Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Antresola w mieszkaniu - praktyczne porady i wskazówki

Opracowanie: Bożena Głodkowska, tekst: Wioletta Sawczuk

Sprawdzony sposób na zyskanie kilku cennych dodatkowych metrów? Antresola, na której można urządzić na przykład sypialnię albo kąt do pracy.

Antresolę można zbudować zarówno w wysokim mieszkaniu, lofcie czy na poddaszu, jak i w standardowym wnętrzu. Wszystko zależy od funkcji, jaką ma ona pełnić.

Jaka powinna być wysokość antresoli?

Wersja maksimum. Jeśli przewidujemy „normalne” użytkowanie przestrzeni pod i nad antresolą (ze swobodnym poruszaniem się w wyprostowanej pozycji) wysokość obu części powinna wynosić min. 200 cm. Trzeba też uwzględnić grubość konstrukcji: 20–30 cm. Łącznie otrzymujemy 420–430 cm – i taka wysokość mieszkania jest potrzebna.

Wersja pośrednia. Jeśli antresola ma pełnić tylko funkcję miejsca do spania, wysokość górnej części można ograniczyć do 120 cm – tyle wystarczy, by swobodnie usiąść. To zmniejsza niezbędną wysokość mieszkania do 340–350 cm (razem z konstrukcją).

Wersja minimum. Przestrzeń pod antresolą możemy wykorzystać na domowy schowek, garderobę itp. lub umieścić tam np. półki na książki. Wtedy wysokość dolnej części również można zmniejszyć do około 120 cm. Jeśli na górze urządzimy miejsce do spania (również 120 cm), potrzebujemy (uwzględniając konstrukcję) już tylko 260–270 cm.

Wejście na antresolę

Powinno być bezpieczne i wygodne. Antresola, na którą często wchodzimy i z niej schodzimy (pełniąca np. funkcję dodatkowego saloniku), powinna być wyposażona
w proste lub kręcone schody o standardowych proporcjach. O ile to możliwe, warto zamocować przy nich poręcz (jest wręcz niezbędna, jeśli z antresoli mają korzystać dzieci). Gdy miejsca brakuje, a na górze znajduje się tylko miejsce do spania, najprostszym rozwiązaniem jest drabinka – taka jak przy łóżku piętrowym. Przy stromym wejściu i małej przestrzeni można zastosować tzw. „schody kacze” o asymetrycznych stopniach (na jednym stopniu można stanąć tylko jedną stopą). Jako wejście na antresolę może też służyć specjalnie zaprojektowanazabudowa ze schowkami-stopniami o zróżnicowanej wysokości.

Konstrukcja antresoli

Antresole buduje się z elementów drewnianych lub stalowych (wybór materiału zależy nie tylko od stylu mieszkania, ale także od funkcji, jaką ma pełnić antresola, i od przenoszonych obciążeń). Przy większych projektach warto skonsultować się z konstruktorem, który doradzi rodzaj konstrukcji i sposób mocowania, co zapewni bezpieczne korzystanie z antresoli. Wybór materiałów wykończeniowych jest większy – tu do wyboru mamy m.in. drewno, szkło, płyty meblowe, MDF, gipsowo-kartonowe.

Sypialnia na antresoli: Materac zamiast łóżka?

Tak, jeśli antresola jest na tyle niska (np. 120 cm), że nie da się po niej poruszać w wyprostowanej pozycji. Sam materac jest dużo niższy od łóżka z materacem, dzięki czemu korzystanie z takiego posłania jest znacznie bezpieczniejsze. A w dodatku leżąc lub siedząc, nie odnosimy wrażenia, że sufit mamy tuż nad głową.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

Skomentuj:

Antresola w mieszkaniu - praktyczne porady i wskazówki