Murłata

Opracowanie: Iwona Szczepaniak, Grzegorz Dudek, Grażyna Rudolf, Wiesław Rudolf; Rysunki: Wawrzyniec Święcicki
19.04.2009 16:30
A A A
Łączenie murłaty ze ścianką kolankową i krokwiami

Łączenie murłaty ze ścianką kolankową i krokwiami (fotosik.pl)

Murłata to ułożony na stropie lub ścianach kolankowych drewniany krawędziak stanowiący oparcie dla krokwi lub prefabrykowanych wiązarów dachowych.
Murłaty powinny być zamocowane do ścian kolankowych za pomocą stalowych kotew wypuszczonych bezpośrednio ze słupków żelbetowych zakotwionych w wieńcu stropowym.

Oparcie krokwi na murłacie. Ma podstawowe znaczenie dla stabilności więźby dachowej krokwiowej i krokwiowo-jętkowej.

Często wykonywanym połączeniem jest trójkątne podcięcie krokwi i zamocowanie jej długimi gwoździami ukośnie wbitymi z obu jej boków do murłaty. Jednak samo podcięcie krokwi nie jest wystarczające. Nie tylko bowiem osłabia krokwie (zmniejsza ich przekrój), ale też umożliwia przesuwanie się ich na zewnątrz po murłatach.

Lepszym rozwiązaniem jest klasyczne połączenie ciesielskie: częściowe trapezowe nacięcie krokwi i trójkątne - samej murłaty. Właściwie wykonany zaczep uniemożliwia przesuwanie się krokwi po murłacie. Najlepsze połączenie to trapezowe podcięcie krokwi i podwójne trójkątne wycięcie murłaty, które powoduje klinowanie się krokwi w murłacie pod ciężarem dachu.

Kotwy mocujące murłaty do wieńca nie powinny kolidować z miejscem oparcia krokwi. Przed zabetonowaniem kotew trzeba dokładnie określić miejsca oparcia krokwi.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładZobacz także
  • Oparcie krokwi na murłacie Połączenie krokwi z murłatą
  • Po ułożeniu krycia dachu (dachówki) od zewnętrznej strony murów koniecznie będzie ułożenie izolacji termicznej - wełny mineralnej lub styropianu Ocieplenie murłaty przy różnych rodzajach ścian zewnętrznych
  • Krokiew przy kominie Czy więźba dachowa może być oparta na kominie?

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX