Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projektowanie domu: miejsce na wejście do domu

tekst: architekt Iwona Mere

Drzwi wejściowe najlepiej planować na dłuższej elewacji. W ten sposób ogranicza się powierzchnię przeznaczoną na komunikację wewnątrz domu. Wprowadzając użytkowników możliwie najkrótszą drogą do centrum budynku, otwieramy im dostęp do wszystkich pomieszczeń, bez tworzenia długich korytarzy.

wejscie
Wejście we frontowej elewacji i symetryczny układ budynku na pewno spodoba się tradycjonalistom
Fot. Shutterstock
Drzwi we frontowej elewacji

Doskonałe dla budynków ustawionych równolegle do drogi. Wejście jest dobrze widoczne, łatwo dostępne, nadaje domowi przyjazny charakter.

Przy symetrycznie skomponowanej elewacji, centralne położenie wejścia narzuca się samo. To tradycyjne, efektowne rozwiązanie podnoszące (bez względu na skalę) rangę siedziby.

Niesymetrycznie ulokowane wejście mają zwykle budynki o architekturze nawiązującej do modernizmu. Współczesny, niezobowiązujący brak symetrii na elewacji pozostawia też więcej swobody w zagospodarowaniu otoczenia przed domem.

Wejście z boku

Drzwi w bocznej ścianie sprawdzą się przy zabudowie wąskich działek, na których budynki wznosi się najczęściej prostopadle do ulicy. Są wtedy łatwo dostępne i gwarantują poprawne rozwiązania komunikacyjne, choć jako niezbyt widoczne z drogi, nadają domom bardziej "obronny" charakter. Zachętą dla wkraczających na teren posesji może być staranna oprawa: chodnik, oświetlenie i zieleń - prowadzące wprost do drzwi wejściowych. Boczne wejście odsłania przed oczyma gości większy obszar ogrodu niż wejście od frontu, zwykle też znacznie skromniej wygląda.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Projektowanie domu: miejsce na wejście do domu