Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domy z płaskim dachem

redakcyjny

Coraz większa grupa osób zaczyna doceniać walory dachu płaskiego – a domów z takimi dachami powstaje ostatnio całkiem sporo. Dach płaski można wykorzystać na ogród, taras wypoczynkowy czy montaż paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Przedstawiamy Państwu kilka realizacji z takimi właśnie dachami.

Dom po przekątnej
Dom po przekątnej
Bartek Zaranek

Dom po przekątnej

Dom składa się z dwóch brył – białej, dla której charakterystyczne są płaskie elewacje, obłożone elementami drewna oraz szarej, cofniętej względem białej. Właśnie w tej drugiej bryle na parterze budynku znajduje się główne wejście, zaprojektowane tak, by nie było go widać bezpośrednio z ulicy. Projektanci ukryli je we wnęce, tuż obok bramy wjazdowej do garażu. Na pierwszy rzut oka jest ono niewidoczne, przez co budynek jeszcze bardziej wydaje się być częścią natury.  Oprócz salonu, na dole znajdziemy także przestronny hol, który tworzy część centralną i daje bezpośredni dostęp do części dziennej z kuchnią, jadalni oraz garderoby łączącej się z garażem mogącym pomieścić dwa samochody. Na piętrze, na które z holu prowadzą schody, szara bryła to zadaszone tarasy z wyjściem z sypialni dziecięcych i sypialni głównej. Projekt został zrealizowany w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej i dzięki zastosowanym materiałom doskonale wpasował się w klimat otoczenia. Ważnym elementem było zastosowanie drewna Thermory, które bez olejowania starzeje się w naturalny sposób wraz z budynkiem. Mimo użycia elementów drewnianych, dom nie został przez nie wizualnie zdominowany – wnęki w przeciwległych narożnikach wykończone są bowiem białym tynkiem. W ten sposób drewniana elewacja przypomina korę naturalnie pokrywającą dom. Wraz ze zmianą kolorystyki drewna uzyskujemy efekt trwałości i naturalnego piękna. Dom po przekątnej to projekt stworzony z myślą o mieszkańcach, którzy uwielbiają kontakt z naturą. W zgodzie z upływem czasu będzie stanowił doskonałą przestrzeń do zamieszkania.

Lokalizacja: okolice Warszawy
Inwestor: prywatny
Projekt: 81.waw.pl
Realizacja: 2019

Zastosowane rozwiązania

KONSTRUKCJA
ściany fundamentowe – bloczki betonowe;
ściany – pustak ceramiczny; stropy żelbetowe

MATERIAŁY
elewacja deski – deska elewacyjna Thermory thermo jesion – Rhombus C7J – układane pionowo – niewidoczny montaż Thermory
PaC-System®

INSTALACJE
ogrzewanie gazowe, wentylacja mechaniczna
z rekuperacją

Dom po przekątnej
Dom po przekątnej
Bartek Zaranek
Dom po przekątnej
Dom po przekątnej
Bartek Zaranek

Dom Modern 

Dom zlokalizowany jest w miejskiej willowej zabudowie. Ze względu na kontekst oraz względy praktyczne zdecydowano się na ponadczasową, modernistyczną i prosto kreśloną formę. Tworzy ją zbiór płynnie przenikających się rozczłonkowanych brył. Pokryte są okładziną ceglaną w naturalnym kolorze oraz szlachetnym tynkiem w jasnym i grafitowym odcieniu. Ważnymi elementami domykającymi całość kompozycji są tarasy. Dolny kamienny osłonięty od strony drogi zapewnia poczucie prywatności. Górny drewniany zmienia perspektywę obserwacji otoczenia.
Dom składa się z części mieszkalnej, gdzie na parterze znajduje się strefa dzienna z kuchnią, jadalnią i salonem oraz dodatkowy pokój gościnny i toaleta. Na piętrze znajdują się sypialnie, łazienka, pralnia i garderoba. Bezpośrednio z częścią mieszkalną połączony jest dwustanowiskowy garaż, z którego można dostać się również do piwnicy.

Projekt: doomo studio architektoniczne (doomo.pl)
Autorzy: Jarosław Krysiak, Barbara Borowik-Krysiak
Lokalizacja: Częstochowa
Projekt: 2011
Realizacja: 2017
Powierzchnia użytkowa: 146,4 m² + 34,9 m² garaż + 29,8 m² piwnica
Kubatura brutto: 935,45 m3

Zastosowane rozwiązania

KONSTRUKCJA
Posadowienie bezpośrednie na ławach i ścianach fundamentowych; dach płaski (spadki techniczne 3%)

Materiały
Ściany parteru i piętra z pustaków ceramicznych; stropy z prefabrykatów, schody w konstrukcji żelbetowej monolitycznej; okładzina ceglana

INSTALACJE
Wod.-kan., prąd, gaz (kocioł gazowy), ogrzewanie podłogowe w strefie dziennej i łazienkach oraz grzejnikowe w pozostałych pomieszczeniach; w salonie kominek opalany drewnem

Dom Modern
Dom Modern
Doomo
Dom Modern
Dom Modern
Doomo

Prosty dom z widokiem

Neulengbach, oddalone o godzinę jazdy od Wiednia, to małe, spokojne miasteczko otoczone wzgórzami i polami. Ten rozległy widok był kluczowym elementem dla architekta Franza Karnera, przy projektowaniu jego własnego domu. Prosta bryła została umieszczona wzdłuż granicy pochyłego terenu. Przez okna tarasowe rozciąga się widok na stary pałac, oddalony o 13 km.
Do niewielkiego domu, mieszczącego przestronną część dzienną, sypialnię i łazienkę, prowadzi hall wejściowy, łączący go z podłużnym budynkiem warsztatowo-magazynowym. Wszystkie trzy części znajdują się na drewnianej platformie, która kontrastuje z zieloną łąką. Okna fasadowe zostały zaplanowane tam, skąd widoki są spektakularne, zaś pozostałe ściany są wykorzystywane w przestrzeni służącej do przechowywania. Dodanie okien do płaskiego dachu było więc doskonałym rozwiązaniem, które zapewniło domowi światło dzienne tam, gdzie było ono najbardziej potrzebne.
Wnętrze domu płynnie łączy się z tarasem, dzięki czemu powierzchnia mieszkalna powiększa się w miesiącach letnich. Poza tym ten perfekcyjnie pozbawiony barier dom jest, jak mówi projektant, „tak mały, jak to możliwe, i tak duży, jak to konieczne”. Franz Karner opisuje swój dom jako jednopokojowe miejsce składające się z różnych stref wyposażonych w wbudowane meble. Architekt z wykształcenia jest też stolarzem, dokładnie zaplanował więc każdy zakątek domu.
Okna VELUX CVP w dachu płaskim odgrywają kluczową rolę: nie tylko wpuszczają światło, ale także umożliwiają szybką wymianę powietrza w pomieszczeniach. Dzięki zamontowaniu przeszklenia w kuchni nad piekarnikiem i płytą grzewczą, gorące powietrze i zapachy są od razu usuwane, dzięki czemu odnosi się wrażenie, że gotowanie odbywa się na zewnątrz. Największe okno umożliwia również efektywne chłodzenie domu po długim, gorącym letnim dniu.
Kiedy przyszedł czas na projektowanie własnego domu, architekt wykonał symulację światła dziennego, tak jak robią to jego studenci. Dzięki zebranym doświadczeniom światło dzienne w budynku okazało się takie, jak sobie wyobrażał. Również wnętrze budynku wygląda dokładnie tak, jak obiecywano na zdjęciach z programu wizualizacyjnego Daylight Visualizer.
Półtora roku starannego planowania i wybór konstrukcji drewnianej pozwoliły na zaledwie pięciomiesięczny czas budowy. W rzeczywistości wzniesienie ścian zewnętrznych budynku zajęło tylko kilka dni. Cel Franza Karnera w tym projekcie jest zupełnie inny niż w przypadku innych architektów: nie chciał on pozostawiać śladów na zawsze. Stworzył zalane światłem przytulne mieszkanie, które będzie wykorzystywane, zużywając minimalną ilość energii tak długo, jak potrzebować go będzie dwoje mieszkańców.

