Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ocieplenie fundamentów

red.

Ocieplenie fundamentów jest konieczne w domach z ogrzewanymi piwnicami. Jeśli piwnice są nieogrzewane, wystarczy ocieplić jedynie górną część ścian fundamentowych, wystającą powyżej gruntu, czyli cokół.

Izolację poziomą ścian fundamentowych robi się z dwóch warstw papy na lepiku
Izolację poziomą ścian fundamentowych robi się z dwóch warstw papy na lepiku
Fot. XELLA
Podobnie warto ocieplać domy niepodpiwniczone z podłogą parteru znajdującą się na poziomie 50-70 cm ponad terenem. W domach bez piwnic, w których podłoga znajduje się tuż nad poziomem gruntu, wskazane jest zaizolowanie ścian fundamentowych do głębokości około metra.

Materiały do ocieplenia fundamentów

Powinny być odporne na zawilgocenie i nie mogą być podatne na gnicie, ani stanowić pożywki dla grzybów czy pleśni. Dobrze też, jeśli mają małą ściśliwość i dość dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Styropian, czyli polistyren ekspandowany. Jeśli ocieplenie nie będzie zabezpieczone warstwą osłonową, należy je wykonać z twardych płyt odmiany FS 20, czyli styropianu samogasnącego o ciężarze min. 20 kg/m3. Płyt nie wolno punktowo mocować na zaprawę, bo wtedy pod naporem gruntu mogłyby pękać. Klei się je do ścian wodną emulsją asfaltowo-kauczukową, która nie powoduje rozpuszczania styropianu ("znikania"), a jednocześnie stanowi dla ściany izolację przeciwwilgociową. Następnie od strony zewnętrznej płyty pokrywa się albo zaprawą klejową zbrojoną siatką z włókna szklanego, albo tłoczoną folią hydroizolacyjną. Zamiast folii można zastosować warstwę osłonową z bloczków betonowych.

Polistyren ekstrudowany. Gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, zewnętrzną izolację cieplną najlepiej wykonać z polistyrenu ekstrudowanego. Ma on bardzo dobre właściwości ciepłochronne i znikomą nasiąkliwość. Jest też bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne niż styropian. Polistyren - podobnie jak styropian - należy przyklejać do ścian wodnymi emulsjami asfaltowo-kauczukowymi.

Zasypki keramzytowe. Keramzyt - kruszywo sztuczne o dobrych właściwościach izolacyjnych - można stosować jako zasypkę do ocieplania ścian fundamentowych: od strony wewnętrznej (w domach niepodpiwniczonych) lub zewnętrznej (w podpiwniczonych).

Wełna mineralna i szklana. Do izolacji ścian fundamentowych nadają się specjalne twarde płyty, które cechuje mała ściśliwość i nasiąkliwość, a także wysoka gęstość - powyżej 110 kg/m3.

W nowo budowanym domu kilkucentymetrowe ocieplenie ścian fundamentowych to nieduży wydatek, który się opłaca.

Zamiast ocieplać ściany fundamentowe można je od razu wykonać z odpowiednio "ciepłych" elementów: pustaków z wkładką styropianową albo z bloczków keramzytobetonowych.

Skomentuj:

Ocieplenie fundamentów