Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Heliotrop peruwiański

Heliotropium peruvianum, H. arborescens

Encyklopedia roślin: Heliotrop peruwianski  Heliotropium peruvianum  ma

Kolor kwiatów

białe, fioletowe

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny, zasadowy

Rodzaj gleby

przepuszczalna, żyzna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 1 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Ciepłolubny gęsty, krótkowieczny stale zielony krzew, w chłodnym kimacie uprawiany jako roślina jednoroczna, o owalnych lub lancetowatych liściach. Dorasta do 8 cm długości, ma pofałdowaną powierzchnię, a jego zieleń podbarwiona bywa na purpurowo. Fioletowo- lub lawendowoniebieskie drobne kwiaty zebrane są w okazałe kwiatostany do 25 cm średnicy. Intensywnie waniliowo pachną. Ma wiele odmian powstałych w wyniku krzyżowania międzygatunkowego.

Rozmiary W naturze osiąga ponad metr wysokości, uprawiany jako roślina sezonowa - około 0,5 m, odmiany karłowe dorastają do 30 cm.

Odmiany ?Lord Roberts? - zwarta, jasno niebieskofioletowa; ?Iowa?- ciemnopurpurowa; ?Princess Marina? - intensywnie fioletowoniebieska, karłowa; ?White Lady?- biała, karłowa. Seria Scentropia - rozmnażane z sadzonek odmiany silnie krzewiące się o dużych kwiatostanach.

Kwitnienie Od wiosny do jesieni.

Wymagania Gleba żyzna, wilgotna, przepuszczalna, roślina tolerancyjna co do odczynu podłoża. Stanowisko silnie nasłonecznione.

Uprawa i pielęgnacja Na zewnątrz uprawiana po ustąpieniu niebezpieczeństwa przymrozków. Na zimę rośliny można przenieść do widnego pomieszczenia o temperaturze około 8°C i przechować do wiosny.

Rozmnażanie Z nasion wysiewanych w lutym w temperaturze około 17oC w szklarniach lub przez sadzonki półzdrewniałe ukorzeniane w sierpniu i przechowywane do wiosny w chłodnym jasnym pomieszczeniu. Cięcie Uprawiany jako roślina sezonowa nie wymaga cięcia. Przechowane przez zimę okazy i przycina się wczesną wiosną w celu pobudzenia silniejszego krzewienia.

Podlewanie i nawożenie Podlewanie umiarkowane. Rośliny w pojemnikach zasila się co 7-10 dni płynny nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących, rosnące w gruncie raz na miesiąc.

Choroby i szkodniki Rzadko choruje.

Zastosowanie Jako sezonowa roślina rabatowa w gruncie lub w pojemnikach.

1 z 1Encyklopedia roślin: Heliotrop peruwianski  Heliotropium peruvianum  ma