Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okna dachowe w pokoju dla dzieci

Katarzyna Braun-Szulc, Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Czy pokoje dziecięce na poddaszu użytkowym lepiej usytuować od strony południowej czy zachodniej? A może większe znaczenie w takim przypadku ma kwestia okien - zwykłe pionowe czy połaciowe? Anna

pokój dla dzieci, pokój na poddaszu, poddasze
Pokój dla dziecka musi być przede wszystkim przestronny i dobrze doświetlony
Fot. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
Układ pokoi na poddaszu jest kwestią indywidualną. Jeśli ktoś uwielbia poranne słońce zaglądające do sypialni, powinien ulokować ją po stronie wschodniej. Dla osób lubiących dłużej pospać, bardziej komfortowa będzie sypialnia po stronie zachodniej. Należy jednak pamiętać, ze popołudniowe słońce bywa bardzo gorące i w upalne dni może pojawić się ryzyko przegrzania pomieszczenia. Pokoje dla dzieci muszą być przede wszystkim przestronne i dobrze doświetlone. To pomieszczenia, w których musi się znaleźć miejsce na naukę i zabawę. Dlatego należy zadbać o możliwie duże powierzchnie przeszklone. Najlepsze doświetlenie zapewniają okna zlokalizowane po stronie południowej - zarówno duże okna połaciowe jak i okna w ścianie szczytowej.

Dla wygody i komfortu inwestorów najważniejszy jest układ pomieszczeń wewnątrz domu. Najkorzystniejsze ustawienie przewiduje zlokalizowanie części dziennej po stronie południowej i/lub zachodniej. Taki układ gwarantuje maksymalne doświetlenie i optymalne wykorzystanie światła słonecznego do ogrzania budynku. Garaż i pomieszczenia gospodarcze najlepiej jest ulokować od strony północnej. O ile to możliwe, należy zminimalizować liczbę i wielkość okien na tej ścianie domu.

Architekt Katarzyna Braun-Szulc, Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

    Więcej o:

Skomentuj:

Okna dachowe w pokoju dla dzieci