Pielęgnacja ogrodu
Rum
Pamiętacie "Wyspę skarbów" Roberta Louisa Stevensona? Już na pierwszych kartach powieści pojawia się piosenka, którą uparcie nuci stary korsarz kapitan Flint: "Piętnastu chłopa na umrzyka skrzyni. Jo-ho-ho i butelka rumu!"
Brązowienie podstawy pędu, zahamowanie wzrostu rośliny oraz żółknięcie i zamieranie pędów
Powodują grzyby z rodzaju opieńka (Armillaria).
Rośliny z korzeniami w wodzie
Rośliny na bagienne tereny
Żółknięcie i zasychanie pędów od podstawy w kierunku wierzchołków
To objaw żerowania mszyc: miodownicy żywotnikowej albo miodownicy cyprysikowej, tworzących kolonie na 2-3 letnich pędach i pniach.
Żółte plamy na igłach świerka
Powodują grzyby Lophiodermium spp. oraz Rhizosphaera kalkhoffii.
Uprawa bez ziemi
Chcesz mieć w domu rośliny, ale brak ci do nich cierpliwości? Zalewasz je lub przesuszasz? Idealnym rozwiązaniem jest wówczas hydroponika i terraponika.
Jak zawalczyć wszędobylski skrzyp
Jak zwalczyć skrzyp, który zdominował całą rabatę skalniak? W zeszłym roku założyłam rabatę-skalniak z kosodrzewiną, berberysami i irgami. Rabata jest nawadniana automatycznie linią kroplującą. Rozwija się bardzo ładnie, ale w tym roku rozplenił się skrzyp. Próbuję go wyrywać, ale to nie daje efektów, a wręcz potęguje jego rozwój. Jeśli to możliwe, wolałabym nie stosować pestycydów. Czy są jakieś sposoby na zwalczenie go bez zagrożenia dla innych roślin?
Zamieranie pędów
Powodowana jest przez grzyby Volutella buxi oraz Macrophoma candollei.
Ciemnobrązowe, wypukłe tarczki na pędach
To misecznik tarniowiec, natomiast jasnobrązowe, większe i podłużne - wskazują na obecność misecznika śliwowca. W wyniku żerowania larw tych szkodników pędy wyginają się i zasychają.
Lifting trawnika
W październiku warto zainwestować w trawnik - zwróci się to z nawiązką w przyszłym sezonie. Odpowiednie prace pielęgnacyjne pomogą nam zwalczyć uciążliwe choroby i szkodniki oraz, co najważniejsze, zapobiegną ich ponownemu pojawieniu się.
Niebezpieczne zakątki
Są miejsca, gdzie rośliny nie mają łatwego życia. O ile latem radzą sobie tam nie najgorzej, okresy przejściowe i zima dają się im we znaki. Nie rezygnujmy jednak z ich uprawy, lecz poprawmy te niekorzystne warunki.
Tawuła (Spiraea)
Tawuły (Spiraea) należą do najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych o szerokim spektrum zastosowania.
Okrywamy rośliny ogrodowe na zimę
W naszym zmiennym i kapryśnym w ostatnich latach klimacie wiele ogrodowych roślin wymaga zabezpieczenia przed mrozami.
Koniec sezonu w ogrodzie
Jesienią drzwi na taras są coraz częściej zamknięte. Chłód i krótsze dni zniechęcają do spędzania czasu na dworze. Warto jednak się przemóc, włożyć cieplejsze okrycie i dobrze przygotować rośliny, ziemię i oczko wodne na czas zimy.
Kolonie z licznych zielonych owadów, na dolnej stronie liści i korze najmłodszych pędów
Tworzy je mszyca śliwowo-trzcinowa.
Skupiska żółtawozielonych lub różowawych owadów, na dolnej stronie liści i wierzchołkach pędów
Tworzone przez mszycę kwaśnicowa.