukulentów. Te rośliny fascynują wiele osób. Warto poznać potrzeby kaktusów zanim zdecydujemy się założyć choćby niewielką ich kolekcję. Bardzo lubimy mieć w domu różnego typu sukulenty, ponieważ, jak niektórzy mówią, "nie trzeba ich wcale podlewać". Oczywiście nie jest to prawdą. Tylko właściwe nawadnianie pozwoli cieszyć się naprawdę pięknymi, zdrowymi i kwitnącymi roślinami. Poznanie pochodzenia i naturalnego środowiska występowania sukulentów z pewnością ułatwi ich uprawę.

 • Laurowiśnia

  Laurowiśnia (Prunus laurocerasus). Uprawa i pielęgnacja w Polsce

  Laurowiśnia pochodzi z południa Europy, ale w zacisznych miejscach może rosnąć także w Polsce. Laurowiśnię można uprawiać również w dużych pojemnikach i latem ozdabiać nimi taras lub wejście do domu, a na zimę zabezpieczać przed mrozem lub wstawiać do jasnego, chłodnego pomieszczenia.

 • Kamelia

  Kamelia - Camellia

  Kamelia kwitnie wspaniale. Gdy większość roślin znajduje się w stanie zimowego spoczynku krzewy kamelii rozwijają swe piękne kwiaty.

 • Cykas

  Kwiaty doniczkowe duże do mieszkania

  Kwiaty do salonu? Kiedyś w salonach królowały palmy. Dziś oprócz tych niewątpliwie okazałych roślin mamy do dyspozycji kilkanaście gatunków osiągających szybko duże rozmiary. Już jeden taki okaz ozdobi wnętrze, ale przemyślana kompozycja kilku roślin nada przestrzeni indywidualny charakter.

 • Agapant

  Agapant – niebieskie wspomnienie lata

  Agapant budzi miłość od pierwszego wejrzenia – tak wiele osób opisuje pierwsze spotkanie z agapantem zwanym inaczej lilią afrykańską, agapantusem. Sile uczucia sprzyjają okoliczności np. letnie wakacje nad morzem Śródziemnym. Tam kwitnące agapanty można spotkać wszędzie: na tarasach, przed domami, w parkach.

 • WikimediaCommons/Derek Ramsey

  Kwiaty kwitnące zimą w ogrodzie

  Kwiaty kwitnące zimą w ogrodzie to wielka radość dla każdego ogrodnika. Zima jest długa, biała i mroźna. Zdarza się jednak, że w taki czas możemy podziwiać w ogrodzie żywe kwiaty i wtedy jest jak w bajce.

 • Begonia zimowa

  Kwiaty kwitnące zimą

  Kwiaty kwitnące zimą? Jesienne i zimowe dni wcale nie muszą być szare. Za sprawą kolorowych kwiatów doniczkowych nabiorą barw. Polecamy gatunki powszechnie dostępne w sprzedaży i w większości łatwe w pielęgnacji. Ożywią i rozweselą każde wnętrze.

 • Cyklameny

  Cyklameny - cyklamen perski (Cyclamen persicum)

  Cyklameny. Kwiaty cyklamenów dziko rosnących są o wiele mniejsze niż tych uprawianych w mieszkaniu, ale za to pięknie pachną.

 • POJEDYNCZE OKAZY JEMIOŁY BIAŁEJ czasami pojawiają się w sadach na starych jabłoniach.

  Jemioła to roślina czy pasożyt?

  Jemioła to symbol miłości i dostatku, który przynosimy na Święta do domu. Zimą na wielu ogołoconych z liści koronach drzew widać ażurowe kule zielonych gałązek jemioły.

 • Różanecznik nawet gdy przekwitnie, zdobi ogród pięknymi skórzastymi liśćmi.