Projekt: Dom jednorodzinny
Lokalizacja: Neulengbach, Austria
Architekt: Franz Karner, Arch. Dipl.Ing. Dr. techn.
Realizacja: listopad 2014 – kwiecień 2015

Prosty dom z widokiem
Prosty dom z widokiem
PATRIZIA WEISSKIRCHER / FRANZ KARNER
Prosty dom z widokiem
Prosty dom z widokiem
PATRIZIA WEISSKIRCHER / FRANZ KARNER

Płaski dach w wielkomiejskim wydaniu

W pobliżu centrum Chicago, trzeciego co do wielkości miasta w Stanach Zjednoczonych, stoi budynek z dużym, otwartym tarasem. Mieszkańcy tego miasta, będącego ostoją biznesu, kultury i nauki dbają o jego ogólny wizerunek i inwestują w rozwiązania, zapewniające najwyższą jakość i dopasowanie do otoczenia, w którym funkcjonują.
Nieopodal chicagowskiego Downtown znajdują się dzielnice mieszkalne. Domy w tej części miasta budowane są na wąskich i długich działkach, a ich usytuowanie jeden przy drugim mocno ogranicza dopływ naturalnego światła. Montaż wielu pionowych okien niewiele w takim przypadku pomaga, a dodatkowo ogranicza prywatność domowników „mających na oku” mieszkających tuż za ścianą sąsiadów. Na płaskim dachu jednego z takich prywatnych domów, właściciele postanowili stworzyć funkcjonalny taras, pod którym mieści się użytkowa garderoba i wygodna łazienka. Aby zapewnić odpowiednie doświetlenie tych pomieszczeń zamontowane zostały dwa okna do dachów płaskich DXW od firmy FAKRO. Montaż okien w suficie pozwolił na zapewnienie dopływu naturalnego światła we wnętrzach i nadał inwestycji nowoczesnego i komfortowego wykończenia. Taras również zyskał. Równe wykończenie posadzki z oknami, po których można bez przeszkód chodzić (dzięki specjalnej konstrukcji o wzmocnionej nośności oraz antypoślizgowej powłoce), sprawiło, że przestrzeń na tarasie stała się bardzo komfortowa w użytkowaniu. Takie wizualne „wtopienie się” okna w dach zapewnia maksimum estetyki, a nową przestrzeń zmienia w pełni funkcjonalną część domu.

Płaski dach w wielkomiejskim wydaniu
Płaski dach w wielkomiejskim wydaniu
Fakro
Płaski dach w wielkomiejskim wydaniu
Płaski dach w wielkomiejskim wydaniu
Fakro
Płaski dach w wielkomiejskim wydaniu
Płaski dach w wielkomiejskim wydaniu
Fakro

REZYDENCJA BUTIKOWA - RB23

RB23 nie ma okazałej, wielokondygnacyjnej bryły tylko lekką, dynamiczną kompozycję, którą stanowią trzy prostopadłościany. Każdy z nich został obłożony płytką klinkierową i kryje w sobie inną funkcję. Od strony wschodniej prostopadłościan posadowiony równolegle do drogi kryje w sobie strefę dzienną. Wejście do niego zostało podkreślone poprzez szklaną zabudowę wiatrołapu, do którego prowadzi alejka wykonana z wielkoformatowych płyt z betonu architektonicznego. W wiatrołapie dodatkową rolę pełni duże kwadratowe okno, które pokazuje w swoim kadrze wewnętrzne schody domu. Idąc w kierunku wejścia mijamy najdalej wysuniętą bryłę w której został zlokalizowany dwustanowiskowy garaż z szerokim podjazdem.
Trzeci prostopadłościan stanowiący piętro budynku został postawiony na bryłach parteru i jest najbardziej charakterystycznym elementem całego założenia. Od strony wejściowej jego elewacja została rozcięta długim wąskim oknem, które zostało wciśnięte w głąb ściany. Efekt został podkreślony przez ukośne ścianki oprawione w ceramiczną wąską ramę fasady. Piętro to strefa przeznaczona wyłącznie dla domowników. Ten prawie trzystumetrowy dom o ascetycznym wyglądzie z dwustanowiskowym garażem, płożony w leśnym ogrodzie z basenem i strefą wypoczynku, niewątpliwie zasługuje na miano małej butikowej rezydencji.

Projekt: mgr inż. arch. Paweł Lis, Paweł Lis Architekci
(www. pawellis.pl)
Lokalizacja: miejscowość pod Warszawą
Powierzchnia użytkowa z garażem: 285 m2
Powierzchnia działki: 1800 m2
Rok: 2019
Inwestor: prywatny

Zastosowane rozwiązania

KONSTRUKCJA
żelbetowa

Materiały
okna – ślusarka aluminiowa; elewacja – białe płytki klinkierowe

INSTALACJE
standardowe + rekuperacja, ogrzewanie podłogowe oraz inteligentny
system zarządzania światłem i dźwiękiem (zewnętrzne nagłośnienie zostało ukryte w dociepleniu zadaszenia)

REZYDENCJA BUTIKOWA - RB23
REZYDENCJA BUTIKOWA - RB23
Radek Gałczyński
REZYDENCJA BUTIKOWA - RB23
REZYDENCJA BUTIKOWA - RB23
Radek Gałczyński

REZYDENCJA POD WARSZAWĄ - RD40

RD 40 to symbol zmiany w myśleniu o polskiej zabudowie rezydencjonalnej. Ta kubiczna willa dziedzicząca po czasach modernizmu prostotę wyrazu i przejrzystą funkcję stanęła w jednej z podwarszawskich miejscowości. Pozbawiona podcienia z kolumnadą, skośnych dachów krytych dachówką i klasycyzujących artefaktów rodem z XIX wiecznej architektury dworkowej, RD 40 może stać w jednym rzędzie z innymi współczesnymi rezydencjami w dowolnej części Europy. Duża regularna działka i warunki zabudowy dały możliwość zaprojektowania domu dla trzyosobowej rodziny. Tak powstał dwukondygnacyjny pawilon na planie rozciągniętej litery ,,L” . W dłuższej części parteru w skrzydle południowym zlokalizowane są: salon, jadalnia, kuchnia i gabinet. Wysokość części dziennej to 3,5 m a nad samą jadalnią i schodami otwarta przestrzeń osiąga wysokość 6,5m. W skrzydle zachodnim znajduje się: pokój gościnny, sala fitness, pracownia i łazienka. Na przecięciu obu sekcji znalazł miejsce hol wejściowy oraz pomieszczenia gospodarcze. Od frontu znajduje się 3-stanowiskowy garaż. Ponieważ inwestor nie chciał dzielić bramy garażowej, zaprojektowano i wykonano na specjalne zamówienie bramę o długości ponad 7 m, taką jaką stosuje się w hangarach dla awionetek.
Na piętrze znajduje się pokój dziecka z garderobą i łazienką, sypialnia z garderobą i łazienką oraz pralnia. Z antresoli roztacza się widok na parter salonu i ogród. Dzięki wspomnianemu posadowieniu budynku na planie litery „L” - skrzydłem wschodnim od strony wjazdu, udało się stworzyć dobrze nasłoneczniony intymny dziedziniec otwarty na południową stronę ogrodu. Dzięki mocnemu przeszkleniu parteru i piętra to on skupia uwagę całego domu.

Projekt: mgr inż. arch. Paweł Lis, Paweł Lis Architekci, współpraca mgr arch. Karolina Osuchowska
(www. pawellis.pl)
Lokalizacja: okolice Warszawy
Powierzchnia użytkowa: 500 m2
Powierzchnia działki: 3000 m2
Rok: 2020
Inwestor: prywatny

Zastosowane rozwiązania

KONSTRUKCJA
żelbetowa

MATERIAŁY
okna – trzyszybowe z ciepłym profilem aluminiowym montowane na kotwach w licu elewacji; elewacja – płytki klinkierowe oraz pionowe lamele na piętrze; płyty izolacyjne PIR o współczynniku przewodzenia ciepła Lambda 0,022 W/(mK)

INSTALACJE
standardowe + rekuperacja + panele słoneczne na dachu

REZYDENCJA POD WARSZAWĄ - RD40
REZYDENCJA POD WARSZAWĄ - RD40
Radek Gałczyński
REZYDENCJA POD WARSZAWĄ - RD40
REZYDENCJA POD WARSZAWĄ - RD40
Radek Gałczyński

Dom w Milanówku

Działka położona w sąsiedztwie terenów leśnych w Milanówku stała się inspiracją do stworzenia projektu domu otwierającego się na zielony, malowniczy krajobraz. Teren przeznaczony pod inwestycję jest duży oraz płaski, o kształcie zbliżonym do prostokąta. Głównym założeniem było wpasowanie zabudowy w cenny drzewostan. W rezultacie powstała rozrzeźbiona bryła z licznymi przeszkleniami elewacji, co powoduje, że natura niepostrzeżenie przenika do wnętrza domu. Budynek kształtuje się wokół wysokiego na 1,5 kondygnacji salonu, wzdłuż którego przebiega antresola, dając wgląd w część dzienną z piętra. Dzięki temu zabiegowi, dom ma cechuje się otwartością oraz dobrym nasłonecznieniem wszystkich pomieszczeń. Wejście do budynku, zlokalizowane od strony południowej, zostało wyróżnione poprzez wycofanie fragmentu ściany w stosunku do elewacji frontowej, tym samym tworząc zadaszenie. Funkcjonalnie dom został podzielony na część dzienną na parterze oraz cześć nocną na piętrze. Wyodrębnienie dwóch części zostało także podkreślone zmianą kolorystyczną elewacji. Parter budynku obłożono płytami HPL w kolorze czarnym, natomiast piętro jest pokryte białym tynkiem. Zaprojektowany układ pomieszczeń okazał się niezwykle funkcjonalny dla inwestorów, co wpłynęło na pełne zadowolenie ze zrealizowanego projektu.

Projekt: Piotr Lewandowski,
Sylwia Kupczak, A8 Architektura
(www.a8architektura.pl)
Projekt: 2013
Realizacja: 2019
Lokalizacja: Milanówek
Inwestor: prywatny
Powierzchnia: 288 m2

Zastosowane rozwiązania

KONSTRUKCJA
technologia tradycyjna, murowana, ściany konstrukcyjne z cegły silikatowej 24 cm ocieplonej wełną mineralną – 18 cm. Stropy monolityczne żelbetowe; dach płaski, żelbetowy

MATERIAŁY
tynk silikatowy w kolorze białym, HPL w kolorze czarnym, ramy okienne aluminiowe ciemnoszare, brama garażowa w całości lakierowana na kolor biały, drzwi wejściowe ciemnoszare, taras z desek naturalnych drewnianych

INSTALACJE
wod-kan. i elektryczna z miejskiej sieci, ogrzewanie podłogowe na parterze oraz w łazienkach na piętrze; budynek ogrzewany kotłem gazowym dwufunkcyjnym oraz za pomocą baterii słonecznych, wentylacja grawitacyjna, kominek z zamkniętą komorą spalania

Dom w Milanówku
Dom w Milanówku
Mikołaj Warsztocki
Dom w Milanówku
Dom w Milanówku
Mikołaj Warsztocki
Dom w Milanówku
Dom w Milanówku
Mikołaj Warsztocki
    Więcej o:

Skomentuj:

Domy z płaskim dachem