Izolacja fundamentów - pionowa i pozioma
Nawet jeśli będziemy budować dom bez piwnic, trzeba zadbać o właściwą izolację fundamentów oraz odcięcie drogi, którą wilgoć z gruntu mogłaby przedostawać się do domu, a ciepło z domu - uciekać do gruntu.
Podstawową zasadą wykonywania wszelkich hydroizolizacji jest zapewnienie szczelności i ciągłości przepon izolacyjnych na całej powierzchni, która ma być chroniona
Przed wilgocią
Izolację ścian fundamentowych robi się zwykle z dwóch warstw papy bitumicznej na lepiku asfaltowym (zobacz zdjęcie), izolację w podłodze - z podkładowej papy asfaltowej lub folii polietylenowej o grubości min. 0,3 mm, ułożonej z dwudziestocentymetrowym zakładem. Najlepiej, jeśli izolacje ścian fundamentowych i podłogi znajdują się na jednym poziomie (zobacz zdjęcie). Łatwiej wtedy będzie je połączyć, gdyż nie trzeba zaginać papy, której pękanie w tym miejscu jest częstym powodem nieszczelności (zobacz zdjęcie).
Zwykle wystarczającym zabezpieczeniem pionowym ścian fundamentowych jest zagruntowanie ich rozcieńczoną emulsją asfaltowo-kauczukową i pomalowanie lepikiem asfaltowym na gorąco (obecnie jest już rzadko stosowany) lub na zimno (nie może mieć kontaktu ze styropianem) albo emulsją asfaltowo-kauczukową. Izolację można dodatkowo zabezpieczyć przed uszkodzeniem w czasie zasypywania wykopu folią tłoczoną ułożoną przetłoczeniami do wewnątrz, albo polistyrenem. Podłoża, które ma być zabezpieczane w ten sposób, nie trzeba szczególnie starannie przygotowywać - wystarczy jedynie wypełnić zaprawą cementową większe wgłębienia, aby preparat równomiernie pokrył całą powierzchnię.
Uwaga! Ściany fundamentowe najlepiej pomalować lepikiem z obu stron - tylko wtedy skutecznie zmniejszymy ich nasiąkliwość.
Przed zimnem
Jeśli natomiast chodzi o ocieplenie ścian fundamentowych od ich zewnętrznej strony - nie zawsze jest ono konieczne. Potrzeba ocieplenia zależy od rodzaju ścian i wysokości wyniesienia poziomu "zero" ponad powierzchnię otaczającego terenu. W domach, w których podłoga parteru:
- jest wyniesiona powyżej 50 cm ponad poziom terenu - wystarczającą izolację zapewni ocieplenie pasa cokołowego (zobacz zdjęcie). Nie ma tam potrzeby układania izolacji poniżej poziomu gruntu;
- znajduje się tuż nad gruntem - wskazane jest zaizolowanie fundamentu do ławy (zobacz zdjęcie).
Sposób ocieplenia fundamentów zależy od rodzaju ściany nadziemia. Jeśli jest to ściana:
- jedno- lub dwuwarstwowa - ocieplenie, najlepiej z płyt polistyrenu ekstrudowanego, przykleja się od zewnętrznej strony fundamentu. Płyty te nie wymagają żadnego dodatkowego zabezpieczenia od strony gruntu (przed uszkodzeniami w czasie zasypywania i przed gryzoniami);
- trójwarstwowa - górną część ściany fundamentowej wykonuje się jako trójwarstwową, z bloczków betonowych przedzielonych płytą styropianu o grubości 5-6 cm.
Uwaga! Niezależnie od konstrukcji ściany i wysokości wyniesienia fundamentów można zastosować rozwiązanie, które zapewni lepszą ochronę cieplną. Polega ono na wymurowaniu ostatnich 2-3 warstw ściany fundamentowej z materiałów o podwyższonej ciepłochronności (zobacz zdjęcie)., na przykład z fundamentowych bloczków keramzytobetonowych albo pustaków betonowych z wkładką styropianową.
Czytaj także:
Jak zrobić izolację przeciwwilgociową od nowa?
- Więcej o:
Zbrojenie podłużne ław fundamentowych i wieńców stropowych
Ławy fundamentowe i ściany piwnic - praktyczny kurs budowania
Jak izolować ściany piwnic
Dom z piwnicą czy bez
Papa termozgrzewalna i tradycyjna - izolacje z rolki
Papa do izolacji fundamentów
Wełna mineralna - nowości rynkowe
Stawianie fundamentów krok po kroku - co warto wiedzieć?