Ile kosztuje budowa domu - za ile budują firmy, a za ile zbudujesz sam

Nie sposób precyzyjnie określić jakie są koszty budowy domu. Można jednak na podstawie wielu czynników oszacować ile wynosi koszt budowy domu jednorodzinnego, parterowego czy szkieletowego. Dzięki temu, można nie tylko sprawdzić, ile pieniędzy będziemy potrzebowali, ale także dowiedzieć się, jak można obniżyć koszty budowy domu, by móc zaoszczędzić, nie tracąc nic na jakości wykonania.
Koszt budowy domu jednorodzinnego zależy od wielu czynników: od jego powierzchni i kubatury, liczby kondygnacji, stopnia skomplikowania bryły, rodzaju zastosowanych materiałów, sposobu budowania (systemem gospodarczym lub przez firmę), a także od regionu w kraju, w którym prowadzona jest budowa. To, jakie nakłady finansowe będą potrzebne do wzniesienia domu, przedstawiamy na wybranych przykładach domów jednorodzinnych.

Koszty budowy domu

Oto przeciętne - średnie krajowe - koszty budowy domów murowanych (takie domy buduje się w Polsce najczęściej), wykonywanych przez firmy budowlane. Zamieszczamy je w tabelach, na przykładach domów parterowych i z poddaszem użytkowym. Różnią się one między sobą wielkością powierzchni, a także materiałami, z jakich są zbudowane. Inne są również elementy dodatkowe (na przykład na zewnątrz - wiata na samochód, taras, a wewnątrz - kominek, dodatkowe łazienki). Każdy z nich podnosi koszty budowy.

Wybrane przykłady to domy jednorodzinne o podstawowym standardzie, budowane w najbardziej popularnych w Polsce technologiach - ze ścianami zewnętrznymi na ogół dwuwarstwowymi lub trójwarstwowymi.

Wszystkie wskaźniki jednostkowe (zł/m2) kosztów budowy domów parterowych oraz tych z poddaszem użytkowym obliczono w odniesieniu do powierzchni netto, a więc liczonej w poziomie podłogi. Ponieważ w domach z poddaszem użytkowym część powierzchni znajduje się pod skosami dachu (ma więc niepełną wysokość), tym samym jej wartość użytkowa jest mniejsza. W domach parterowych powierzchnia netto i użytkowa są praktycznie takie same, gdyż wszystkie pomieszczenia mają pełną wysokość.

Koszty budowy domu parterowego i domu z poddaszem - porównanie

Jeśli zatem porównujemy koszt budowy 1 m2 powierzchni netto domów parterowych i z poddaszem, to powinniśmy pamiętać, że ich powierzchnia użytkowa różni się od powierzchni netto. Tak naprawdę koszt wykonania 1 m2 powierzchni do mieszkania (użytkowej) jest w domach z poddaszem wyższy niż koszt 1 m2 powierzchni netto.

Porównując koszty budowy domów podane w tabelach, warto także zwrócić uwagę na to, że wprawdzie większa powierzchnia domu oznacza też większy całkowity koszt jego budowy, ale jednocześnie mniejszy jest koszt 1 m2 powierzchni netto takiego domu. Wynika to z tego, że pomieszczenia w większych domach są na ogół większe - nie ponosi się więc dodatkowych kosztów materiałów, robocizny czy wykończenia, na przykład większej liczby ścian wewnątrz domu.Zobacz tabele ze średnimi krajowymi kosztami budowy domów z pełnym wykończeniem (poziom cen III kwartał 2013 r.):

Średnie koszty budowy domów parterowych i domów z poddaszem o różnych powierzchniach >>>>Za ile zbudujesz dom samodzielnie

Kto buduje systemem gospodarczym, bierze na siebie ciężar zorganizowania całej budowy. Do poszczególnych robót angażuje zwykle małe firmy budowlane lub pojedynczych rzemieślników i kontroluje budowę sam lub z pomocą wynajętego inspektora nadzoru. Zdarza się również, choć zdecydowanie rzadziej niż kiedyś, że sam inwestor lub z pomocą rodziny wykonuje część prac. Przede wszystkim kupuje materiały budowlane, szukając jak najlepszych okazji.

Jak oszczędzić na budowie domu jednorodzinnego

Koszty domów budowanych takim systemem są mniejsze od podanych w tabelach na poprzednich stronach:

- o narzut zysku naliczany przez firmę, która buduje dom;

- o część kosztów pośrednich wykonawcy (między innymi koszty przejazdów, prowadzenia biura, zaplecza budowy);

- częściowo - o koszty zakupu (wiele materiałów inwestor dowozi na budowę własnym transportem).

W sumie ocenia się, że koszty budowy systemem gospodarczym będą o około 10-15% niższe niż prowadzonej przez firmę. Więcej informacji o tym, jak można obniżyć koszty budowy domu znajdziecie w artykule:

Jak obniżyć koszty budowy domu >>>>Koszty budowy domu. Jak obliczyć

Na wykresie przedstawiono uśrednioną strukturę rodzajową kosztów ponoszonych przy budowie domów jednorodzinnych przez firmy budowlane (koszty pośrednie i zysk wynoszą w tym przypadku około 18,1%).

Uwaga! Zaprezentowane w artykule dane liczbowe zostały przyjęte z następujących wydawnictw systemu Sekocenbud, w poziomie III kwartału 2013 roku:

- Biuletyn Cen Obiektów Budowlanych - BCO cz. I - obiekty kubaturowe;

- Biuletyn Cen Regionalnych w Budownictwie - BCR.

Obliczenia szczegółowe kosztów budowy poszczególnych domów jednorodzinnych dokonano wykorzystując program komputerowy do kosztorysowania SeKo PRIX, opracowany i rozpowszechniony przez Ośrodek Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Budownictwa "Promocja" Sp. z o.o.

Koszty budowy domu zależne od regionu

Ceny robocizny, materiałów i wynajęcia sprzętu budowlanego różnią się zależnie od regionu kraju. Dlatego koszty wzniesienia domów w Polsce nie są jednakowe.

Najtaniej w stosunku do średnich kosztów krajowych (podaliśmy je dla przykładowych domów na str. 35) buduje się w województwach:

- świętokrzyskim - 92,6% średniej ceny w kraju;

- podkarpackim - 94,6%;

Najdrożej zaś w:

- wielkopolskim - 105,1%;

- małopolskim - 104,7%;

- śląskim - 102,1%;

- dolnośląskim - 101,5%;

Szczególną pozycję w stosunku do poprzednich regionów zajmuje Warszawa. W stolicy koszty budowy są najwyższe - 112,4%. To dużo więcej niż w całym województwie mazowieckim - 93,7% ceny średniej krajowej.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy kanadyjskie. Nie dość, że są tańsze i prostsze w budowie to bardzo często są energooszczędne. Więcej na ten temat przeczytacie tu: Domy kanadyjskie: ile kosztują i czy warto je budować?

Zobacz też poradnik, jak wybierać materiały budowlane, żeby rozsądnie zaplanować koszty budowy

Więcej o:
Komentarze (78)
Ile kosztuje budowa domu - za ile budują firmy, a za ile zbudujesz sam
Zaloguj się
 • mzyo

  Oceniono 297 razy 281

  1. Wybierz prosty projekt.(cena może się różnić i o 100 % tylko przez nietypowe kształty)
  2. Zatrudnij kogoś do kontroli.
  3. Zatrudniaj "małe" firmy. Nie oszczędzaj na nich ale ma być 1. bez alkoholu i 2 wedle tego co powie gość z punktu nr 2. Nie dawaj dużych zaliczek!! (ewentualnie rachunek bankowy z wyplata transzy po kolejnych etapach prac).
  4. Materiały kupuj sam na rynku w jakości zatwierdzonej przez gościa z punktu nr 2 i w ILOŚCI zatwierdzonej przez gościa nr 2. (jeżeli dasz firmie kupować to kupią za dużo, cześć wyniosą. w większości przypadków kupią też drożej. tak mają rabaty i po 40 % ale ty zapłacisz to co na fakturze a nie to co zapłacili oni),
  5. Jeżeli chcesz ciąć koszty: Daruj sobie dachówkę, tynk za 30 tysięcy czy inne ich "tak będzie lepiej".
  6. Zawsze się targuj!
  7. A teraz najważniejsze: KUP GOLFA trójkę za 3 tysiące złotych w gazie i nawet nie myśl o tym żeby kiedykolwiek pokazywać się w czymś innym. Sam ten trik może ci zaoszczędzić 30 % na robociznie. :)

 • johnsnow22

  Oceniono 60 razy 52

  Ja obliczałem sobie koszt budowy domu na tej stronce
  kalkulatorybudowlane.pl/budowa/
  Wyszły mi w sumie bardzo podobne wartości, ale przynajmniej dostosowałem sobie kosztorys w 100% do projektu. Takie liczenie z metra jest mało skuteczne, nie uwzględnia różnych typów materiałów i innych ważnych zależności. Polecam jednak tą aplikację do której dałem link, zajmuje to 5-10 minut i mamy szczegółowy kosztorys...

 • lukasz.kumosinski

  Oceniono 55 razy 29

  Kończę właśnie budowę - klejenie płytek.... Powierzchnia użytkowa 138 metrów. Poddasze użytkowe. Wyszło 180 000 na chwilę obecną. Nie wiem skąd wzieli te ceny. Jak przyjdzie firma i zrobi to może ale ja (nie mam specjalnych zdolności) robię sam, z bratem. Tu znajomy, tam znajomy;-). Przed budową proponuje najpierw usiąść i pomyśleć - gdzie kupić, kogo prosić o pomoc (porozmawiać z fachowcami)bo wywalić kasę to każdy potrafi. Bardzo dużo osób robi na wyrost co zdecydowanie podnosi koszty.

 • wietkonk

  Oceniono 27 razy 17

  Postawiłem w zeszłym roku dom. 120m użytkowego. Koszt 130tys zł. Ekipa wzięła za postawienie
  30tys. reszta to cena projektu, przyłączy i materiałów. dach pod papą. najgorsze przede mną.

 • Pola Moroz

  Oceniono 31 razy 17

  Trzeba pamiętać, że jednak w trakcie budowy czy remontu zawsze pojawiają się nieprzewidziane wydatki. Warto wziąć to pod uwagę planując wydatki , a zwłaszcza kredyt, z którym wiadomo i tak nie jest łatwo.

 • minow343

  Oceniono 6 razy 4

  Trzeba też zadać sobie pytanie, Czy mam czas poświęcić się budowie domu? Czy mam czas pilnować i organizować pracę ekip, zamawiać materiały na budowę etc.? Ludzie, którzy decydują się na budowę domu zwykle są zapracowani i bardziej opłaca im się zarabiać pieniądze niż siedzieć na budowie. Dlatego albo zatrrudniają generalnego wykonawcę (opcja najdroższa) albo kupują gotowe mieszkania, bliźniaki czy segmenty budowlane od dewelopera.
  My kupiliśmy segment w Grodzisku od Magbudu kilka lat temu. Nie mogę pozwolić sobie na wyjęte z życiorysu 2 lub 3 lata - a przecież tyle trwa budowa. Nie mogę zrzucić na pracującą żonę wszystkich obowiązków związanych z prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci. Jesteśmy tylko ludźmi, pracującymi ludźmi, którzy chcą swój wolny czas spędzać z rodziną, a nie dźwigając worki z cementem na budowie.

 • aniapk6

  Oceniono 2 razy 2

  Wiadomo samemu to napewno taniej niż z ekipą. My też z mężem budujemy sami właśnie jesteśmy na etapie dachu mam nawet dziennik założone w konkursie na budogram zachęcam do wzięcia udziału i lajkowania www.budogram.pl/moj-budogram/moj-dziennik są bardzo ciekawe nagrody m.in gotówka na materiały. Kto sam buduje to wie że każdy grosz się przyda:) Tu są moje postępy z etapu dachu mam nadzieje że przed zimą zdążymy:)

 • Owijek Owijek

  Oceniono 2 razy 2

  to zalezy co sie buduje, najtaniej mozna pewnie za jakies 250 tys zl ale jak sie cche miec troche wiecej to mozna i postawic wille za 2 mln, ja bym szedl ws trone domow pasywnych, energooszczednych jak z Hanlo

 • rad991

  Oceniono 2 razy 2

  Artykuł bardzo stary, sprzed przeszło 3 lat. Od tego czasu koszty budowy bardzo się zmieniły. O wycenach projektów zgodnie z kosztami 2017 można poczytać na Kalkulatorach Budowlanych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX