Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Od projektu do realizacji: nowoczesny dom z elewacją z modrzewia

Wojciech Stasiak

W kolejnej części naszego nowego cyklu opisujemy, jak inwestorzy adaptują do swoich potrzeb projekt gotowy - jak wykańczają elewacje, jak modyfikują bryłę. Tym razem prezentujemy nowoczesny Dom w borrago (G), autorstwa pracowni Archon+ - zarówno projekt, jak i zrealizowany budynek.

nowoczesny dom
Dom wybudowany według projektu gotowego pracowni Archon+ wygląda trochę jak łódź podwodna wynurzająca się z morza trawy
Fot. archiwum prywatne inwestorów
Metryczka budynku:

Projekt domu: Dom w borrago (G)

Pracownia: Biuro Projektów ARCHON+

Powierzchnia zabudowy: 236,5 m2

Powierzchnia użytkowa: 172,9 m2 (plus 24,9 m2 garażu i 4,8 m2 kotłowni)

Wymiary działki: minimalne zalecane przez projektantów to 20,84 x 28,47 m

Opis: reprezentacyjny piętrowy dom o nowoczesnych rozwiązaniach projektowych, w realizacji częściowo podpiwniczony (na powierzchni ok. 100 m2)

Bryła domu: ważny kontekst

Dom w borrago (G) jest świetnym przykładem na to, jak nieduże przekształcenia w projekcie oraz kontekst otoczenia, w jakim staje budynek, potrafią zmienić nasz odbiór jego architektury i poprowadzić skojarzenia w odmienne strony. Wizualizacje projektowe pokazują nieduży, ale reprezentacyjny i pełen elegancji obiekt, który trochę niczym łódź podwodna wynurza się z bezpiecznej, spokojnej zieleni działki. Tymczasem kiedy patrzy się na zdjęcia z realizacji tego projektu, wykonane z oddalenia, od strony jeszcze pustawego ogrodu, przychodzą na myśl skojarzenia z ascetyczną, ale świetnie wymyśloną architekturą dwudziestowiecznych willi z południa Europy czy Ameryki Północnej, gdzieś w wielkich szerokich przestrzeniach, rozświetlonych słońcem, pod niebem aż po horyzont. Dom stanął jednak w Polsce, na Śląsku, w otoczeniu podmiejskim.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że inwestorzy dokonali lekkiej modyfikacji w obrysie bryły. Zapewniają jednak, że dom jest odzwierciedleniem projektu budowlanego. Widzimy jedną zasadniczą zmianę - od strony elewacji głównej zniknął garaż. Okazuje się jednak, że nie była to wcale inwestorska ingerencja w pierwotną koncepcję. Jak twierdzą właściciele: - Kiedy kupowaliśmy ten projekt, nie miał on jeszcze wersji z garażem. W ten sposób zamiast ciekawej bryły sąsiadującej z wejściem do budynku pod piętrem znajduje się pusta przestrzeń okalana przez wąskie kolumienki, coś w rodzaju podjazdu pod same drzwi. To dość wygodne rozwiązanie - podkreślają właściciele.

Bryłę uproszczono jeszcze w jednym aspekcie. W projekcie piętro zostało gęsto obudowane licznymi metalowymi elementami. Są to systemowe stalowe izolowane rury wentylacyjne oraz systemowy dwuścienny izolowany stalowy komin dymowy. Właściciele jednak - jak przyznają, ze względów estetycznych - znacznie ograniczyli ten zestaw, decydując się na większą jednorodność materiałową piętra.

Elewacja domu: tynki i drewno

Zasadniczym założeniem projektowym dotyczącym elewacji było umiejętne i efektowne połączenie jasnych tynków akrylowych lub mineralnych cienkowarstwowych z dużymi powierzchniami wykonanymi z poziomych desek drewnianych. Architekci w projekcie nie precyzują rodzaju, ani koloru drewna, zostawiając to decyzji inwestora. Właściciele prezentowanej realizacji ze względów ekonomicznych wybrali modrzew syberyjski.

W naszych warunkach klimatycznych to jeden z najbardziej polecanych gatunków drewna, zarówno na elewacje domów, jak i na tarasy. Jest wytrzymały na niskie temperatury i opady atmosferyczne, wykazuje dużą odporność na grzyby, ma w sobie dużą zawartość żywicy, nie wymaga malowania, a nawet, jak się uważa, dodatkowego konserwowania środkami chemicznymi. Do uwydatnienia naturalnej barwy tego materiału i zachowania jej na dłużej poleca się jedynie stosowanie oleju do drewna. Co ważne, deski z modrzewia syberyjskiego nie tylko wyglądają ładnie w momencie zakupu i montażu, ale znakomicie się starzeją, nabierając z upływem lat szlachetnej patyny.

Taras: zmiana materiału

W projekcie architekci przewidzieli od tyłu domu drewniany taras zakończony niewielkimi schodkami, prowadzącymi poprzez żwirowy fragment z drewnianą "ścieżką" do ogrodu. Inwestorzy zastosowali jednak inną koncepcję. Zniknęły schodki, przez co dom sprawia wrażenie bardziej osadzonego na gruncie, a taras wykonano z płytki chodnikowej na dystansach z PVC. Całość zamknięto kępami wysokich traw, wyrastających ze stosów jasnych kamieni. Mocno zmienia to charakter tarasu, ale pasuje zarówno do realizacji, jak i widoku, który otwiera się z wnętrz na ogród oraz, dalej, na zielone sąsiedztwo działki.

Szukasz projektów domów? Sprawdź nasze

Projekty domów - do 100 m2, z poddaszem, na wąską działkę i wiele, wiele innych



Okna: mało z przodu, dużo od ogrodu

Od strony wejścia architekci przewidzieli zaledwie kilka małych okienek w parterze, niejako rekompensując to wielkim przeszkleniem od frontu piętra. W realizacji to wielkie przeszklenie zniknęło (podobnie jak małe okienka w parterze), pojawiając się za to w postaci mniejszych okien po bokach piętra. Być może stracił na tym wygląd fasady, niemal zupełnie pozbawionej teraz przeszkleń, ale przyczyna była prosta: Nie chcieliśmy zaglądać sąsiadom do ogródka - mówią właściciele.

Okien za to nie brakuje od strony ogrodu. Zgodnie z projektem mamy tu rząd dużych efektownych przeszkleń, część przesuwnych, zapewniających zarówno doświetlenie wnętrz, jak i świetne widoki z tychże wnętrz na świat. Architekci przewidzieli tu stolarkę aluminiową o współczynniku przenikania ciepła <0,9 [W/(m2K)]. Jak się okazuje, nie było trudno znaleźć producenta oraz firmę do montażu tak dużych przeszkleń w elewacjach, choć był pewien problem z montażem drzwi uchylno-przesuwnych o wielkości ok. 2,6x1,6 m.

Dach: uwaga na izolację

Zgodnie z projektem obie kondygnacje wieńczy dach płaski. Tworzy go warstwa konstrukcyjna na więźbie drewnianej, ocieplona styropianem laminowanym. Pokrycie to papa termozgrzewalna i żwirowa warstwa wyrównująca. Na fragmentach dachu przewidziano taras drewniany.

Woda odprowadzana jest z dachów dzięki korytkom odwadniającym i rurom spustowym wykonanym z blachy ocynkowanej. Właśnie w odniesieniu do tego fragmentu inwestycji budowlanej zarówno jego twórcy, jak i właściciele opisywanej realizacji, radzą dokładnie przypilnować wykonawców. - Bardzo ważna jest dokładna izolacja stropodachu - mówi Jerzy Kala z Biura Projektów Archon+. Detale zadecydują tu o jego szczelności, czyli o tym, czy wspomniana na początku łódź podwodna nie zostanie zatopiona

Ściany i ogrzewanie

Zgodnie z projektem ściany powinny być wzniesione w technologii dwuwarstwowej, z użyciem pustaków ceramicznych Porotherm 25 cm i 14-centymetrowej warstwy styropianu. Strop - z płyty żelbetowej. Do ogrzewania domu architekci proponują montaż jednofunkcyjnego pieca gazowego z zasobnikiem. Inwestorzy jednak, nie mając dostępu do gazu, zdecydowali się na pompę ciepła powietrze-woda.

Na koniec: co z tą nazwą?

Jak widać po efektach realizacji, słowo "borrago" całkiem słusznie może nieść ze sobą skojarzenia ze słoneczną Italią. Projektantom chodziło jednak o coś innego. - Wszystkie nasze projekty mają w nazwie kwiaty, drzewa, przyprawy... - mówi Jerzy Kala z Archon+. - Borrago to roślina.

Po polsku - ogórecznik.

Szukasz projektów domów? Sprawdź nasze

Projekty domów - do 100 m2, z poddaszem, na wąską działkę i wiele, wiele innych



Zobacz też pierwszą prezentację z cyklu Od projektu do realizacji

Dom z drewnianą elewacją



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Od projektu do realizacji: nowoczesny dom z elewacją z modrzewia