Kwiaty kwitnące zimą w ogrodzie
Kwiaty kwitnące zimą w ogrodzie to wielka radość dla każdego ogrodnika. Zima jest długa, biała i mroźna. Zdarza się jednak, że w taki czas możemy podziwiać w ogrodzie żywe kwiaty i wtedy jest jak w bajce.
Kwiaty kwitnące zimą w ogrodzie - Ciemiernik mieszańcowy
Niektóre krzewy i byliny mają specyficzny cykl wegetacyjny i ich kwiaty rozwijają się zimą. Rozwijają się nieśmiało przycupnięte do nagich gałązek, albo wychylają spod śniegu. Oczywiście nie zdarzy się to, gdy mróz ściśnie do -20 stopni. Ale, gdy przedłuża się okres z temperaturą zbliżoną do zera, już w grudniu możemy się cieszyć z kwiatów ciemierników, w styczniu - oczarów, a w lutym - leszczyny. Ich żywotność jest uzależniona od pogody, bo ponowny silniejszy atak zimy może zniszczyć obiekt naszych zachwytów.
Kwiaty które kwitną zimą w ogrodzie - Ciemiernik
Ciemierniki to najbardziej efektowne zimowe kwiaty. Najładniejszy jest ciemiernik czarny - bylina o białych kwiatach średnicy ponad 10 cm oraz wielobarwne odmiany mieszańcowe. Kwiaty rozwijają się - zależnie od pogody - w grudniu lub styczniu i są bardzo trwałe, a ich podkwiatki (to one stanowią kolorową część) pozostają na roślinie aż do wiosny. Zaszkodzić im może obfity opad śniegu, który je po prostu przygniata do ziemi, albo ostry mróz, który niszczy kwiaty. Zimą podziwiamy też efektowne i trwałe, ciemnozielone liście.
Rośliny doniczkowe kwitnące zimą. Najpiękniejsze rośliny domowe na lata
Krzewy kwitnące zimą w ogrodzie - Oczar
Oczar Olivier
Oczar jest rozłożystym krzewem, dorastającym do ok. 2,5 m wysokości i podobnej szerokości. W styczniu lub w lutym (a gdy zima jest sroga i trzyma długo - w marcu) wzdłuż jego gałązek rozwijają się oryginalne kwiaty o bardzo wąskich płatkach w kolorze - zależnie od odmiany - żółtym ("Arnold Promise"), pomarańczowym ("Jelena") bądź czerwonym ("Diane"). Z daleka krzew wygląda, jakby pokrył się frędzelkami. Kwiaty utrzymują się przez kilka tygodni. Wiosną zasychają i dopiero wtedy pojawiają się liście.
Rośliny kwitnące zimą w ogrodzie - Przebiśnieg
Przebiśnieg -ta maleńka roślina cebulowa jest symbolem przedwiośnia. Tworzy białe, zwisające kwiatki na krótkich szypułkach. Są też odmiany pełne (np. "Plena"), gęsto wypełnione płatkami. Gdy w środku zimy długo trwa odwilż, pączki pojawiają się już w styczniu - i znów od przebiegu pogody zależy, czy się rozwiną, czy będą trwać pod śniegiem do lutego czy marca. Zaraz po kwiatach wychodzą z ziemi wąskie liście. Latem roślina śpi i jej byt ogranicza się do cebulki ukrytej w ziemi.
Krzewy kwitnące zimą w ogrodzie -Jaśmin nagokwiatowy
Jest krzewem o wąskich, intensywnie zielonych, przewieszających się pędach. Jeśli damy im podpórki - będą się piąć. Od jesieni do marca mogą się na nich rozwijać żółte, podobne do forsycji kwiaty. (Nie należy mylić jaśminu - Jasminum, z białym, znanym wszystkim jaśminowcem - Philadelphus). I tu znów okres kwitnienia zależy od pogody. Przy łagodnej, "angielskiej" zimie jaśmin może kwitnąć przez wiele tygodni. Gdy mróz nie odpuszcza i jest silny - może zmarznąć cały jaśmin. Roślina ta polecana jest do cieplejszych rejonów kraju
Drzewo kwitnące zimą - Leszczyna
Aby do jesieni zawiązały się i dojrzały twarde laskowe orzeszki, roślina potrzebuje wielu miesięcy. Dlatego kwitnie na przedwiośniu - im mniej zimno, tym wcześniej. Ten nasz krajowy krzew dorasta do wysokości 4 m. Występuje w naszych lasach liściastych i mieszanych. Jej męskie kwiaty - to kilkucentymetrowe bazie, z których sypie się pyłek (biedni są wtedy alergicy!). Kwiaty żeńskie - amarantowe- są maleńkie, ale to z nich powstają orzeszki
Kwiaty kwitnące zimą w ogrodzie -Kalina bodnantska
Krzew ten polecany jest dla zachodnich rejonów kraju, gdzie zimy są łagodne. W pozostałych częściach Polski jest narażony na przemarznięcie. Na przedwiośniu na jego bezlistnych gałęziach pojawiają się pęczki różowych pąków, z których przy temperaturze niewiele powyżej 0 stopni rozwijają się białe rurkowate kwiaty
Krzewy kwitnące zimą w ogrodzie - Dereń jadalny
To także krzew o wzniesionych gałęziach i szerokim pokroju, wysokości 3-4 m. Przy sprzyjającej pogodzie jego drobne żółte kwiaty rozwijają się na początku marca, gdy jeszcze panuje zima. Stanowią jeden z pierwszych pozytków pszczelich. Pamiętajmy, że jesienią dereń jadalny rodzi bogate w witaminy owoce - małe?śliweczki?, doskonałe na nalewkę - słynną dereniówkę.
- Więcej o:
Nowości roślinne 2013
Śnieguliczka (Symphoricarpos) Magical Galaxy 'Kolmgalapbr'
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon