Miniaturowe odmiany azalii i różaneczników

Różanecznik

Różanecznik (Fot. ZWIAZEK SZKOLKARZY POLSKICH)

Cieniste i zaciszne miejsce w ogrodzie, pod koronami sosen wydaje się nieraz trudne do zagospodarowania. Jednak w takich warunkach świetne dają sobie radę krzewy azalii i różaneczników. Rośliny te najlepiej rosną w grupach - wtedy wytwarza się wokół nich korzystny mikroklimat i prezentują się najładniej.
Poza zacienieniem muszą mieć jeszcze zapewnione odpowiednie podłoże. Najlepiej rozwijają się w glebie o kwaśnym odczynie, przepuszczalnej i pokrytej warstwą ściółki (np. kory sosnowej). Jeśli chcemy mieć pewność, że krzewy będą miały dostęp do odpowiedniej ilości składników pokarmowych, podczas sadzenia najlepiej stworzyć im właściwe warunki poprzez zastosowanie gotowego podłoża do rododendronów. Poza mieszanką torfu niskiego i wysokiego podłoże to zawiera keramzyt, krzemionkę oraz odpowiednią dawkę nawozów. Dzięki temu pod roślinami będzie dłużej utrzymywać w sobie wilgoć i powietrze. By zapewnić roślinom obfite kwitnienie można też sięgnąć po nawóz interwencyjny , który wiosną zapewni obfite kwitnienie różanecznikom, zaś na początku lata wspomoże je w zawiązywaniu pąków kwiatowych.

Jak sadzić krzewy? W najgłębszym cieniu dobrze rozwijają się gatunki o skórzastych, zimozielonych liściach. Natomiast azalie o liściach sezonowych, opadających na zimę, dają sobie radę także i tam, gdzie jest nieco bardziej słonecznie. Na małe rabaty najlepiej nadają się nisko rosnąca odmiana 'Nicoletta' o różowo-białych kwiatach oraz większość różaneczników drobnokwiatowych o kwiatach fioletowych - gęsty 'Blue Tit', 'Buchlovice' kwitnący na przełomie kwietnia i maja, 'Elite' o ciemnym ulistnieniu czy bardzo odporną na mrozy odmianę 'Lauretta'. Pomiędzy nimi ładnie prezentować się będzie oryginalny, kwitnący na jasnozielony kolor różanecznik 'Princess Anne'. Małe rozmiary osiągają liczne odmiany z grupy azalii japońskich, m.in. różowa 'Madame van Hecke', dorastająca do 25 cm wys. biała 'Panda' bądź jaskrawo-pomarańczowa 'Geisha Orange'.

e-ogrody na wideo

Zobacz także
  • Najpiękniejsze róże na romantyczne rabaty
Skomentuj:
Miniaturowe odmiany azalii i różaneczników
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Nawozy

Nowości

W dbaniu o ogród pomogą długo działające produkty, które będą nawozić rośliny przez kilka miesięcy i chronić przed owadami i chorobami, a chwasty raz opryskane nie odrosną.

Trawnik na wiosnę

Trawnik na wiosnę

Przedstawiamy prosty program trawnikowy, który pomoże utrzymać Twój trawnik w idealnym stanie.