Kwiaty doniczkowe: kaktusy

Gatunki kaktusów - przedstawiamy drugą część galerii zdjęć tych niesamowitych roślin. A w niej: kaktus, któremu można zapleść warkocze, kaktusy w 'czapce', te o średnicy jednego centymetra i ... niekłujące.
1

Gatunki kaktusów - ferokaktus

Ferocactus cylindraceus - ferokaktus. Pochodzi z USA i Meksyku. Ferokaktusy to jedne z największych i najpiękniejszych kaktusów. F. cylindraceus w naturze dorasta do 2,5 metra wysokości i może mieć blisko 0,5 metra średnicy. Ma mocne, długie, zwykle czerwone ciernie, które mocno oplatają cały korpus rośliny. Kwitnie wczesną wiosną i ma żółte kwiaty, ale zakwitają dopiero bardzo duże egzemplarze.

2

Gatunki kaktusów - ferokaktus

Ferocactus horridus - ferokaktus. Pochodzi z Meksyku. Dorasta do 70 cm wysokości i 40 cm średnicy. Ten gatunek ferokaktusa jest łatwiejszy w uprawie niż poprzedni i bardziej polecany dla amatorów. Kwiaty są żółte. Zakwitają już kilkunastoletnie egzemplarze, pod warunkiem, że są prawidłowo uprawiane; mają wtedy około 20 cm wysokości. F. horridus ma długi hakowaty cierń środkowy. Jest on tak twardy i mocny, że przy nieostrożnym obchodzeniu się z rośliną może boleśnie pokaleczyć.

3

Gatunki kaktusów - gymnokalycium

Gymnocalycium bruchii - gymnokalycium. Pochodzi z Argentyny. Niewielki kulisty kaktus o białych delikatnych, niekłujących cierniach. Z czasem tworzy niewielkie kępy. Kwitnie wiosną jako jeden z pierwszych w kolekcji. Kwiaty są białe lub białoróżowe.

4

Gatunki kaktusów - gymnokalycium

Gymnocalycium horridispinum - gymnokalycium. Pochodzi z Argentyny. Kulisty kaktus z długimi ostrymi cierniami. Kwitnie wiosną, ma różowe kwiaty. Jest prawdziwą ozdobą każdej kolekcji. Zakwita dość łatwo przy prawidłowej pielęgnacji. Gymnokalycja bardzo dobrze rosną w domowej uprawie i stosunkowo łatwo zakwitają.

5

Gatunki kaktusów - gymnokalycium

Gymnocalycium quehlianum - gymnokalycium. Pochodzi z Argentyny. Kaktus rosnący pojedynczo, lekko spłaszczony, o drobnych przylegających cierniach. Kwitnie wiosną, kwiaty są białe. Dość łatwy w uprawie, polecany na parapety i balkony.

6

Gatunki kaktusów - mamilaria

Mammillaria duwei - mamilaria. Pochodzi z Meksyku. Kaktus miniatura. Dorosłe egzemplarze mają zaledwie centymetr średnicy i już kwitną (na żółto). Roślina ma delikatne białe ciernie, którymi otula cały korpus. Koniecznie trzeba ją trzymać na najbardziej nasłonecznionym stanowisku.

7

Gatunki kaktusów - mamilaria

Mammillaria haageana - mamilaria. Pochodzi z Meksyku. Rośnie pojedynczo, pęd ma do 15 cm średnicy. Ciernie są proste. Roślina o bardzo zmiennej liczbie i długości cierni. Kwiaty są czerwone.

8

Gatunki kaktusów - mamilaria

Mammillaria gracilis - mamilaria. Pochodzi z Meksyku. Pojedyncza "główka" jest niewielka, ma zaledwie centymetr średnicy i kilka centymetrów wysokości, ale tworzy duże kępy - dopiero wtedy widać urodę całej rośliny. Kwitnie żółto, małymi drobnymi kwiatami. Dość łatwa w uprawie i polecana do domu.

