Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ławy fundamentowe schodkowe

red.

Ławy schodkowe są rodzajem ław fundamentowych, które stosuje się w domach częściowo podpiwniczonych lub w tych budowanych na skarpach.

ławy fundamentowe, schodkowe ławy fundamentowe, ławy schodkowe
Ława schodkowa w domu częściowo podpiwniczonym
Rys. Wawrzyniec Święcicki
Najczęściej łączą one ławy części niepodpiwniczonej z fundamentami piwnic. Mają szerokość taką, jak ławy pod pozostałą częścią domu. Ich pochylenie nie może być zbyt duże (nie większe niż 30 st.).

Ławy schodkowe wykonuje się odcinkami nie krótszymi niż 1,5 m. Końce poszczególnych odcinków ławy powinny się stykać na długości równej co najmniej ich wysokości.

W ławach tych układa się zbrojenie podłużne, takie samo jak w zwykłych ławach, czyli z czterech prętów o średnicy 12 mm, połączonych strzemionami o średnicy 6 mm (17). Należy zadbać o to, aby zbrojenie podłużne poszczególnych odcinków było ze sobą odpowiednio zakotwione: pręty zbrojeniowe górnego odcinka powinny być wpuszczone do dolnego, a dolnego - do górnego.

Aby ławy takie można było wykonać poprawnie, trzeba najpierw ułożyć w wykopie odpowiednio uformowany podkład z chudego betonu; bez tego świeżo układany beton będzie się mieszał z osypującym się gruntem i nie da się wykonać ławy schodkowej o projektowanym kształcie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Ławy fundamentowe schodkowe