  Drzewa i krzewy które nie zrzucają liści na zimę

  Jakie drzewa nie zrzucają liści na zimę? Całoroczna zieleń w wielu ogrodach i parkach to głównie zasługa iglaków. Ale czy tylko one od listopada do marca ożywiają swoją zielenią szare otoczenie

 • Róża krzewiasta 'Soul'

  Róża krzewiasta 'Soul'

  Róża krzewiasta 'Soul' to idealna róża dla tych którzy szukają dużego krzewu do swojego ogrodu, mającego rosnąć pojedynczo w reprezentacyjnej części lub w miejscu, które akurat należałoby zakryć przed wzrokiem. Jest ku temu wiele powodów - poznajcie je.

 • W Mrzezinie koło Pucka rośnie w gruncie dorodna araukaria chilijska, jedna z największych w Polsce. Obok niej piękny okaz aukuby - rośliny równie wrażliwej na mróz.

  Araukaria chilijska (Araucaria araucana). Drzewo dinozaur

  Araukaria chilijska to prawdziwy klejnot pośród drzew iglastych. Może jednak przemarzać. Czy jej uprawa w naszym kraju w ogóle jest możliwa?

 • Hortensja bukietowa Limelight

  Hortensja bukietowa Limelight ( Hydrangea paniculata ) – jak uprawiać?

  Hortensja ‘Limelight’ to odmiana hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata), krzewu pochodzącego  z Chin i Japonii. W  naturze występuje na Sachalinie i Kurylach. Hortensja bukietowa ‘Limelight” to bardzo dekoracyjne odmiana, które świetnie sprawdza się w ogrodach i na szpalerach, ale również na balkonach i tarasach. Szczególnie oryginalnie wygląda hortensja ‘Limelight’ szczepiona na pniu. Kwiaty tej odmiany hortensji bukietowej wykorzystywane są jako kwiaty cięte lub w suchych bukietach.

 • Cyprys w doniczce

  Cyprys domowy czyli Iglaki domowe nie tylko na święta!

  Cyprys lub araukaria to idealny pomysł na święta. Nie trzeba będzie kupować co roku nowej choinki bo drzewka te cały rok dobrze się czują w mieszkaniu.

 • JARZĄB 'FLANROCK' tworzy ciemnożółte owoce. Rośnie w formie wąskiej kolumny o wysokości do 5 m.OWOCE TYPOWEGO JARZĘBU są ciemno-pomarańczowe, świetne na przetwory.

  Jarzębina czyli jarząb pospolity (Sorbus aucuparia)

  Jarzębina to malownicze drzewo, które oferuje owoce ludziom i ptakom, a przy tym nie zabiera w ogrodzie zbyt wiele miejsca.

 • Tojad

  Tojad (Aconitum) uprawa i pielęgnacja

  Tojad to bylina, o pięknych fioletowych, granatowych, białych, żółtych, różowych lub czerwonych kwiatach, w zależności od gatunku. Roślina dorasta do 100 – 150 cm wysokości.  Korzeń  tojadu jest bulwiasty, o barwie czarnobrunatnej. Bylina rośnie w postaci dużych kęp, z których wyrastają liczne, pierzaste liście. Łodygi są grube, sztywne, pusta w środku i wzniesione do góry. Całą górną część rośliny pokrywają piękne, liczne, groniaste kwiaty. Owocem tojadu jest mieszek zwierający liczne, drobne nasiona. Tojad najlepiej rośnie w półcieniu, na wilgotnej, żyznej i próchniczej glebie. Kwitnie od czerwca do października.

 • JESIENNY WDZIĘK świdośliwy Lamarcka tworzą listki w odcieniach miedzi i złota.

  Świdośliwa kanadyjska (Amelanchier canadensis), inaczej zwana świdośliwą Lamarcka. Uprawa i pielęgnacja

  Świdośliwa to roślinny kameleon, który z pewnością podbije serce niejednego właściciela ogrodu. Obecnie obserwujemy swoisty come back rośliny. W Europie zachodniej świdośliwa Lamarcka znana była już w XVIII w., a jej suszone owocki zastępowały ludziom drogie rodzynki. Zaś w ojczyźnie rośliny Indianie od wieków zbierali owocki świdośliwy z dziko rosnących krzewów. Jedli je na surowo, suszyli na zimę i dodawali do suszonego, konserwowanego w tłuszczu mięsa bizonów.