Ile kosztuje budowa domu - za ile budują firmy, a za ile zbudujesz sam

Mariola Gala-De Vacqueret, Janusz Traczyk
11.04.2014 08:35
A A A
W Polsce najpopularniejsze są domy murowane ze ścianami zewnętrznymi dwu- i trójwarstwowymi. Cena wybudowania 1 m2 takiego domu zależy w dużym stopniu od kształtu bryły, liczby kondygnacji i regionu kraju.

W Polsce najpopularniejsze są domy murowane ze ścianami zewnętrznymi dwu- i trójwarstwowymi. Cena wybudowania 1 m2 takiego domu zależy w dużym stopniu od kształtu bryły, liczby kondygnacji i regionu kraju. (Fot. Grzegorz Otwinowski)

Nie wiemy, ile będzie kosztował twój dom. Wiemy natomiast, jaka jest przeciętna cena domów w Polsce. Znamy też procentowy udział kolejnych etapów budowy w całości kosztów. Ta wiedza pomoże ci dokonać dobrego wyboru i rozsądnie zaplanować wydatki.
Koszt budowy domu jednorodzinnego zależy od wielu czynników: od jego powierzchni i kubatury, liczby kondygnacji, stopnia skomplikowania bryły, rodzaju zastosowanych materiałów, sposobu budowania (systemem gospodarczym lub przez firmę), a także od regionu w kraju, w którym prowadzona jest budowa. To, jakie nakłady finansowe będą potrzebne do wzniesienia domu, przedstawiamy na wybranych przykładach domów jednorodzinnych.

Za ile budują firmy

Oto przeciętne - średnie krajowe - koszty budowy domów murowanych (takie domy buduje się w Polsce najczęściej), wykonywanych przez firmy budowlane. Zamieszczamy je w tabelach, na przykładach domów parterowych i z poddaszem użytkowym. Różnią się one między sobą wielkością powierzchni, a także materiałami, z jakich są zbudowane. Inne są również elementy dodatkowe (na przykład na zewnątrz - wiata na samochód, taras, a wewnątrz - kominek, dodatkowe łazienki). Każdy z nich podnosi koszty budowy.

Wybrane przykłady to domy jednorodzinne o podstawowym standardzie, budowane w najbardziej popularnych w Polsce technologiach - ze ścianami zewnętrznymi na ogół dwuwarstwowymi lub trójwarstwowymi.

Wszystkie wskaźniki jednostkowe (zł/m2) kosztów budowy domów parterowych oraz tych z poddaszem użytkowym obliczono w odniesieniu do powierzchni netto, a więc liczonej w poziomie podłogi. Ponieważ w domach z poddaszem użytkowym część powierzchni znajduje się pod skosami dachu (ma więc niepełną wysokość), tym samym jej wartość użytkowa jest mniejsza. W domach parterowych powierzchnia netto i użytkowa są praktycznie takie same, gdyż wszystkie pomieszczenia mają pełną wysokość.

Jeśli zatem porównujemy koszt budowy 1 m2 powierzchni netto domów parterowych i z poddaszem, to powinniśmy pamiętać, że ich powierzchnia użytkowa różni się od powierzchni netto. Tak naprawdę koszt wykonania 1 m2 powierzchni do mieszkania (użytkowej) jest w domach z poddaszem wyższy niż koszt 1 m2 powierzchni netto.

Porównując koszty budowy domów podane w tabelach, warto także zwrócić uwagę na to, że wprawdzie większa powierzchnia domu oznacza też większy całkowity koszt jego budowy, ale jednocześnie mniejszy jest koszt 1 m2 powierzchni netto takiego domu. Wynika to z tego, że pomieszczenia w większych domach są na ogół większe - nie ponosi się więc dodatkowych kosztów materiałów, robocizny czy wykończenia, na przykład większej liczby ścian wewnątrz domu.

Zobacz tabele ze średnimi krajowymi kosztami budowy domów z pełnym wykończeniem (poziom cen III kwartał 2013 r.):

Średnie koszty budowy domu parterowego o pow. netto 97 m2Średnie koszty budowy domu parterowego o pow. netto 168 m2Średnie koszty budowy domu parterowego o pow. netto 198 m2Średnie koszty budowy domu z poddaszem użytkowym o pow. netto 193 m2Średnie koszty budowy domu z poddaszem użytkowym o pow. netto 220 m2Średnie koszty budowy domu z poddaszem użytkowym o pow. netto 285 m2Średnie koszty budowy domu z poddaszem użytkowym o pow. netto 318 m2Średnie koszty budowy domu z poddaszem użytkowym o pow. netto 329 m2Za ile zbudujesz dom samodzielnie

Kto buduje systemem gospodarczym, bierze na siebie ciężar zorganizowania całej budowy. Do poszczególnych robót angażuje zwykle małe firmy budowlane lub pojedynczych rzemieślników i kontroluje budowę sam lub z pomocą wynajętego inspektora nadzoru. Zdarza się również, choć zdecydowanie rzadziej niż kiedyś, że sam inwestor lub z pomocą rodziny wykonuje część prac. Przede wszystkim kupuje materiały budowlane, szukając jak najlepszych okazji.

Koszty domów budowanych takim systemem są mniejsze od podanych w tabelach na poprzednich stronach:

- o narzut zysku naliczany przez firmę, która buduje dom;

- o część kosztów pośrednich wykonawcy (między innymi koszty przejazdów, prowadzenia biura, zaplecza budowy);

- częściowo - o koszty zakupu (wiele materiałów inwestor dowozi na budowę własnym transportem).

W sumie ocenia się, że koszty budowy systemem gospodarczym będą o około 10-15% niższe niż prowadzonej przez firmę.

Na wykresie zamieszczonym TUTAJ przedstawiono uśrednioną strukturę rodzajową kosztów ponoszonych przy budowie domów jednorodzinnych przez firmy budowlane (koszty pośrednie i zysk wynoszą w tym przypadku około 18,1%).

Uwaga! Zaprezentowane w artykule dane liczbowe zostały przyjęte z następujących wydawnictw systemu Sekocenbud, w poziomie III kwartału 2013 roku:

- Biuletyn Cen Obiektów Budowlanych - BCO cz. I - obiekty kubaturowe;

- Biuletyn Cen Regionalnych w Budownictwie - BCR.

Obliczenia szczegółowe kosztów budowy poszczególnych domów jednorodzinnych dokonano wykorzystując program komputerowy do kosztorysowania SeKo PRIX, opracowany i rozpowszechniony przez Ośrodek Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Budownictwa "Promocja" Sp. z o.o.

Koszty budowy domu zależne od regionu

Ceny robocizny, materiałów i wynajęcia sprzętu budowlanego różnią się zależnie od regionu kraju. Dlatego koszty wzniesienia domów w Polsce nie są jednakowe.

Najtaniej w stosunku do średnich kosztów krajowych (podaliśmy je dla przykładowych domów na str. 35) buduje się w województwach:

- świętokrzyskim - 92,6% średniej ceny w kraju;

- podkarpackim - 94,6%;

Najdrożej zaś w:

- wielkopolskim - 105,1%;

- małopolskim - 104,7%;

- śląskim - 102,1%;

- dolnośląskim - 101,5%;

Szczególną pozycję w stosunku do poprzednich regionów zajmuje Warszawa. W stolicy koszty budowy są najwyższe - 112,4%. To dużo więcej niż w całym województwie mazowieckim - 93,7% ceny średniej krajowej.Zobacz też poradnik, jak wybierać materiały budowlane, żeby rozsądnie zaplanować koszty budowyZobacz także

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (57)
Zaloguj się
 • mzyo

  Oceniono 259 razy 245

  1. Wybierz prosty projekt.(cena może się różnić i o 100 % tylko przez nietypowe kształty)
  2. Zatrudnij kogoś do kontroli.
  3. Zatrudniaj "małe" firmy. Nie oszczędzaj na nich ale ma być 1. bez alkoholu i 2 wedle tego co powie gość z punktu nr 2. Nie dawaj dużych zaliczek!! (ewentualnie rachunek bankowy z wyplata transzy po kolejnych etapach prac).
  4. Materiały kupuj sam na rynku w jakości zatwierdzonej przez gościa z punktu nr 2 i w ILOŚCI zatwierdzonej przez gościa nr 2. (jeżeli dasz firmie kupować to kupią za dużo, cześć wyniosą. w większości przypadków kupią też drożej. tak mają rabaty i po 40 % ale ty zapłacisz to co na fakturze a nie to co zapłacili oni),
  5. Jeżeli chcesz ciąć koszty: Daruj sobie dachówkę, tynk za 30 tysięcy czy inne ich "tak będzie lepiej".
  6. Zawsze się targuj!
  7. A teraz najważniejsze: KUP GOLFA trójkę za 3 tysiące złotych w gazie i nawet nie myśl o tym żeby kiedykolwiek pokazywać się w czymś innym. Sam ten trik może ci zaoszczędzić 30 % na robociznie. :)

 • johnsnow22

  Oceniono 46 razy 40

  Ja obliczałem sobie koszt budowy domu na tej stronce
  kalkulatorybudowlane.pl/budowa/
  Wyszły mi w sumie bardzo podobne wartości, ale przynajmniej dostosowałem sobie kosztorys w 100% do projektu. Takie liczenie z metra jest mało skuteczne, nie uwzględnia różnych typów materiałów i innych ważnych zależności. Polecam jednak tą aplikację do której dałem link, zajmuje to 5-10 minut i mamy szczegółowy kosztorys...

 • lukasz.kumosinski

  Oceniono 49 razy 25

  Kończę właśnie budowę - klejenie płytek.... Powierzchnia użytkowa 138 metrów. Poddasze użytkowe. Wyszło 180 000 na chwilę obecną. Nie wiem skąd wzieli te ceny. Jak przyjdzie firma i zrobi to może ale ja (nie mam specjalnych zdolności) robię sam, z bratem. Tu znajomy, tam znajomy;-). Przed budową proponuje najpierw usiąść i pomyśleć - gdzie kupić, kogo prosić o pomoc (porozmawiać z fachowcami)bo wywalić kasę to każdy potrafi. Bardzo dużo osób robi na wyrost co zdecydowanie podnosi koszty.

 • wietkonk

  Oceniono 27 razy 17

  Postawiłem w zeszłym roku dom. 120m użytkowego. Koszt 130tys zł. Ekipa wzięła za postawienie
  30tys. reszta to cena projektu, przyłączy i materiałów. dach pod papą. najgorsze przede mną.

 • Pola Moroz

  Oceniono 27 razy 13

  Trzeba pamiętać, że jednak w trakcie budowy czy remontu zawsze pojawiają się nieprzewidziane wydatki. Warto wziąć to pod uwagę planując wydatki , a zwłaszcza kredyt, z którym wiadomo i tak nie jest łatwo.

 • Andrzej Osuch

  Oceniono 1 raz 1

  chore wyliczenia niecałe 170 m za takie pieniądze może dla kogoś kto nie ma jakiegokolwiek pojęcia to może być dla mnie to mniej niż polowa tej wartości i taki dom stoi

 • Tomasz Sroka

  Oceniono 1 raz 1

  My budowaliśmy w małopolskim z ddprojekt.pl i wcale nie wyszło dużo drożej, niż budowałbym go sam... A zajęli się tym profesjonaliści. Od projektu domu, po jego wykonanie...

 • rad991

  0

  Artykuł bardzo stary, sprzed przeszło 3 lat. Od tego czasu koszty budowy bardzo się zmieniły. O wycenach projektów zgodnie z kosztami 2017 można poczytać na Kalkulatorach Budowlanych

 • marek szparek

  0

  W budowaniu domu ważny jest wybór odpowiedniej firmy. Wraz z żoną zdecydowaliśmy się na Mkk-Budownictwo. Znaleźliśmy o nich informacje w sieci, a spotkanie w ich biurze pomogło nam dokonać wyboru. Korzystają z naprawdę dobrych materiałów, pracują solidnie, a ceny są naprawdę ok.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX