Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Więźba dachowa

Opracowanie: Iwona Szczepaniak, Grzegorz Dudek, Grażyna Rudolf, Wiesław Rudolf; Rysunki: Wawrzyniec Święcicki

Drewniana konstrukcja nośna dachu. Jej rodzaj dobiera się zależnie od kształtu dachu, odległości między ścianami zewnętrznymi, kąta nachylenia połaci dachowej oraz od ciężaru pokrycia dachowego.

Gdy wszystkie wiązary są już ustawione i zamocowane do murłaty lub wieńca, można układać materiał wstępnego krycia i pokrycie dachowe
Gdy wszystkie wiązary są już ustawione i zamocowane do murłaty lub wieńca, można układać materiał wstępnego krycia i pokrycie dachowe
Fot. WIĄZAR SYSTEM
Tradycyjna

Krokwiowa. Najprostsza konstrukcja dachu, którą można stosować do rozpiętości 7 m. Jej podstawowym elementem nośnym jest wiązar złożony z pary krokwi, połączonych ze sobą w kalenicy. Położenie krokwi stabilizują przybite do nich ukośne wiatrownice. W prostym dachu jest kilkanaście par krokwi nie dłuższych niż 4,5-5,0 m, rozstawionych w odstępach 80-120 cm. Ich dolne końce mocowane są do murłat ułożonych na ścianach kolankowych.

Krokwiowo-jętkowa. Konstrukcja, w której każda para krokwi rozparta jest mniej więcej w połowie ich długości jętką. Dzięki takiemu rozwiązaniu można wykonywać dachy nawet o rozpiętości 11 m, przy zachowaniu przekrojów poprzecznych krokwi, takich jak w znacznie mniejszych więźbach krokwiowych bez jętek.

Płatwiowo-kleszczowa. Konstrukcja, którą stosuje się od rozpiętości 11 m. Krokwie oparte są nie tylko na murłatach, ale dodatkowo - mniej więcej w środku rozpiętości - na płatwiach górnych podpartych słupami drewnianymi. Całość usztywniają poziomo kleszcze - podwójne belki, które wiążą końce słupów z opartymi na nich krokwiami. Kleszcze daje się jedynie co trzecią lub co czwartą parę krokwi. Wiązary te określa się jako główne, w odróżnieniu od pośrednich, w których krokwie jedynie opierają się na płatwiach.

Prefabrykowana

Prefabrykowane wiązary kratownicowe są lżejsze od tradycyjnych konstrukcji dachu. Wykonuje się je fabrycznie z drewna suszonego przemysłowo, ostruganego z czterech stron, ze sfazowanymi krawędziami. Deski lub belki o smukłym przekroju, czyli mającym małą szerokość i dużą wysokość - łączy się na gwoździe lub na specjalne płytki gwoździowane. Dach z takich wiązarów to mniejsze zużycie drewna na konstrukcję, wyeliminowanie trudnych i pracochłonnych robót ciesielskich, skrócenie czasu montażu (trwa zwykle zaledwie kilkanaście godzin) i obniżenie kosztu budowy dachu.

Wiązary kratownicowe stosuje się przede wszystkim w drewnianych domach szkieletowych zarówno z nieużytkowym, jak i użytkowym poddaszem. Sprawdzają się też na budowie dachów domów murowanych, zwłaszcza tych z ostatnią kondygnacją o pełnej wysokości (bez skosów).

W dachach krokwiowych i krokwiowo-jętkowych obciążenia przekazywane są tylko na ściany kolankowe. W dachach płatwiowo-kleszczowych większość obciążeń pionowych przekazywana jest na odpowiednio wzmocniony strop poddasza.

    Więcej o:

Skomentuj:

Więźba dachowa