Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Architektoniczne pomysły na kuchnię otwartą, ale dyskretną

Aleksandra Cupek

Choć kuchnie otwarte na pokój dzienny zadomowiły się w naszych wnętrzach na dobre i nikogo już nie dziwią, to przynajmniej część kuchennych widoków dobrze jest osłonić przed wzrokiem gości. Służą temu rozmaite architektoniczne rozwiązania.

wnętrze
Część kuchennych widoków warto osłonić przed wzrokiem przybywających w części dziennej, nawet, jeśli kuchnia pozostaje otwarta
Fot. Shutterstock
Kuchnia sprzyjająca swobodzie domowników to zwykle taka, której wnętrza nie musi się w całości pokazywać nawet bardzo zaprzyjaźnionym gościom.

Dyskretne, przyjazne kuchenne wnętrze można utworzyć zarówno w otwartej przestrzeni pokoju dziennego, jak i z dala od strefy reprezentacyjnej - w osobnym pomieszczeniu. Ważne, aby było ono na tyle obszerne, by znalazło się w nim miejsce na wspólne posiłki w domowym gronie, rozmowy czy odrabianie lekcji.

Zanim podejmiemy decyzję o kształcie kuchni i jej funkcjach, warto się upewnić, czy wybrane rozwiązanie będzie odpowiadało naszym wymaganiom, potrzebom, a nawet charakterom domowników.

Zastanówmy się, czy na pewno chcemy, aby do naszej kuchni miały wgląd osoby postronne, czy raczej wolimy utworzyć w niej prywatny azyl?

Dawniej, wydzielone kuchnie urządzano jedynie w bogatszych domach - ze służbą. W domach tradycyjnych, w których członkowie rodziny samodzielnie troszczyli się o przygotowanie posiłków, zamknięta kuchnia nie była znana. Wręcz odwrotnie. Otwarta przestrzeń kuchenna, utożsamiana z "ogniskiem domowym", stanowiła centrum życia rodzinnego.

Współczesny tryb życia, a także przepisy techniczne i technologia nie ograniczają możliwości aranżacji kuchni, przeciwnie - dają szeroki wachlarz rozwiązań. Dzięki temu przestrzeń tę można kształtować na wiele sposobów, w zależności od upodobań i potrzeb mieszkańców.

Kuchnia otwarta

Zwykle w domach, gdzie kuchnia łączy się bezpośrednio z salonem, w centrum zainteresowania osoby urządzającej wnętrze znajduje się estetyka i sposób włączenia pomieszczenia w przestrzeń dzienną, a nie jego funkcjonalność. Może to stanowić zagrożenie dla komfortu tego wnętrza. Trudność polega na tym, że planując otwartą kuchnię, trzeba skupić uwagę jednocześnie na estetyce i na dobrej organizacji obu przestrzeni. Kuchnia otwarta to doskonałe rozwiązanie dla rodzin, które chcą spędzać ze sobą czas, a także dla tych, którym zależy na ograniczeniu metrażu domu, bez utraty wrażenia jego przestronności. Jednak osoby, którym trudno systematycznie zachowywać w kuchni nienaganny ład, powinny pomyśleć o przynajmniej częściowym usunięciu strefy roboczej z pola widzenia przebywających w salonie gości.

Dyskrecja przez zasłanianie Co da się zrobić jeszcze na etapie projektu, aby otwarta kuchnia stała się dyskretna? Można postarać się o taką jej lokalizację i układ, że będzie możliwe wykonanie przesłon, które częściowo rozdzielą od siebie te dwie funkcjonalnie odrębne strefy domu.

- Zastosowanie dodatkowych elementów w układzie kuchni - wyspy lub podwyższonego blatu (rysunek), które w subtelny sposób osłonią najmniej estetyczne fragmenty wnętrza.

- Wbudowanie wyposażenia kuchni we wnękę (rysunek) - pozwoli częściowo ukryć szafki oraz sprzęt kuchenny i usunąć je z centrum uwagi przebywających we wnętrzu. Jedynym wyrazistym elementem będą fronty szafek. Wstawione między ściany, jak w ramę, mogą stać się atrakcyjnym i dyskretnym elementem pokoju.

- Mobilna przegroda (rysunek) - jednym z modnych dziś rozwiązań stają się rozmaite designerskie kurtyny czy parawany, które nie tylko przesłaniają, ale nadają salonowi wysmakowany charakter.

Dyskrecja bez podziałów Jakie elementy mogą sprawić, aby otwarta kuchnia stała się dyskretna wtedy, gdy nie mamy już wpływu na projekt budynku i usytuowanie stałych elementów wnętrza?

- Spokojna kolorystyka i estetyka wykończenia - dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów (z ograniczeniem tych połyskujących oraz jaskrawych!), uspokoimy wizualnie oba wnętrza. Warto podkreślić ich jednolitość poprzez dobór dopasowanych dodatków - w obu wnętrzach zachowujących ten sam styl.

- Dobra organizacja - to podstawa porządku w przestrzeni otwartej. Jeśli każdy przedmiot w kuchni ma swoje miejsce i znajduje się w pobliżu rejonu, w którym jest potrzebny, znacznie łatwiej utrzymać w kuchni porządek, tak pożądany w otwartym wnętrzu.

- Zamknięte szafki i ograniczona ilość otwartych półek - im mniej rzeczy pozostaje na widoku, tym bardziej dyskretnie będzie się prezentować kuchnia.

- Odpowiedni sprzęt ułatwiający prace kuchenne - blender, szybkowar, wbudowany ekspres do kawy, zmywarka czy maszyna do pieczenia chleba sprawiają, że prace kuchenne stają się mniej uciążliwe, szybsze, a wykonująca je osoba zajmie mniejszą przestrzeń roboczą, niż gdyby wszystko robiła ręcznie.

Zalety i wady kuchni otwartej

- Duża i elastyczna przestrzeń.

- Integracja domowników.

- Swoboda w korzystaniu z kilku pomieszczeń jednocześnie.

- Oszczędność metrażu.

- Wielofunkcyjność - stół do jedzenia można wykorzystać do odrabiania lekcji lub do odstawienia laptopa.

- Konieczność aranżacji wnętrza w jednym nurcie estetycznym.

- Przedostawanie się zapachów i rozprzestrzenianie się hałasów powstających przy obróbce pożywienia.

- Konieczność zachowania porządku.

- Mniejsze bezpieczeństwo dzieci.

- Konieczność stosowania wyciągu o dużej mocy.

Kuchnia półotwarta

Są osoby, które wahają się przed podjęciem decyzji, czy w nowo projektowanym domu zorganizować kuchnię osobno, czy w połączeniu z innymi pomieszczeniami, bo nie są do końca pewne, jaki model kuchni - otwartej czy odizolowanej - lepiej się sprawdzi w ich przyszłym domu. Dobrym rozwiązaniem może się okazać wybór projektu z kuchnią otwartą, jednak tak zlokalizowaną na planie domu, by spojrzenie w głąb jej przestrzeni było praktycznie niemożliwe.

Dyskretność półotwartej kuchni pomogą zapewnić stałe elementy wystroju.

- Ścianka działowa (rysunek) - murowana albo z płyt gipsowo-kartonowych (trzeba wówczas dopilnować, by dało się na niej powiesić kuchenne szafki), która doskonale wydzieli kuchnię od reszty pomieszczenia. Wyrazistym izolatorem, choć mniej efektywnym, jeśli chodzi o ograniczanie przenikania kuchennych dźwięków i zapachów, może być również ścianka niepełnej wysokości, czy jej modna ostatnio wersja - w formie barowego blatu.

- Przesuwne drzwi (rysunek) - na co dzień mogą pozostawać otwarte, a nawet niewidoczne, natomiast w razie potrzeby da się je całkowicie zamknąć, odcinając tym samym połączenie pomiędzy kuchnią a pokojem dziennym.

- Ażurowa konstrukcja (rysunek) - na pewno nie uniemożliwi przenikania aromatów przygotowywanych potraw ani kuchennych hałasów, ale wystarczająco odetnie wizualny kontakt pomiędzy obiema strefami.

Wygodna lokalizacja kuchni półotwartej

Półotwartej kuchni dyskrecję zapewni zaplanowanie jej w sąsiedztwie pokoju dziennego, ale nie bezpośrednio w jego osi. Czasem wystarczy lekka asymetria (rysunek), by ukryć kuchenne wyposażenie oraz skierować wzrok domowników i ich gości w innym - atrakcyjniejszym - kierunku pokoju dziennego. Tak zaplanowane wnętrze łatwo jest całkowicie wydzielić z przestrzeni reprezentacyjnej.

Kuchnia wydzielona

Kuchnia w osobnym pomieszczeniu, odizolowana od wnętrz reprezentacyjnych, też może stać się otwartym miejscem, gdzie będzie można swobodnie rozłożyć nie tylko produkty spożywcze, ale i robótki ręczne czy narzędzia do drobnych napraw.

Łatwiej ją urządzić i wyposażyć, nie wymaga nadmiernej staranności w doborze mebli i urządzeń, bo jej aranżacja nie zależy od wyposażenia salonu. Miłośnicy małych ozdób: kubków, dzwoneczków itd. nie są zmuszeni do tworzenia kompletów idealnie pasujących do całości pomieszczenia.

Można ją zamknąć i opuścić zaraz po jedzeniu, jeśli nikt z domowników nie ma ochoty na porządki, ale można też w niej przesiedzieć cały dzień na swobodnych pogaduszkach przy herbacie czy na odrabianiu lekcji. Oczywiście tylko pod warunkiem, że będzie odpowiednio duża i dobrze wyposażona.

Co zrobić, by stała się mniej dyskretna, a bardziej gościnna?

- Wygospodarować w niej minijadalnię w formie wygodnego stołu z krzesłami lub choćby blat, przy którym można się napić kawy z sąsiadką czy przyjaciółmi.

- Wyposażyć ją w otwory okienne i drzwiowe, również takie prowadzące na taras. Jeśli dodatkowo wejście z holu wykonamy z transparentnego materiału, kuchnia otworzy się nie tylko na otoczenie, ale zyska łączność z pozostałą częścią domu.

- Zadbać o ładny widok z okna i dobre doświetlenie wnętrza zarówno światłem naturalnym, jak i sztucznym.

red. Agnieszka Cal-Hubska

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



Skomentuj:

Architektoniczne pomysły na kuchnię otwartą, ale dyskretną