Zrób to sam: donica za grosik

Zamiast kupować kolejną donicę, zróbmy remanent na strychu czy w składziku. Znalezione tam stare naczynie może rozpocząć nowe życie jako niecodzienna osłonka. Zobaczcie, jak krok po kroku wykonać oryginalną donicę.
Jeśli w czasie tworzenia kwiatowych kompozycji na balkonie czy tarasie zabraknie nam donicy, to żaden problem. Oryginalne lokum dla kwiatów można zrobić z tego, co mamy.

LOKUM Z ODZYSKU

Rolę donicy może odgrywać dowolne naczynie znalezione w ogrodzie, w domu czy w schowku na narzędzia. Ważne, żeby było wykonane z materiału odpornego na wilgoć, np. z ocynkowanej blachy, aluminium, plastiku albo dobrze zaimpregnowanego drewna. Świetnie nadają się do tego celu na przykład niezbyt urodziwe doniczki, w których kupujemy gotowe do posadzenia rośliny w sklepach ogrodniczych. Wcześniej jednak należy dostosować je do nowej roli - ukryć ich defekty.

POTRZEBNE MATERIAŁY

Ciekawą fakturę można im szybko nadać, stosując... klej do płytek ceramicznych. Jeśli wybierzemy dobrej jakości mrozoodporny preparat (patrz ramka), donicę będziemy mogli pozostawić zimą na zew-nątrz. Potrzebne będą także: odpowiednia tkanina, gumowe rękawiczki ochronne i strój roboczy.OKIEM FACHOWCA

Agata Suchożebrska, autorka donicy

Do wykonania doniczek można wykorzystać zwykły klej do płytek ceramicznych. Wybierając preparat, zwróćmy uwagę, aby był szybkoschnący i przeznaczony do użytku na zewnątrz, a więc wodo- i mrozoodporny (jak np. Adefilex P9 Express, Glazurnik, Mapeklej Extra). Przed przystąpieniem do pracy klej rozcieńczamy tak, by miał konsystencję gęstego twarożku. W roli draperii świetnie się spisze niepotrzebny kawałek tkaniny (może to być nawet... ścierka do podłogi) w kształcie prostokąta o długości wynoszącej co najmniej półtora obwodu naczynia, które ma być naszą donicą, i szerokości większej o min. 1/3 od jego wysokości. Wybierzmy tkaninę z chłonnego materiału (np. z bawełny) - równomiernie i szybko nasiąknie masą klejową.

KROK PO KROKU JAK SAMEMU ZROBIĆ DONICĘ

1. Sporządzamy masę, którą pokryjemy naczynie. Mieszamy klej z wodą, starając się nadać mu konsystencję gęstego budyniu (zbyt rozwodniony będzie spływał i długo sechł). Najlepszym mieszadłem jest wiertarka wolnoobrotowa o dużej mocy.

2. Przygotowany wcześniej kawałek materiału (może to być np. ścierka do podłogi) zanurzamy w wodzie, a następnie wyżymamy w ręku. Rozmiary tkaniny powinny

być dostosowane do wielkości naczynia, z którego ma powstać osłonka.

3. Mokrą tkaninę kilkakrotnie zanurzamy we wcześniej przygotowanej rozrobionej masie, tak by równomiernie związała się z materiałem. Następnie wyciskamy z niego nadmiar masy i czekamy kilka minut, żeby lekko obciekł.

4. Przygotowujemy naczynie, które w przyszłości ma odgrywać rolę osłonki. Dokładnie otulamy zarówno jego dno, jak i ścianki nasiąkniętą masą tkaniną, starając się pokryć nią całą powierzchnię naczynia.

5. Drapujemy tkaninę na osłonce, starając się nadać jej jak najciekawszą formę i fakturę. Nie można z tym zbyt długo zwlekać, gdyż masa klejowa szybko wysycha i sztywnieje, uniemożliwiając drapowanie.

6. Kiedy materiał całkowicie wyschnie i stwardnieje, można pomalować donicę na wybrany kolor. Najlepiej użyć do tego celu specjalnych, bardzo trwałych farb przeznaczonych do malowania tynków.

Można i tak... Ogrodową donicę da się zrobić także z innych przedmiotów, np. ze starej wanny (pomalowanej na wybrany kolor) czy stłuczonego glinianego dzbana. Można też wykorzystać pień po ściętym drzewie. Jeżeli nie ma w nim dziupli czy innych naturalnych otworów, wcześniej należy je wywiercić, wyłożyć folią, wsypać ziemię i posadzić rośliny.

Więcej o:
Komentarze (6)
Zrób to sam: donica za grosik
Zaloguj się
 • Magdalena Sore

  Oceniono 2 razy 2

  Dzień dobry,
  robiłam takie rzeczy, po roku do wyrzucenia, kruszyło się i brudziło.
  Bardzo lubię beton, którego w domu mam aż nadmiar :) Na taras potrzebowałam donic kwadratowych 40x40 i znalazłam takie na składzie kostki brukowej w Lesznowoli. Są cudne, cienkie ścianki i dużo porów, zobaczymy jak się będą sprawować :) Nie wiem jaki producent ale robią wrażenie!

 • przyjaciolkaa

  Oceniono 8 razy 0

  Bardzo podoba mi się ta betonowa doniczka , lubię takie surowe przedmioty. Mają taki zadziorny charakter i są o wiele ładniejsze od tych plastikowych doniczek. Na parapecie w kuchni mam 3 betonowe doniczki, które zamówiłam na ilikebeton.com , ale jak będzie ciepło to sama wykonam takie doniczki, zasadzę w nich jakieś ładne kwiaty i postawie na tarasie.

 • Oceniono 3 razy -1

  Pomysł nie zły, jak ktoś lubi takie klimaty to zapraszam na stronę slabb.pl - jest tam duży wybór donic z betonu architektonicznego.

 • Oceniono 3 razy -3

  Pomysł nie zły, jak ktoś lubi takie klimaty to zapraszam na stronę slabb.pl - jest tam duży wybór donic z betonu architektonicznego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX