Porady architektoniczne: połączenie domu z garażem
Najbardziej funkcjonalnym połączeniem domu z miejscem, gdzie parkujemy samochód jest usytuowanie głównego wejścia i drzwi do garażu we wspólnym przedsionku. Ale to nie jedyna opcja.
Z garażu do domu suchą stopą
Na sposób połączenia garażu z bryłą budynku wpływa wiele rozmaitych czynników, nie do końca zależnych od woli oraz pomysłowości inwestorów i projektantów.
Istotny wpływ mają na to między innymi kubatura i wymiary domu, a te z kolei są zwykle podyktowane wielkością, a przede wszystkim szerokością działki.
Kolejnym ważnym czynnikiem, warunkującym sposób integracji domu z garażem, jest położenie obiektu wobec stron świata i ukształtowanie działki.
Jedno jednak pozostaje oczywiste: wygodnie jest mieć garaż tuż przy domowych wnętrzach. A najwygodniej - gdy podczas przemieszczania się pomiędzy miejscem postoju auta a pomieszczeniami mieszkalnymi nie trzeba wychodzić na zewnątrz.
Dlatego, jeśli garaż jest zlokalizowany bezpośrednio w sąsiedztwie domu lub w jego bryle, to warto pomyśleć o połączeniu obu przestrzeni w taki sposób, by z samochodu dało się przejść do wnętrza domu suchą stopą.
Połączenie garażu z domem przez wiatrołap
Połączenie garażu z domem poprzez wiatrołap, to zwykle najwygodniejsze i bardzo praktyczne rozwiązanie. Bez względu na to, czy wchodzimy do domu przez frontowe drzwi czy przez garaż, zanim wejdziemy do części mieszkalnej, trafimy najpierw w miejsce najlepiej przystosowane do kontaktu z naszymi nie zawsze czystymi butami i wierzchnimi ubraniami.
W wiatrołapie lub w holu możemy wygodnie zdjąć i odwiesić okrycia, a potem już swobodnie wejść "na salony". Dzięki śluzie, tworzonej przez strefę wejścia, wchodząc prosto z garażu do domu, nie wniesiemy za sobą ani chłodu, ani garażowych zapachów. Rozwiązanie pozwala ograniczyć do minimum strefę komunikacyjną, a to jest jeden z priorytetów projektowania wnętrz mieszkalnych. Przy planowaniu łącznika - przedsionka, warto powierzyć mu dodatkową funkcję, na przykład kotłowni, szatni lub spiżarni.
Połączenie garażu z domem przez strefę gospodarczą
Na takie rozwiązanie można sobie pozwolić, gdy zakładana kubatura domu jest na tyle duża, że w domu można zaplanować kilka pomieszczeń gospodarczych. Spotyka się je często w domach parterowych, gdzie podział parteru na strefy: ogólnodostępną, prywatną i gospodarczą jest zupełnie naturalny.
W strefie gospodarczej lokuje się wówczas nie tylko garaż, ale i kotłownię, pralnię czy spiżarnię. Rozwiązanie umożliwia odsunięcie garażu od domowych wnętrz (przy wykorzystaniu pomieszczeń gospodarczych jako buforów), a zarazem sprawia, że z samochodu będzie blisko do pomieszczeń służących przechowywaniu żywności, zapasów drewna do kominka, akcesoriów sportowych czy węgla drzewnego do grilla. Potem wystarczy już tylko połączyć tę strefę niewielkim korytarzem z pozostałą, mieszkalną częścią budynku, by w domu żyło się komfortowo i bez poczucia, że żyjemy "kątem przy garażu".
Połączenie garażu z domem przez strefę dzienną
W małych domach, w których po to, by zyskać wrażenie przestronności odważnie łączy się ze sobą różne przestrzenie funkcjonalne (na przykład rezygnując z wydzielonego holu i osobnego przedsionka, na rzecz większej strefy dziennej), istnieje ryzyko, że drzwi do garażu znajdą się bardzo blisko części wypoczynkowej domu. Nie jest to rozwiązanie korzystne, dlatego najbezpieczniej w takiej sytuacji w ogóle zrezygnować z prób stworzenia wewnętrznego połączenia pomiędzy przestrzenią na samochód a mieszkaniem. Wszak w małym domu i tak wszędzie jest blisko - również od bramy garażowej do frontowego wejścia.
Jeśli jednak z jakichś istotnych powodów zdecydujemy się na ulokowanie drzwi od garażu tuż przy aneksie wypoczynkowym, należy szczególnie starannie zadbać o to, by skrzydło drzwiowe dzielące obie strefy pozostawało niewidoczne z części dziennej oraz było maksymalnie szczelne, tak by zabezpieczało wnętrze domu przed przenikaniem spalin i hałasów z garażu.
Połączenie garażu z domem przez klatkę schodową
Jeśli garaż jest zaplanowany w podpiwniczeniu budynku (na przykład z powodu lokalizacji domu na ciasnej działce) lub na innej kondygnacji niż reszta domu (gdy budynek jest usytuowany na skarpie), łączy się go zwykle z resztą domu za pośrednictwem klatki schodowej.
Przy wszystkich uciążliwościach budowlano-konstrukcyjnych tego rozwiązania, jego funkcjonalną zaletą jest to, że miejsce na samochód, choć znajduje się w bryle budynku, pozostaje wyraźnie odseparowane od części mieszkalnej. Dzięki temu, zarówno hałas ruszającego lub parkującego auta, jak i spaliny oraz inne samochodowe wyziewy, nie będą miały dostępu do miejsc, gdzie przebywają ludzie.
Zwykle klatka schodowa łączy nie tylko podpiwniczenie z parterem, ale także z piętrem lub poddaszem, będzie więc stanowić główny trakt komunikacyjny domu.
Wadą takiego połączenia jest konieczność pokonywania schodów przy transportowaniu z i do domu śpiącego dziecka czy ciężkich lub dużych bagaży i zakupów.
Połączenie miejsca na samochód z częścią mieszkalną bez przejścia pomiędzy wnętrzami a garażem
Garaż połączony z domem jedynie poprzez zewnętrzne przejście od bramy garażowej do drzwi frontowych to rozwiązanie, które zwykle stosuje się w sytuacjach, gdy bryła garażu zostaje dostawiona do budynku w wyniku przebudowy lub rozbudowy wcześniej istniejącego obiektu. Trudno jest wówczas wytypować odpowiednie miejsce na wykonanie przebicia i zbudowanie wewnętrznego łącznika.
Zewnętrzne przejście sprawdza się również w domach o bardzo ograniczonym metrażu. Dla komfortu użytkowników, a także po to, by część garażowa i dom stworzyły jedną spójną i estetyczną bryłę, warto połączyć je poprzez wiatę albo przez wydłużenie okapu dachu, osłaniając przy tym przed deszczem i śniegiem dojście z garażu do drzwi frontowych.
- Więcej o:
Idealny dom dla dwojga – jaki powinien być?
Dom z garażem dwustanowiskowym – jakie są plusy i minusy?
Zmiany w projekcie domu. Jakie, kiedy i ile kosztują?
Przyjazny projekt domu - zdrowy, zielony i komfortowy
Darmowe projekty domów. Czy warto zainteresować się tą propozycją?
Dwa poziomy, czyli dom piętrowy
Zaplecze, czyli pomieszczenia drugiego planu
Elewacje domów - zdjęcia