Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Doniczki betonowe – gdzie, za ile, a może samemu?

Robert Gutowski

Betonowe podłogi, płytki, meble, lampy, zegary… Przyszedł czas także na betonowe doniczki. Te bowiem stały się hitem ostatnich lat nie tylko w przydomowych ogrodach, ale przede wszystkim we wnętrzach. Zróbmy krótki przegląd donic z betonu; przyjrzyjmy się ich rodzajom, zastosowaniom, cenom, dostępności oraz temu, jak wykonać je samodzielnie.

Doniczki ogrodowe
Doniczki ogrodowe
Fot. Shutterstock/Studio Light and Shade

Doniczki betonowe ogrodowe

Przed laty stosowane głównie jako wytrzymała konstrukcja pod przyuliczne rabaty miejskie, dziś przeżywają swój renesans. Betonowe donice stosujemy coraz chętniej w ogrodach i przestrzeniach publicznych. Duży wpływ na ich popularność ma powiększająca się gama dostępnych form i idealne dopasowanie do tak popularnych ostatnio minimalistycznych stylów. Wybierając donicę do ogrodu musimy pamiętać, że jest to element, który może sporo ważyć. Ma to swoje zalety i wady. Niewątpliwą zaletą jest stabilność, odporność na duże wiatry. Nie nadadzą się natomiast dla osób lubiących częste zmiany koncepcji. Donice betonowe na zewnątrz to najczęściej proste formy geometryczne, ale w sprzedaży są również przeróżnego rodzaju gazony w kształcie kielichów, kul, a także wałków, które ułożone naprzemiennie tworzą wysokie murki wypełnione w środku zielenią. W ofercie znajdziemy także warianty kolorystyczne, najczęściej są to biel, czerń i oczywiście odcienie szarości. Producenci donic betonowych proponują także dodatkowe rozwiązania jak np. ocieplenie donicy, czy zastosowanie mieszanki zmniejszającej jej wagę.

Jak zrobić donice z betonu? Krok po kroku

Alternatywą dla, nie oszukujmy się, nie najtańszych donic z betonu jest samodzielne ich wykonanie. Zatem jeżeli nie zależy nam na czasie lub po prostu lubimy majsterkować, to warto spróbować. Własnoręczne wykonanie donicy betonowej to nie tylko prosty sposób na funkcjonalną ozdobę, lecz także mnóstwo radości przy tworzeniu.

Oczywiście donice wykonane samodzielnie nie będą tak dobre jakościowo jak te od profesjonalnych producentów, ale też wszystko zależy od naszych potrzeb. W sieci znajdziemy wiele filmów instruktażowych. Z pomocą przychodzą także wszelkiego rodzaju udogodnienia, jak np. gotowe mieszanki do samodzielnego tworzenia betonowych form, beton kreatywny.

Doniczki betonowe DIY

A jak zrobić betonową donicę? Samodzielne wykonanie betonowej donicy wydaje się być dziecinnie proste. Można zrobić dużą donicę betonową lub małą.

Oto podstawowy przepis na doniczkę betonową DIY:

Co jest potrzebne do zrobienia donicy betonowej?:

 • beton zwykły / zaprawę betonową / gotową masę betonową,
 • 2 formy o różnych wielkościach, mogą to być plastikowe osłonki, kartonowe pudełka zabezpieczone dodatkowo taśmą pakową, które już nam się nie przydadzą (pamiętajmy, że gdy włożymy mniejszą do większej między ich ścianami musi pozostać dość duża przestrzeń, będzie to grubość ściany nowopowstałej doniczki, oczywiście im większa doniczka tym większa powinna być grubość ściany),
 • pojemnik do rozrobienia betonu i mieszadło.

I do pracy!

 1. W pojemniku rozrób mieszankę wedle instrukcji na opakowaniu wybranego przez siebie preparatu.
 2. Na spód większej formy (możesz ją wcześniej posmarować olejem lub oliwą aby ułatwić późniejsze odklejanie) wylej kilkucentymetrową warstwę betonu, a następnie włóż mniejszą formę. Przytrzymując ją lub obciążając w środku, pomiędzy ściany form wylej beton do pożądanej wysokości nowopowstałej doniczki.
 3. Betonową doniczkę pozostaw. Przykryj całość bawełnianą szmatką i poczekaj aż wyschnie, usuń formy i gotowe!
 4. Oszlifuj górną krawędź donicy papierem ściernym.

Gotową doniczkę możesz zaimpregnować preparatem do betonu, możesz ją także pomalować wedle życzenia. Możliwości jest bardzo wiele. Można łączyć beton z drewnem, materiałami, do mieszanki dosypywać kawałki szkła, koraliki.

Duże doniczki betonowe
Duże doniczki betonowe
Fot. Shutterstock/Studio Light and Shade

Jak zrobić dużą donicę betonową z betonu i szmaty?

Ciekawą fakturę można im szybko nadać, stosując... klej do płytek ceramicznych. Jeśli wybierzemy dobrej jakości mrozoodporny preparat, donicę będziemy mogli pozostawić zimą na zewnątrz. Potrzebne będą także: odpowiednia tkanina, gumowe rękawiczki ochronne i strój roboczy.

Doniczki z cementu i ręcznika - Agata Suchożebrska, autorka donicy

Do wykonania doniczek można wykorzystać zwykły klej do płytek ceramicznych. Wybierając preparat, zwróćmy uwagę, aby był szybkoschnący i przeznaczony do użytku na zewnątrz, a więc wodo- i mrozoodporny (jak np. Adefilex P9 Express, Glazurnik, Mapeklej Extra). Przed przystąpieniem do pracy klej rozcieńczamy tak, by miał konsystencję gęstego twarożku. W roli draperii świetnie się spisze niepotrzebny kawałek tkaniny (może to być nawet... ścierka do podłogi) w kształcie prostokąta o długości wynoszącej co najmniej półtora obwodu naczynia, które ma być naszą donicą, i szerokości większej o min. 1/3 od jego wysokości. Wybierzmy tkaninę z chłonnego materiału (np. z bawełny) - równomiernie i szybko nasiąknie masą klejową.

Krok po kroku doniczka z cementu i szmat

 1. Sporządzamy masę, którą pokryjemy naczynie. Mieszamy klej z wodą, starając się nadać mu konsystencję gęstego budyniu (zbyt rozwodniony będzie spływał i długo sechł). Najlepszym mieszadłem jest wiertarka wolnoobrotowa o dużej mocy.
 2. Przygotowany wcześniej kawałek materiału (może to być np. ścierka do podłogi) zanurzamy w wodzie, a następnie wyżymamy w ręku. Rozmiary tkaniny powinny być dostosowane do wielkości naczynia, z którego ma powstać osłonka.
 3. Mokrą tkaninę kilkakrotnie zanurzamy we wcześniej przygotowanej rozrobionej masie, tak by równomiernie związała się z materiałem. Następnie wyciskamy z niego nadmiar masy i czekamy kilka minut, żeby lekko obciekł.
 4. Przygotowujemy naczynie, które w przyszłości ma odgrywać rolę osłonki. Dokładnie otulamy zarówno jego dno, jak i ścianki nasiąkniętą masą tkaniną, starając się pokryć nią całą powierzchnię naczynia.
 5. Drapujemy tkaninę na osłonce, starając się nadać jej jak najciekawszą formę i fakturę. Nie można z tym zbyt długo zwlekać, gdyż masa klejowa szybko wysycha i sztywnieje, uniemożliwiając drapowanie.
 6. Kiedy materiał całkowicie wyschnie i stwardnieje, można pomalować donicę na wybrany kolor. Najlepiej użyć do tego celu specjalnych, bardzo trwałych farb przeznaczonych do malowania tynków.


Można i tak... Ogrodową donicę da się zrobić także z innych przedmiotów, np. ze starej wanny (pomalowanej na wybrany kolor) czy stłuczonego glinianego dzbana. Można też wykorzystać pień po ściętym drzewie. Jeżeli nie ma w nim dziupli czy innych naturalnych otworów, wcześniej należy je wywiercić, wyłożyć folią, wsypać ziemię i posadzić rośliny.

Doniczki betonowe ze sklepu

Doniczki betonowe duże

Duże donice betonowe to rozwiązanie do większych ogrodów i przestrzeni publicznych. Najlepiej kupić je bezpośrednio od producentów. Bardzo często proponują oni nie tylko wiele gotowych form, ale również wykonanie pod projekt klienta. Koszt dużej donicy ogrodowej z betonu, w zależności od rozmiaru i zastosowanego materiału,  to od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

Osłonka Concrete prostokąt 20x10cm
Osłonka Concrete prostokąt 20x10cm
Fot. OBI

Doniczki betonowe - OBI

OBI proponuje nam własnej marki alternatywę dla ciężkich betonowych donic w postaci doniczek o fakturze przypominającej beton. Za najmniejszą, o średnicy 30 cm zapłacimy niecałe 80 zł. Tu znajdziemy także betonowe donice w kształcie pieńków w dwóch kolorach: bielonym i brązowym. Zapłacimy za nie niecałe 200 zł za sztukę.

 

Donica betonowa - głowa
Donica betonowa - głowa
Fot. Ingadi

Doniczki betonowe - głowy

Doniczki w kształcie głów były hitem 2020 roku. Zagościły w wielu domach, a popularność zdobyły ciekawą formą, dzięki której kwiat, który w nie wsadzamy imituje włosy doniczkowej głowy. W sieci znajdziemy ich bardzo duży wybór; od  mini rzeźb przypominających głowy antycznych bogów po bardziej nowoczesne, geometryczne formy.

Doniczki betonowe - Olx

Na Olx znajdziemy duży wybór donic ogrodowych. Część ogłoszeń pochodzi bezpośrednio od producentów więc warto tu zajrzeć szukając odpowiedniej dla siebie. Jest także sporo ogłoszeń z używanymi donicami, a wśród nich pojawiają się perełki w bardzo rozsądnych cenach.

Doniczki betonowe geometryczne
Doniczki betonowe geometryczne
Fot. Shutterstock/Chonnikarn Kongsuwan

Doniczki betonowe geometryczne

Geometryczne formy doniczek betonowych występują zazwyczaj w mniejszych rozmiarach. Warto zwrócić na nie uwagę bo prezentują się naprawdę pięknie np. z sukulentami. Kupimy je od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset za bardziej designerskie, wyszukane formy.

Doniczki betonowe – Castorama

W Castoramie znajdziemy kilkanaście produktów w kategorii doniczek ogrodowych. Mamy tu do wyboru kilka naprawdę fajnych mniejszych doniczek domowych. Niektóre z nich to połączenie betonu z różem czy miedzią. Ceny wahają się od 25 zł w przypadku małych doniczek o średnicy kilkunastu centymetrów do prawie 140 zł za donice kwadratowe o boku 40 cm. Znajdziemy tu także donice geometryczne w cenie blisko 70 zł za 24 cm średnicy.

Doniczki betonowe do domu
Doniczki betonowe do domu
Fot. Shutterstock/tete_escape

Doniczki betonowe do domu

Surowe, loftowe, industrialne wnętrza tak popularne w ostatnich latach wymagają odpowiednich dodatków, a takimi są na pewno donice betonowe. Donica betonowa z fajnie dobraną rośliną pięknie wzbogaci nasze wnętrze. Dlaczego wybieramy beton? Niewątpliwy wpływ na jego piękno ma surowość i niepowtarzalność. Donice odlewane z betonu nigdy nie są jednakowe, różnią się fakturą, odcieniem. Na rynku znajdziemy bardzo duży wybór donic z betonu do domu; małe, duże, geometryczne, o ciekawych kształtach. Większość z nich w podstawowych kolorach: odcieniach szarości, czerni i bieli.  Donice z betonu możemy także wykonać samemu i później cieszyć oko własną pracą na swoim parapecie.

Donica z recyklingu

Rolę donicy może odgrywać dowolne naczynie znalezione w ogrodzie, w domu czy w schowku na narzędzia. Ważne, żeby było wykonane z materiału odpornego na wilgoć, np. z ocynkowanej blachy, aluminium, plastiku albo dobrze zaimpregnowanego drewna. Świetnie nadają się do tego celu na przykład niezbyt urodziwe doniczki, w których kupujemy gotowe do posadzenia rośliny w sklepach ogrodniczych. Wcześniej jednak należy dostosować je do nowej roli - ukryć ich defekty.

  Więcej o:

Skomentuj:

Doniczki betonowe – gdzie, za ile, a może samemu?