Projektowanie domu

 • Dom jednorodzinny - autor projektu architekt Rafał Barycz

  Ogrodowe elewacje domów i ich tajemnice. Zainspiruj się!

  Architekturę domów jednorodzinnych poznajemy zwykle od frontu. Reszta pozostaje starannie skryta przed okiem przechodniów za frontową elewacją oraz ogrodzeniami, żywopłotami i drzewami. Tymczasem to właśnie tam - od strony ogrodu - dom żyje pełnią życia i zwykle tam dzieją się najciekawsze rzeczy - tarasy, ogrodowe ozdoby, atrakcyjne rośliny, placyki zabaw czy boiska... Zajrzyj z nami tam, gdzie żaden przechodzień raczej nie zajrzy.

 • wejście do domu przez garaż

  Porady architektoniczne: połączenie domu z garażem

  Najbardziej funkcjonalnym połączeniem domu z miejscem, gdzie parkujemy samochód jest usytuowanie głównego wejścia i drzwi do garażu we wspólnym przedsionku. Ale to nie jedyna opcja.

 • Przykład domu o prostej, zwartej, bryle

  Ile kosztuje mały dom; Mały dom na trudne czasy - cykl, cz. 2.

  Autor tekstu, architekt pisze: "Chciałbym podać prosty wzór na obliczenie kosztów małego domu. Ale nie jest to takie proste... Napisać, że po spełnieniu pewnych założeń cena jednego metra kwadratowego domu to na przykład 3000 zł i wobec tego za wybudowanie 100-metrowego domu zapłacimy 300 tysięcy zł, a 150-metrowego - 450 tysięcy. Ale nie napiszę, bo to nie jest niestety prawda."

 • Dzisiaj budowa domu to naprawdę wielkie wyzwanie. My przekonujemy, że jednak warto spróbować.

  Projektowanie: mały dom na trudne czasy - cykl, cz. 1

  Czasy teraz trudne. Każą się pochylić nad każdą wydaną złotówką. Szczególnie dużo do przemyślenia mają ci, którzy planują budowę domu. Muszą bowiem wydać mnóstwo pieniędzy, których im brakuje. Więc się zastanawiają, jak to zrobić...

 • - Hausbesuch- Familie Moser in Scharnstein, Oberoesterreich, 31.07.07 Foto: Hans-Rudolf Schulz

  Jak poprawić brzydki dom - architektoniczne sztuczki

  Tworzenie elewacji to prawdziwa sztuka. Jej początkiem jest właściwe rozmieszczenie na fasadzie okien i drzwi. Istnieją sztuczki, które mogą poprawić wygląd niezbyt ładnego domu. Dobry architekt potrafi optycznie wysmuklić albo poszerzyć budynek i uporządkować chaos na elewacji.

 • Dokładny, porządnie wykonany projekt, zawierający wszystkie niezbędne rysunki detali budowlanych, pozwoli uniknąć wielu kosztownych błędów na kolejnych etapach budowy domu.

  Planowanie budowy domu - cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 1

  Budowanie domu jak najmniejszym kosztem wcale nie jest rozwiązaniem oszczędnym. Tanie materiały zwykle nie są trwałe, a rozbiórka i budowa od nowa dzieła okazyjnego wykonawcy kosztuje o wiele więcej niż jego wynagrodzenie. Tylko dzięki mądrym decyzjom budowlanym możemy wydać mniej i mieć z tego pożytek.

 • dom jednorodzinny

  Planowanie domu na działkę z wjazdem od południa

  Działka z wjazdem od południa podlega specyficznym prawom, które wymagają zastosowania konkretnych rozwiązań architektonicznych. Aby w pełni wykorzystać możliwości takiej posesji, warto zdecydować się na projekt pozwalający optymalnie wykorzystać przestrzeń i różnice nasłonecznienia, a całość dopasować do wyznaczonych warunków zabudowy.

 • DOM I OGROD WLASCICIELE DOROTA I JERZY SKLADZIEN FOT. LILIANNA SOKOLOWSKA PUBLIKACJA LADNY DOM NR 1 (87) - 1.2006

  12 sposobów na wejście do domu

  Są wejścia skromne lub bardziej rozbudowane, zupełnie proste i bogato zdobione - każde z nich może być ładne i cieszyć oczy właścicieli oraz przechodniów. Cała sztuka w tym, by wejście odpowiadało potrzebom i było dopasowane do bryły budynku i jego charakteru.

 • Rzadko bywa tak, że inwestorzy mogą wedle swojego uznania wznosić dom parterowy lub piętrowy

  Dom parterowy czy piętrowy?

  Aż 86% inwestorów planuje budowę domu z co najmniej dwiema kondygnacjami. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego wybieramy dom z piętrem lub poddaszem zamiast wygodniejszego parterowego? Są tego istotne przyczyny, ale zanim zrobimy "jak wszyscy", zastanówmy się nad alternatywnymi rozwiązaniami.

 • pokój dla dzieci, pokój na poddaszu, poddasze

  Okna dachowe w pokoju dla dzieci

  Czy pokoje dziecięce na poddaszu użytkowym lepiej usytuować od strony południowej czy zachodniej? A może większe znaczenie w takim przypadku ma kwestia okien - zwykłe pionowe czy połaciowe? Anna

 • Wejście do domu

  Różne wejścia do różnych domów

  Drzwi wejściowe, prócz tego, że powinny być odporne na włamanie, szczelne i ciepłe, są też wizytówką domu. Dlatego ważny jest nie tylko ich odpowiedni dobór, ale również aranżacja całej przestrzeni wejścia do budynku.

 • wnętrza domu,salon,kominek

  Projektowanie wnętrz, o zaletach i wadach łączenia pomieszczeń

  Otwarcia we wspólnie użytkowanej części dziennej to dosyć uniwersalne rozwiązania stosowane w projektach gotowych. W domach projektowanych na indywidualne zamówienie można pokusić się o połączenia niestandardowe - odważniejsze, mniej popularne, za to doskonale dopasowane do stylu życia konkretnej rodziny.

 • Taras na piętrze

  Taras na piętrze. Co warto o nim wiedzieć?

  Tarasy pełnią podobną funkcję co balkony, jednak w przeciwieństwie do nich są znacznie bezpieczniejsze pod względem konstrukcyjnym. Jeśli tylko wykona się je w technologii dachu odwróconego - starannie i z odpowiednich materiałów - będą uprzyjemniać życie domowników przez długie lata.

 • Na rozmowę z architektem warto przygotować sobie notatki i szkic, gdzie możliwie precyzyjnie opiszemy naszą działkę, jej położenie, sąsiedztwo, ważne detale najbliższego otoczenia.

  Zanim powstanie projekt domu

  Jeśli dobrze sformułujemy nasze oczekiwania wobec projektu i będziemy otwarci na uwagi oraz sugestie architekta, to mamy spore szanse, że dom będzie taki, jak sobie wymarzyliśmy. I nieważne, czy wybudujemy go według projektu indywidualnego, czy gotowego.

 • sypialnia, łóżko

  Sypialnia przytulna czy przestronna?

  Mało kto ogląda sypialnię prócz domowników, zwykle nie jest też miejscem, w którym szczególnie długo się przebywa, więc pojawia się pokusa, by na etapie projektu nie przywiązywać do jej usytuowania, wielkości i wyposażenia nadmiernej wagi. Jednak od tego, ile zajmie miejsca, w jakim znajdzie się sąsiedztwie, czy będzie służyć tylko do spania, czy również do innych zajęć, zależeć będzie komfort życia rodziny.

 • przedpokój,aranżacja wnętrz

  Projektowanie domu: przedsionek, hol wejściowy, korytarz

  Dom dobrze zaprojektowany to taki, w którym wszystkie pomieszczenia są ze sobą funkcjonalnie powiązane - czyli mają wygodną, niezabierającą zbyt dużo miejsca komunikację.

 • ONE TIME USE ONLY DO JEDNOKROTNEJ PUBLIKACJI DOM JEDNORODZINNY , MUROWANY , TRZYKONDYGNACYJNY , WNETRZA FOT. HANNA DLUGOSZ PUBLIKACJA LADNY DOM NR 4 (102) - 4 2007

  Dobre pomysły na słupy we wnętrzach

  Zadbajmy o to, by słupy i kolumny w naszym domu jednorodzinnym nie stały jak słup soli. Mogą w tym pomóc dobre pomysły i odpowiednio dobrane materiały wykończeniowe.

 • dom jednorodzinny

  Zagospodarowanie działki - wpływ otoczenia na dom

  Jeśli budujemy dom, to o jego funkcjonalności w dużym stopniu decydować też będzie usytuowanie na działce, dobra orientacja wobec stron świata i sąsiednich domów, a także to, gdzie ustawimy śmietnik, garaż czy altanę.

 • Rozmowa z budowlańcami

  Chcesz zamienić mieszkanie na dom - zobacz co cię czeka

  Pewnie połowa mieszkańców miejskich blokowisk marzy o przeprowadzce z mieszkania do własnego domu. Części z nich udaje się te marzenia zrealizować. Zaczynają budowę domu i... Popełniają mnóstwo błędów, bo czasem trudno jest sobie wyobrazić, czym będzie się różnić życie w jednorodzinnym, samodzielnym domu od życia w mieszkaniu.

 • dom jednorodzinny

  Przepis na ładny dom - chcesz mieć ładny dom? Koniecznie przeczytaj!

  Każdy, kto buduje dom, chce by był on funkcjonalny, niedrogi i jednocześnie atrakcyjny. Czy to realne? Czy istnieje przepis, który pomógł to zrobić niejednemu architektowi i inwestorowi. Jeżeli tak, to może i my moglibyśmy z niego skorzystać?

 • wejscie

  Projektowanie domu: miejsce na wejście do domu

  Drzwi wejściowe najlepiej planować na dłuższej elewacji. W ten sposób ogranicza się powierzchnię przeznaczoną na komunikację wewnątrz domu. Wprowadzając użytkowników możliwie najkrótszą drogą do centrum budynku, otwieramy im dostęp do wszystkich pomieszczeń, bez tworzenia długich korytarzy.

 • Wszędzie, gdzie to możliwe, warto otwierać wnętrza na otoczenie. I małe, i duże zyskują dzięki temu przestronność oraz niepowtarzalny charakter

  Aranżacje wnętrz - pomieszczenia otwarte i funkcjonalne

  Otwarty plan to prosty i skuteczny sposób na zagospodarowanie skromnej powierzchni. Jednoprzestrzenne, wielofunkcyjne wnętrza są ładniejsze i wygodniejsze niż przestrzeń poszatkowana na klitki.

 • wizualizacja

  Dom schodzący do ogrodu - projekt przebudowy

  Stojący na działce budynek był w dobrym stanie technicznym, więc szkoda było go burzyć. Właściciele marzyli jednak o lepszym połączeniu wysokiego parteru z ogrodem. Dlatego budynek wzbogacił się o dwa segmenty stopniowo ?opadające? w stronę ogrodu.

 • aranżacja wnętrz

  Wysokie wnętrza, czyli wady i zalety połączeń między kondygnacjami

  Domowe pomieszczenia można łączyć nie tylko w poziomie, ale również w pionie, wykorzystując do tego celu takie rozwiązania architektoniczne, jak wnętrza o podwójnej wysokości, antresole, czy otwarte klatki schodowe..

 • Stylowy dom, pozornie tylko wyglądający jak zabytek. W rzeczywistości powstał we współczesnej pracowni architektonicznej

  Współczesne dworki ciągle w cenie

  Mimo rozmaitych zastrzeżeń fachowców przytulone do ziemi budynki z ciężką czapą dachu i kolumnowym gankiem pozostają marzeniem wielu polskich rodzin.

 • ONE TIME USE ONLY DO JEDNORAZOWEGO UZYCIA DOM JEDNORODZINNY MUROWANY Z BASENEM NZ WNETRZA CZESC DZIENNA MEBLE FOT. HANNA DLUGOSZ PUBLIKACJA LADNY DOM NR 10 (108) - 10 2007

  Aranżacja wnętrz: dobre i złe strony słupa we wnętrzu

  Słupy konstrukcyjne - na rzutach małe i niepozorne, zazwyczaj zaznaczone jako ledwie dostrzegalne prostokąciki lub kółka - w rzeczywistości będą stanowić dominujący element wnętrza. Warto dopilnować, aby stały się jego ozdobą, a nie utrudniającą życie zawalidrogą.

 • Decydujący wpływ na funkcjonowanie domowego gospodarstwa domowego ma wiele czynników: usytuowanie na działce, strony świata, sąsiedztwo, funkcjonalne rozplanowanie powierzchni użytkowych, ale także szczegóły takie jak śmietnik, szambo czy studnia.

  Jak dostosować architekturę domu do otoczenia

  Niełatwo zaprojektować dom dostosowany do naszych potrzeb, a jednocześnie pasujący do otoczenia. Jest to szczególnie trudne, kiedy sąsiedztwo stanowi przykład architektonicznego nieładu.

 • Wygodnie na poddaszu

  Aranżując pomieszczenia pod skosami, trzeba brać pod uwagę nie tylko ich wysokość i sposób doświetlenia, ale także kształt. Jeśli się postaramy, nawet niewielkie pokoiki pod dachem mogą się stać ulubionymi miejscami w domu.

 • Dom o sześciennej byle

  Zalety dobrego kształtu domu - projektowanie

  Czy prosty, zwarty dom w formie sześcianu jest zawsze lepszy od rozłożystego i skomplikowanego? Wbrew pozorom nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bo dobry kształt domu to przede wszystkim taki, który doskonale komponuje się z otoczeniem.

 • UWAGA ! PONOWNA PUBLIKACJA WYLACZNIE ZA ZGODA WLASCICIELI DOM JEDNORODZINNY NIEPODPIWNICZONY , PRZYZIEMIE Z UZYTKOWYM PODDASZEM ; NZ WNETRZA , PODDASZE - POKOJE DZIECI FOT. BARTOSZ MAKOWSKI PUBLIKACJA LADNY DOM NR 3 (137) - 3 2010

  Pokoje dla tych, co jeszcze rosną

  Życie rodzinne podlega ciągłym zmianom. Dlatego dom powinien być na nie przynajmniej częściowo podatny. Dotyczy to zwłaszcza przestrzeni przeznaczonej dla najmłodszego pokolenia, bo tam zmiany dokonują się niemal z roku na rok.