Połączenie krokwi z murłatą
Sposób oparcia krokwi na murłacie ma bardzo duży wpływ na stabilność całego dachu. Dotyczy to przede wszystkim najpopularniejszych konstrukcji więźb dachowych - krokwiowych i krokwiowo-jętkowych.
Krokwia oparta na murłacie
Liczba połączeń oczywiście jest równa liczbie krokwi. Dlatego jeśli przyjmie się zły sposób łączenia, to będzie on powtarzany wielokrotnie. Poprawność takiego połączenia zależy zarówno od jakości wykonania, jak i od wcześniejszego właściwego doboru jego wymiarów.
Co łączy krokwie na dachu?
Rodzaje połączeń krokwi z murłatą
Obecnie połączenie krokwi z murłatami można wykonać na jeden z poniższych sposobów.
Zacios (1a) jest obecnie jedną z podstawowych obróbek stosowanych w ciesielstwie. Wyparł on - niestety - stosowane wcześniej bardzo dobre połączenia - zamek kurpiowski i galicyjski. Połączenia krokwi z murłatą za pomocą zaciosu jest skuteczne i zdecydowanie mniej pracochłonne niż tamte. Zacios jest odmianą wrębu, którego płaszczyzny ustawione są pod kątem 90°. Wykonuje się go tylko na krokwiach. Głębokość wycięcia nie powinna przekraczać 1/4-1/3 wysokości ich przekroju. Połączenie z wykorzystaniem zaciosu wymaga zastosowania dodatkowego łącznika w postaci wkrętów konstrukcyjnych lub gwoździ.
Zamek kurpiowski (1b) to tradycyjne połączenie spotykane na Kurpiach, lecz nie tylko. Wymaga ono wycięć zarówno na krokwi, jak i na murłacie. W murłacie wykonywane są podwójne trójkątne wycięcia o szerokości krokwi i kącie nachylenia równym nachyleniu połaci. Powstały wrąb ma głębokość około 3-5 cm. Wycięcie w krokwi należy dopasować do kształtu zamka na murłacie. Takie połączenie powoduje, że krokiew klinuje się w gnieździe wykonanym w murłacie. Zabezpiecza to ją przed rozsunięciem, a duża powierzchnia styku obydwu elementów umożliwia przenoszenie znacznych obciążeń z dachu.
Dobrze spasowany zamek kurpiowski nie wymaga stosowania łączników, czyli gwoździ lub wkrętów. Można go jednak wykonać tylko ręcznie; nie ma specjalnych narzędzi umożliwiających wykonanie takich połączeń jednocześnie.
Zamek galicyjski (1c) jest uproszczoną formą zamka kurpiowskiego. Modyfikacja połączenia polega na rezygnacji z trójkątnego wrębu i zastąpieniu go zwykłym ścięciem. Znacznie ułatwia to prace, w żaden sposób nie pogarszając wytrzymałości połączenia. Podobnie jak przy zamku kurpiowskim, poprawne wykonanie połączenia krokwi z murłatą nie wymaga stosowania łączników.
Klasyczne połączenie ciesielskie
Wykonanie połączenia na zacios
Pierwszym etapem prac ciesielskich jest odwiązanie, czyli wyznaczenie elementów konstrukcji więźby na podstawie rzutów i przekrojów. Wiele firm ciesielskich korzysta ze specjalnie dla nich przygotowanego oprogramowania.
Kolejny krok to trasowanie elementów więźby. Do tego przydatny jest kątomierz ciesielski. Przy trasowaniu obróbek takich jak zacios, cieśla posługuje się nie jego głębokością, lecz tym, co znajduje się nad nim, czyli nadzaciosem. Może być on mierzony według linii pionu (LO) lub prostopadle do krawędzi krokwi (RO). Posługiwanie się przez cieśli nadzaciosem jest konieczne dla:
- bezpieczeństwa konstrukcji - projektant analizując konstrukcję więźby dachowej powinien w obliczeniach uwzględnić osłabienie przekroju krokwi przez wycięcia i określić minimalną wysokość przekroju elementu. Zapis "wykonać zgodnie ze sztuką ciesielską" raczej nie załatwia tej sprawy, tu potrzebne są dokładne wymiary;
- jakości wykonania prac ciesielskich pod kątem układania pokrycia. Górna powierzchnia krokwi, do których mocuje się ruszt z kontrłat i łat, czyli od strony pokrycia, powinna tworzyć idealnie równą płaszczyznę. Drewno to świetny materiał, lecz wykonane z niego elementy często nie mają idealnych wymiarów. Odmierzanie wielkości nadzaciosu od górnej krawędzi krokwi, gwarantuje uzyskanie równej płaszczyzny utworzonej przez powierzchnię krokwi.
Zacios można wykonać różnymi narzędziami. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie frezarki siodłowej, czyli specjalnie do tego przeznaczonej maszyny. Dzięki jej użyciu można prowadzić prace pakietowo. Na koziołkach układa się od kilku do kilkunastu krokwi i nacina się je, prowadząc frezarkę wzdłuż specjalnej prowadnicy. Wycięcie jest jednakowe dla wszystkich krokwi, a jakość jego wykonania - idealna. Głowica frezująca zapewnia płaszczyznom zaciosu prostopadłość.
Montaż połączenia na zacios
Krokwie z wykonanym zaciosem opiera się na murłatach. Płaszczyzny zaciosu powinny idealnie przylegać do płaszczyzn murłat. Jedynie przy pionowych krawędziach dopuszcza się powstanie małej szczeliny rzędu 2-3 mm.
Następnie elementy - krokwie i murłaty - łączy się za pomocą krokwiaka (gwoździa) lub wkrętów konstrukcyjnych. Pierwszy łącznik jest dużo tańszy, drugi - zapewnia znacznie lepsze mocowanie elementów, umożliwiając "dociągnięcie" każdej krokwi do murłaty.
- Więcej o:
Na co zwrócić uwagę podczas oceny więźby dachowej?
Remont dachu: zabezpieczenie stropu i konstrukcji
Folia refleksyjna na dach
Membrana dachowa: właściwości
Ocieplenie murłaty przy różnych rodzajach ścian zewnętrznych
Remont ocieplenia dachu
Czy więźba dachowa może być oparta na kominie?
Gotowe więźby na dach