Kwietniki
Miesięcznik Kwietnik 09/2009
Każdy wiek ma swoje zalety. To samo można powiedzieć o różnych momentach sezonu ogrodowego. Koniec lata to czas na podziwianie ciągle jeszcze bujnie kwitnących róż i dobry moment na wybór odmian odpowiednich do posadzenia w naszym ogrodzie w przyszłym miesiącu. Właśnie teraz okazuje się, które kwiaty balkonowe najlepiej sprawdziły się w tym sezonie i co warto posadzić za rok. Pojawiają się też niestety pewne kłopoty - mgliste poranki sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych, więc trzeba z nimi jak najszybciej walczyć, by ogród do późnej jesieni cieszył nasze oczy.
Miesięcznik Kwietnik 08/2009
Lato w pełni choć poranki i wieczory są coraz częściej mgliste. Ogród zaczyna pachnieć pierwszymi owocami, a i warzyw zbieramy coraz więcej, przydadzą się więc przepisy na pyszne i oryginalne przetwory. Wyjazdy na łono natury może nam zastąpić las na balkonie lub specjalna rabata wabiąca motyle. Tym, którzy całe wakacje siedzą w domu, często przychodzi chęć na kompozycyjne zmiany w ogrodzie albo założenie oczka wodnego. Wyjeżdżający powinni poznać kwiaty doniczkowe, które można zostawić bez opieki.
Miesięcznik Kwietnik 05/2009
Sezon w pełni, a sklepy pękają w szwach. Co wybrać w tej obfitości towarów? Najlepiej rośliny ładne, odporne, no i nie za drogie... Powinno się udać, zważywszy że od pewnego czasu hitem są gatunki swojskie, z naszych łąk i pól - tyle że nieco "upiększone" przez hodowców. Natura jest w modzie, a przynajmniej wszystko, co ją przypomina - czy to będzie oczko wodne, czy ścieżka lub taras. I jeszcze jedno: buszując po sklepach, uważajmy, by nie wpuścić do ogrodu "konia trojańskiego", który ściągnie plagi na innych jego lokatorów. Dobre decyzje to podstawa!
Miesięcznik Kwietnik 04/2009
Po wielomiesięcznej przerwie przyjemnie znowu pogrzebać w ziemi. Wybierać, kupować, dosadzać. Realizować marzenia. Lecz co zrobić, gdy czasy ciężkie i trzeba zacisnąć pasa? Na taką okoliczność przygotujmy sobie "plan B". Przede wszystkim zadbajmy o to, co już mamy - zasilmy nawozem rośliny, odnówmy zmizerniały trawnik czy zniszczone ogrodzenie, opryskajmy jabłonie i grusze, by wydały dużo owoców. A jeśli teraz urządzamy ogród, to najlepiej za przysłowiowe grosze. Zresztą, jak mawiali starożytni Rzymianie, oszczędność to wielki dochód!
Miesięcznik Kwietnik 03/2009
Nadszedł czas intensywnych przemian - rośliny budzą się do życia, a wraz z nimi i my ogrodnicy. Nie możecie się doczekać wiosny? To zaproście ją siebie. Ubierzcie balkon w bratki, narcyzy, stokrotki. Przystrojcie pokój pierwiosnkami - wspaniale wyglądają nie tylko same, ale i z wieloma roślinami doniczkowymi. Albo zamieńcie okno w żywy obraz - świat z niego zawsze będzie wyglądał kwitnąco!
Miesięcznik Kwietnik 02/2009
Minęły święta, większość roślin nadal smacznie śpi. Dla ogrodnika to chyba najlepszy czas na snucie planów i projektów. Siądź wygodnie w fotelu, zamknij oczy i spróbuj sobie wyobrazić swój ogród. Może warto coś w nim zmienić? Zasadzić efektowne drzewo, postawić domek na narzędzia, założyć rabatę bylinową, a może nawet... strumień? Warto także pomyśleć o roślinach w domu i na balkonie. Wykorzystaj wolne chwile - wkrótce się skończą!
Miesięcznik Kwietnik 11/2009
Nawet późna jesień ma wiele uroku dla miłośnika roślin. W ogrodzie swoją urodę wciąż zachowują iglaki, obsypane owocami irgi czy odporna na przymrozki ozdobna kapusta. Więcej uwagi można poświęcić teraz dekoracjom roślinnym w mieszkaniu - kupić wciąż dostępne w kwiaciarniach różnokolorowe wrzosy i ułożyć z nich ciekawe kompozycje, ustawić na parapetach, zabrane z balkonu, ciągle jeszcze kwitnące fuksje albo sprawić sobie zupełnie nową roślinę doniczkową o oryginalnych kwiatach. Łatwiej będzie wytrwać do wiosny.
W styczniu
Wydawałoby się, że dla ogrodników nastał wreszcie czas relaksu. Ale nie ma mowy o zapadnięciu w zimowy sen. Wystarczy, że dobrze sypnie, a łopata od rana idzie w ruch. Jeśli teren jest spory, warto rozważyć kupno odśnieżarki (str. 56). Dzięki temu nie napocimy się przy pracy, a wolny czas będzie można przeznaczyć na przycięcie drzew (str. 42) - teraz bezlistne gałęzie są doskonale widoczne. Jak zwykle trzeba też pamiętać o ptakach. Na szczęście ich karmienie to jeden z najmilszych obowiązków. A co posadzić, aby ogród był pełen ich świergotu i kolorów? Zapraszamy do lektury!
Miesięcznik Kwietnik 06/2009
Najdłuższe dni, najbujniejsza zieleń, najwięcej kolorowych kwiatów tonących w słońcu - w tym miesiącu możemy się poczuć jak w raju. Nie wolno jednak popaść w błogie lenistwo. Trzeba przecież kosić trawę (str. 36), nawozić rośliny w całym ogrodzie (str. 34) i walczyć ze szkodnikami nawet na balkonie (str. 24). A jeśli, na wycieczce za miasto, zachwycą nas dzikie rośliny, możemy ich uszlachetnione odmiany np. żółte maki (str. 26) albo różowy czarny bez (str. 46) posadzić w ogrodzie. No i koniecznie zaplanujmy jakieś ogrodowe atrakcje na najkrótszą w roku noc świętojańską!
Kwietnik 03/2008
Słońca coraz więcej, a znad ziemi zaczynają wyglądać pierwsze kiełki. Przyroda z utęsknieniem czekała na ten moment - podobnie jak ogrodnicy. Nagromadzone zimą zapasy energii pozwolą każdemu z radością rzucić się w wir pracy. Jak się do tego zabrać? Najlepiej z "Kwietnikiem". Wtedy wiosenne prace, takie jak rozmnażanie (s. 18), nawożenie (s. 38), kopanie (s. 44), cięcie (s. 50) czy sadzenie (s. 56), wydadzą się dziecinnie proste!
Kwietnik 02/2008
Idzie luty, podkuj buty - powiada stare przysłowie. Kiedy mróz ściska, staramy się dobrze opatulić, ale nie tylko my boimy się zimna. Bez ciepłego ubrania mogą ucierpieć rośliny pochodzące z cieplejszych stron, a czasem nawet ?krajanki" (s. 28). Uważajmy też podczas przenoszenia kwiatów ze sklepu do domu (s.18). Na szczęście do wiosny już niedaleko i można już zacząć przygotowywać się na jej powitanie.
W październiku
Wszędzie rozgościła się jesień - także w naszym czasopiśmie. Jej ciepłe barwy rozjaśniają balkony i wejścia do domów (s. 24), wnętrza (s. 6), ogrody (na wielu stronach). Jak na poradnik przystało, nie zapomnieliśmy oczywiście o sprawach praktycznych - sezonowych pracach i porządkach (s. 18, 44, 52). A kiedy już nacieszycie się urokiem tej chyba najbardziej kolorowej z pór roku, proponujemy wyprawę do fascynującego świata kaktusów. Wystarczy otworzyć dołączoną do ?Kwietnika? książeczkę.
W sierpniu
*Letnie cięcie drzew i krzewów, * Mieczyki w zaskakujących barwach, * Łąka zamiast murawy, * Iglaste oryginały, * Róże na balkonie
W grudniu
Pewnie i Wam co roku marzą się białe, bajkowe święta - puchate czapy na gałęziach, śnieg wesoło skrzypiący pod butami... A jeśli pogoda znów nie dopisze? Jak to dobrze, że istnieją rośliny! Kwiaty, krzewy, drzewa to chyba najpiękniejsza dekoracja, jaką można sobie wymarzyć. I jak niewiele trzeba, byśmy dzięki niej poczuli wyjątkowość chwili. Promienna gwiazda betlejemska na stole, iglaczek pachnący lasem i już w domu robi się świątecznie. Drodzy Czytelnicy! Życzymy Wam, żeby pogodny nastrój towarzyszył Wam w to Boże Narodzenie - i cały następny rok.
W listopadzie
Późna jesień kojarzy się z krótkimi dniami i szarugą, jednak warto spojrzeć na nią z innej strony - jako na czas wyciszenia, spokoju, odpoczynku. Wraz z przyrodą i ogrodnik może nieco zwolnić biegu. Wiele pracy już nie ma, trzeba tylko pomóc roślinom przygotować się do zimy. Na pewno wystarczy jeszcze czasu, by nacieszyć oczy kolorami ostatnich kwiatów, a potem rozgrzać się kubkiem gorącej ziołowej herbatki (s. 52), a może oryginalną owocową nalewką własnej roboty? Taka smakuje najlepiej!
W lipcu
Sezon ogrodniczy w pełni. Delektując się urokiem natury, łatwo przeoczyć oznaki nadciągającej katastrofy. Tymczasem podstępne choróbska tylko czekają na sprzyjający moment, aby dobrać się do naszych ulubieńców. Nawet kwiaty w domu nie są bezpieczne. Jeśli jednak zadbamy o rośliny, będziemy je troskliwie podlewać i nawozić, łatwiej oprą się niszczycielskim zakusom. A my będziemy się cieszyć ich urodą całe lato.
we wrześniu
Ogrody wciąż cieszą oczy. Wprawdzie na leniuchowanie nie ma szans - właśnie nadszedł czas jesiennego nawożenia), sadzenia roślin cebulowych, czyszczenia oczka), robienia sadzonek z krzewów - ale praca w takiej scenerii to sama przyjemność. W domu i na balkonie sprawy mają się gorzej, zwłaszcza jeśli latem sprawiliśmy sobie urlop: teraz kwiaty w doniczkach mogą wymagać reanimacji. Na balkonie te sezonowe warto zastąpić bylinami - rozwiązanie i praktyczne, i oryginalne. A jakie gatunki wybrać? Wszystkiego od razu nie możemy zdradzić - zapraszamy do lektury.
W czerwcu
Wiosną kwitnie wiele krzewów, ale różaneczniki i azalie zachwycają szczególnie. Ich jaskrawokolorowe kwiaty widać z daleka. Niestety, przylgnęła do nich opinia roślin kapryśnych i wymagających. Tymczasem po prostu mają specyficzne potrzeby. Specyficzne - nie znaczy wcale duże! Aby je Wam przybliżyć, dołączyliśmy do ?Kwietnika" katalog najlepszych odmian, polecanych przez polskich szkółkarzy. Nic, tylko wybierać!
Spis treści
Zakwitło, zapachniało i od razu świat poweselał. Nic dziwnego, bo przebywanie wśród kwiatów poprawia nastrój, uspokaja, a zarazem dodaje energii. Taką terapię można mieć na wyciągnięcie ręki - wystarczy ukwiecić balkon. Teraz na rynku jest całe mnóstwo roślin - nic, tylko wybierać. Aby ułatwić Wam decyzję, przygotowaliśmy przewodnik, w którym znajdziecie krótkie, ale treściwe informacje o najlepszych roślinach balkonowych. Warto go zabrać ze sobą na ogrodnicze zakupy.
W kwietniu
Wiosna potrafi nieźle zawrócić w głowie, zwłaszcza miłośnikom przyrody. Bo jak tu oprzeć się urokowi pierwszych kwiatów - pierwiosnków (s. 6), fiołków (s. 28) lub drzewek zakwitających na balkonach i tarasach (s. 18).Kiedy już ochłoniemy, warto pomyśleć o kwestiach praktycznych - dokarmić nasze doniczkowe (s. 16), zrobić lifting trawnikowi (s. 40), a jeśli trzeba, pośpieszyć na ratunek iglakom - pomoże w tym dołączona książeczka!
W grudniu
Rok drobnymi krokami zmierza ku końcowi. Powoli udziela nam się świąteczna atmosfera - oczyma wyobraźni widzimy już przystrojoną choinkę i radość na twarzach naszych bliskich rozpakowujących prezenty. Czujemy ciepło w sercach, kiedy składamy sobie nawzajem najserdeczniejsze życzenia. I my dołączamy do nich, mili Czytelnicy. Wymarzonych Świąt i dobrego Nowego Roku życzy Wam
W listopadzie
Listopad, liść opadł... A my już zaczynamy tęsknić za kwiatami i zielenią. Ich widok nastraja optymistycznie, budzi radość życia. W ogrodach kwitną tylko ?najwytrwalsi zawodnicy", więc kolor wnoszą głównie gatunki zimozielone. Za to otwiera się pole do popisu dla roślin - domatorów. Dlatego przygotowaliśmy dla Was książeczkę na temat kwiatów doniczkowych. Zwięzła treść, przystępna forma i kieszonkowy rozmiar sprawią, że wygodnie z niej będzie korzystać. Życzymy miłej lektury!
W październikowym ?Kwietniku"
Jesień na dobre zagościła w ogrodach. Drzewa i krzewy wspaniale się przebarwiają, kwitną marcinki, dzielżany, jeżówki, zimowity. Podziwiamy kolorowy spektakl i zbieramy - dosłownie - owoce swoich całorocznych wysiłków. Świeże są przepyszne, ale chciałoby się zachować ich walory na dłużej. Znakomitym na to sposobem jest zrobienie nalewki. W dodatku taki trunek potrafi przepędzić niejedną dolegliwość. Jeśli chcecie poznać przepisy na wyborne nalewki, skorzystajcie z dołączonej książeczki. Na zdrowie!
We wrześniu
Choć wiele kwiatów skończyło już występy, inne właśnie teraz dają z siebie wszystko. Za sprawą astrów, rudbekii, dzielżanów, wrzosów rabaty pałają mocnymi, ciepłymi kolorami. Niektóre z tych roślin mogą ozdobić balkon. Czekają też na nas inne przyjemności - zbiór winogron i robienie wina. Napój ten, zapewniający bogom nieśmiertelność, i dla nas niesie pożytki - zawiera ponad sto leczniczych związków. Życzymy dobrych zbiorów i spokojnego pędzenia!
W sierpniu
Latem można poświęcić więcej czasu ogrodniczym pasjom. I choć często ogarnia nas błogie rozleniwienie, warto trochę się zmobilizować i wykorzystać długie ciepłe dni. Rozejrzyjmy się wokół krytycznym okiem. Może straciliśmy czujność i rozpanoszyły się szkodniki? A może nadszedł czas, by wreszcie zrealizować marzenia - np. o wypoczynku przy cichym plusku fontanny albo o posadzeniu nowych, oryginalnych roślin w domu albo w ogrodzie? Szukacie wiadomości o roślinach, praktycznych porad, pomysłów - zajrzyjcie do "Kwietnika"!
W lipcu
Wakacje zwykle kojarzą się z wyjazdami, ale rozstania bywają trudne - właśnie teraz rośliny zachwycają szczególnie. Bo jak tu wyjeżdżać, gdy wszystko kwitnie na potęgę! Ogrody przypominają tropikalny gąszcz. Balkony uginają się od słodkiego kwiatowego ciężaru, kwiaty doniczkowe zaś rosną w oczach, zamieniając promienie słońca na soczystą zieleń liści. Aż chciałoby się zaśpiewać ?Lato, lato, zostań tu?!
W czerwcu
Przełom wiosny i lata to bardzo przyjemny moment - nie zaskakują nas już przymrozki, a jednocześnie upał i susza rzadko się dają we znaki. Warto wykorzystać ten czas na prace ogrodnicze: zatroszczyć się o trawnik, aby dobrze służył do jesieni, założyć nową rabatę, a może jedną z istniejących zamienić w oczko wodne? A kiedy efekty naszej pracy zaczną rujnować szkodniki (także te skądinąd sympatyczne, na czterech łapach...), nie trzeba od razu sięgać po chemię - znajdą się na to inne, oryginalne sposoby!
Numer 11/2005
Dżungla w pokoju, czyli filodendrony * Cyprys wielkoszyszkowy * Pelargonie czekają na wiosnę * Krzewy w płomieniach * Konserwujemy narzędzia