9

Gatunki kaktusów - mamilaria

Mammillaria matudae - mamilaria. Pochodzi z Meksyku. Aby uprawiać ten gatunek mamilarii, trzeba mieć dużo miejsca, ponieważ im jest starsza, tym dłuższa i ma tendencję do pokładania się. Dorasta po wielu latach nawet do pół metra długości, przy średnicy kilku centymetrów. Co roku wczesną wiosną zakwita czerwonymi kwiatami. Ciernie są krótkie, ostre, ale przylegają tak ściśle do rośliny, że przy dotknięciu nie kłują.

10

Gatunki kaktusów - mamilaria

Mammillaria nivosa - mamilaria. Pochodzi z Karaibów. Kaktus kulisty, zwykle rośnie pojedynczo. Ciernie ma żółte. Kwiaty żółte. Jedna z najładniejszych mamilarii.

11

Gatunki kaktusów - mamilaria

Mammillaria sheldonii - mamilaria. Pochodzi z Meksyku. W uprawie jest zwykle niewielkim kaktusem, początkowo rośnie pojedynczo, z czasem kępiasto. Cierń środkowy jest hakowato zgięty i łatwo zaczepia się o firanki. Gatunek ten należy do grupy mamilarii wytwarzających wielkie kwiaty. Kwitnie dość łatwo, a kwiaty dosyć długo się utrzymują.

12

Gatunki kaktusów - mamilaria

Mammillaria spinosissima - mamilaria. Pochodzi z Meksyku. Rośnie pojedynczo, im jest starsza, tym bardziej kolumnowy ma pokrój. Łatwo kwitnie i wytwarza wianuszek czerwonych kwiatów.

13

Gatunki kaktusów - matukana

Matucana madisoniorum - matukana. Pochodzi z Peru. Kaktus kulisty, rośnie pojedynczo. Bywają egzemplarze całkiem pozbawione cierni i takie, które mają jeden długi i ostry cierń środkowy. Najbardziej charakterystyczne są kwiaty, które wykazują pewną asymetrię, są lekko skręcone i zakrzywione. Kaktus dość trudny w uprawie, zakwita latem.

14

Gatunki kaktusów - melokaktus

Melocactus - melokaktus. Różne gatunki tego rodzaju w naturze rosną od południa Meksyku poprzez Karaiby po Brazylię. Są to kaktusy kuliste z dość długimi cierniami, dorastają zwykle do kilkunastu cm średnicy. Charakterystyczną cechą melokaktusów jest cefalium - "czapka", którą wytwarzają dorosłe osobniki; dopiero wtedy zakwitają. Jednakże zanim melokaktus wytworzy cefalium, mija nawet kilkanaście lat. Kwiaty są tak drobne, że u niektórych gatunków prawie ich nie widać spomiędzy włosków i szczecinek budujących cefalium, zwykle samopylne, owoce z nasionami pojawiają się zimą. W zimie roślina wymaga wysokiej temperatury, ponad 15 st. C.

15

Gatunki kaktusów - oreocereus

Oreocereus celsianus - oreocereu. Pochodzi z Peru, Boliwii i Argentyny. W naturze jest to duży kolumnowy kaktus. Ma zarówno długie ostre ciernie, którymi może boleśnie pokłuć, jak i białe delikatne ciernie włosowe. Bywają one tak długie, że można je nawet zapleść w warkocz.

16

Gatunki kaktusów - parodia

Parodia gracilis - parodia. Obecnie do rodzaju Parodia zostały włączone rodzaje kiedyś znane pod innymi nazwami. Do tych starych nazw przyzwyczaili się już miłośnicy kaktusów, dlatego w opisach parodii będą tu podane obie nazwy - i stara, i nowa. P. gracilis to prawdziwa Parodia. Pochodzi z Boliwii. Kulisty kaktus, łatwy w uprawie; co roku pięknie zakwita.

17

Gatunki kaktusów - brazylikaktus

Parodia haselbergii - brazylikaktus. Pochodzi z Brazylii. Dawna nazwa tej rośliny to Brasylicactus haselbergii. Jest to kaktus kulisty, tworzący odrosty. Ma białe, krótkie, dość delikatne ciernie i czerwone kwiaty. Jednakże w domach zakwita bardzo rzadko.

18

Gatunki kaktusów - eriocactus

Parodia magnifica - eriocactus. Pochodzi z Brazylii i Urugwaju. Dawna nazwa to Eriocactus magnificus. To jeden z najpopularniejszych i najlepiej rosnących na parapetach kaktusów. Początkowo kulisty, z wiekiem przybiera kształt lekko kolumnowy i zaczyna tworzyć odrosty. Kwitnie łatwo wielkimi siarkowożółtymi kwiatami, które tworzą się na wierzchołku pędu. Kaktusy z dawnego rodzaju Eriocactus charakteryzują się lekko skośnym wierzchołkiem przekrzywionym w kierunku słońca i delikatnymi żółtymi cierniami.

19

Gatunki kaktusów - notokaktus

Parodia ottonis - notokaktus. Rośnie na dość sporym obszarze Ameryki Południowej. Dawna nazwa to Notocactus ottonis. Najbardziej polecana roślina do uprawy domowej, znosi lekkie zacienienie i błędy w uprawie. Wczesną wiosną pięknie kwitnie, kwiaty ma żółte, dość duże, z charakterystycznym czerwonym znamieniem słupka, jak u wszystkich gatunków byłego rodzaju Notocactus. Ten kulisty kaktus dorasta do kilkunastu centymetrów średnicy.

20

Gatunki kaktusów - rebucja

Rebutia heliosa - rebucja. Obecnie rodzaj Rebutia przeżywa prawdziwą rewolucję taksonomiczną i podobnie jak w rodzaju Parodia współistnieją nazwy stare i nowe. R. heliosa dawniej należała do rodzaju Aylostera. Pochodzi z Boliwii. To niewielki kaktus, który tworzy liczne odrosty. Ciernie ściśle przylegają do rośliny i w ogóle nie kłują. Kwiaty pojawiają się wczesną wiosną, są pomarańczowe i bardzo liczne. Kwitnie łatwo pod warunkiem przejścia zimowego spoczynku.

21

Gatunki kaktusów - weingartia

Rebutia neocumingii - weingartia. Inaczej Weingartia neocumingii. Pochodzi z Peru i Boliwii. Niewielki kaktus, rosnący pojedynczo. Żółte kwiaty wyrastają blisko wierzchołka. Gatunek o zmiennym wyglądzie.

22

Gatunki kaktusów - rebucja

Rebutia - rebucja. W doniczce na fotografii rosną trzy różne pięknie kwitnące gatunki rebucji. Rebucje zwykle kwitną wczesną wiosną. Dlatego ważne jest, aby zacząć je budzić z zimowego spoczynku dość wcześnie, jeszcze w kwietniu. Wtedy należy podlewać je obficie. Potem latem wchodzą w drugi okres spoczynku, toteż znacznie ograniczamy wtedy podlewanie. Rebucje to wspaniale rośliny na nasłonecznione parapety.

23

Gatunki kaktusów - telokaktus

Thelocactus bicolor- telokaktus. Pochodzi z Meksyku. Kaktus kulisty, z czasem lekko kolumnowy. Zakwita kwiatami o średnicy większej niż korpus.

24

Gatunki kaktusów - telokaktus

Thelocactus hexaedrophorus - telokaktus. Pochodzi z Meksyku. Kulisty kaktus o szarozielonej skórce i o długich mocnych cierniach, którymi może pokłuć. Telokaktusy pięknie kwitną na biało. Oba gatunki są stosunkowo łatwe w uprawie i polecane na parapety i balkony.

Skomentuj:
Kwiaty doniczkowe: kaktusy
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX