Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zbrojenie fundamentu, stropu, płyty fundamentowej: najczęściej popełniane błędy

Tekst: Tomasz Rybarczyk, inżynier, inspektor nadzoru

Błędy, jak wiadomo, kosztują. Dlatego zdecydowaliśmy się pokazać te prace, przy których wykonawcom najczęściej zdarzają się wpadki. Był już odcinek o betonowaniu, dziś zabieramy się za zbrojenie.

budowa domu, fundamenty, zbrojenie
Pręty zbrojeniowe ław fundamentowych powinny być odpowiednio zakotwione w narożnikach i na skrzyżowaniach; zapewnia to ciągłość konstrukcji fundamentów
Fot. Solbet

Żelbet jest materiałem, z którego wykonuje się wiele elementów konstrukcji domów jednorodzinnych - między innymi fundamenty, stropy czy ściany. Do ich wykonania niezbędne jest zbrojenie.

Zbrojenie

Fundamenty

Domy jednorodzinne najczęściej posadawia się bezpośrednio na ławach fundamentowych lub płycie fundamentowej; rzadziej - ze względu na wysoki koszt i skomplikowane wykonanie - stosuje się posadowienia pośrednie na palach. Wszystkie te rodzaje fundamentów wykonuje się jako żelbetowe.

Zbrojenie ław fundamentowych najczęściej robi się z czterech prętów o średnicy 12, 14 lub 16 mm, połączonych strzemionami z prętów 6 lub 8 mm. Pręty nie mogą być zabrudzone smarami, zabłocone albo oblodzone. Rdzawy nalot nie jest przeszkodą (jest nawet wskazany, bo stal ma wtedy lepszą przyczepność do betonu), jednak duże, łuszczące się płaty rdzy są niedopuszczalne.

Fundamenty mają bezpośredni kontakt z gruntem, dlatego ważna jest odpowiednia otulina zbrojenia. Powinna ona wynosić nie mniej niż 50 mm. Istotne jest też połączenie zbrojenia, aby została zachowana ciągłość elementów.

Ściany

Ściany z reguły wykonywane są z drobnowymiarowych elementów murowych w postaci bloczków, cegieł lub pustaków. Są jednak miejsca, gdzie ściany należy "wzmocnić" żelbetem. Najczęściej wykonuje się w ten sposób trzpienie - słupy żelbetowe.

Integralnym elementem ścian zewnętrznych i wewnętrznych nośnych są również wieńce żelbetowe, czyli belki, których zadaniem jest spięcie budynku. Dzięki wieńcom budynek jest zdecydowanie bardziej odporny na nierównomierne osiadanie. Ich zbrojenie stanowią zwykle cztery pręty o średnicy 12-16 mm, przeważnie ze stali żebrowanej, które układa się po dwa górą i dołem. Wiąże się je ze sobą strzemionami z prętów o średnicy 4,5-6 mm. Ważne jest zachowanie ciągłości zbrojenia wieńców. Dlatego trzeba zadbać o właściwe połączenie zbrojenia na całej długości wieńca oraz odpowiednia długość zakładu zbrojenia w narożach i skrzyżowaniach wszystkich wieńców stropowych. Powinno ono dochodzić do prętów zewnętrznych.

Stropy

W każdym rodzaju najczęściej stosowanych stropów w domach jednorodzinnych stosuje się żelbet. W stropach gęstożebrowych uzupełnienia wymagają żebra rozdzielcze, miejsca przy kominach i schodach.

W całości zbroi się stropy monolityczne (żelbetowe) wylewane na budowie. Niezmiernie ważne jest ułożenie prętów dokładnie według projektu.

Zbrojenie stropu - zwłaszcza monolitycznego - powinno mieć zapewnioną odpowiednią otulinę. Nie może więc w żadnym razie opaść na deskowanie podczas jego betonowania. Właściwy dystans zapewnią plastikowe podkładki.

W stropach prefabrykowanych zbrojenie w płytach jest obliczone przez projektantów firmy je produkującej. Istotne jest opracowanie odpowiedniej dokumentacji na podstawie projektu oraz informacji dostarczonych przez konstruktora. Na tej podstawie przygotowywany jest indywidualny projekt montażowy. Zadaniem kierownika budowy jest zrealizowanie stropu według zawartych w nim wytycznych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zbrojenie fundamentu, stropu, płyty fundamentowej: najczęściej popełniane błędy