Ile kosztuje płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa jest alternatywą dla tradycyjnych fundamentów. Obecnie na płycie fundamentowej posadawia się domy energooszczędne i pasywne. W praktyce jednak niewielu inwestorów decyduje się na nią, obawiając się wysokich kosztów. Tymczasem cena płyty wcale nie musi być wyższa niż tradycyjnych ław i ścian fundamentowych.
Różnica między kosztami wykonania tradycyjnych fundamentów a ceną płyty fundamentowej nie musi być duża nawet wtedy, gdy na działce są korzystne warunki gruntowo-wodne - co obniża wydatki na wykonanie ław i ścian fundamentowych. Bardzo ważne jest jednak to, że wykonując płytę fundamentową nie trzeba wykonywać głębokich wykopów, etapów prac jest znacznie mniej, a w związku z tym mniejsze jest ryzyko popełnienia błędów. Co ważne, nie przerywa się ciągłości ułożenia izolacji - przeciwwilgociowej i termicznej (bez mostków).

Podłoże pod płytę fundamentową

Pod płytę fundamentową trzeba przygotować warstwę zagęszczonej podsypki z piasku i żwiru o grubości 30 cm oraz rozprowadzić w niej podziemną część instalacji. Następnie wykonuje się szalunek z twardego styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego, który jednocześnie jest izolacją termiczną. W normalnych warunkach gruntowych pod płytą fundamentową układa się najczęściej styropian dach/podłoga o grubości co najmniej 20 cm. Mniej korzystne warunki wymagają zastosowania droższego, bardziej wytrzymałego polistyrenu ekstrudowanego.

Więcej zbrojenia przy płycie fundamentowej

Na pewno zużycie stali do wykonania płyty fundamentowej będzie nieco większe niż przy fundamentach tradycyjnych. Aby zminimalizować koszty zbrojenia w płytach, najczęściej stosuje się w nich zbrojenie mieszane - pod ścianami nośnymi układa się zbrojenie z prętów stalowych, a w pozostałej części płyty - rozproszone. Płytę wylewa się, używając do tego betonu klasy C20/25.

Firmy zajmujące się wykonywaniem płyt fundamentowych najczęściej nie podają cen poszczególnych etapów, lecz całkowity koszt wraz z materiałami, projektem zamiennym, podejściami i przepustami instalacyjnymi. Zależnie od powierzchni wynosi on 220-330 zł/m2. Nie obejmuje jednak prac ziemnych i materiału zasypowego. Trzeba więc doliczyć 30-40 zł/m2.

Zobacz też, ile kosztują tradycyjne fundamentyZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Komentarze (3)
Ile kosztuje płyta fundamentowa?
Zaloguj się
 • k.surowiec

  0

  z ciekawostek: płyta która łączy cechy ław i płyty, powstaje szybko i ma dobrą cenę, www.lepszyfundament.pl

 • paula1050

  0

  Całkowity koszt płyty fundamentowej wraz z materiałami, projektem, podejściami i przepustami instalacyjnymi jest w całkiem przyzwoitej cenie. jednak kogo dziś na to stać? :)
  ------------------------------
  www.justleasing.pl - leasing dla lekarzy

 • Oceniono 4 razy -2

  Koszt płyty w warunkach o gliniastym podłożu oraz wysokim poziomem wód wynosi około 350zł/m2 bez robocizny. Płyta bez ogrzewania w tej cenie , jeśli chcemy mieć ogrzewanie , musimy dołożyć 75zł/m2 . Podany koszt 350zł/m2 to już z zagęszczeniem podłoża wraz z chudziakami. Oczywiście przy lepszych warunkach gruntowych można zejść do ceny 280zł/m2 przy 15cm XPS

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX