Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ocieplenie murłaty przy różnych rodzajach ścian zewnętrznych

Tekst: Wiesław Rudolf, Tomasz Rybarczyk

Źle ocieplone murłaty to dość powszechna praktyka nawet na porządnie prowadzonych budowach. Tymczasem, tworzy się w tym miejscu duży mostek cieplny, przez który ciepło ucieka z domu na zewnątrz. Szczególnie doświadczają tego użytkownicy sypialni na poddaszu.

murłata,krokwie,konstrukcja dachu,dach
Po ułożeniu krycia dachu (dachówki) od zewnętrznej strony murów koniecznie będzie ułożenie izolacji termicznej - wełny mineralnej lub styropianu
Fot. Xella
Ściana jednowarstwowa. Powyżej płaszczyzny mocowania murłaty wymurowana jest od strony zewnętrznej cienka ścianka z bloczków betonu komórkowego grubości 8-10 cm. Przestrzeń pomiędzy nią a murłatą powinno się wypełnić wełną mineralną po zakończeniu prac murarskich.

Ściana dwuwarstwowa. Wełną mineralną wypełnia się przestrzeń między zewnętrzną płaszczyzną murłaty a ociepleniem ścian, wyprowadzonym ponad ściankę kolankową. By nie trzeba było sztukować ocieplenia, trzeba doprowadzić go do samego dachu (folii wstępnego krycia).

Ściana trójwarstwowa. Przestrzeń między murłatą a wyprowadzoną ponad ściankę kolankową murowaną warstwę elewacyjną powinno się starannie wypełnić materiałem izolacyjnym. Izolacja murłaty łączy więc ocieplenie ścian zewnętrznych z ociepleniem dachu.

Uwaga! Układając izolację cieplną murłaty, nie wolno zatykać szczeliny wentylacyjnej.

Najczęstsze błędy

Prowadząc prace wykończeniowe na poddaszu, wielu wykonawców w ogóle zapomina o ociepleniu murłat, wychodząc z założenia, że skoro drewno jest materiałem ciepłym, izolacyjność termiczna grubej belki drewnianej (murłaty mają zwykle przekrój 16 × 16 cm) jest wystarczająca. Tymczasem, nawet 16 cm drewna to raczej marna izolacja, bo odpowiada zaledwie 4 cm wełny mineralnej. A dach uważa się za dobrze ocieplony, jeśli ma co najmniej 20 cm wełny (opór cieplny R = 5). Nieocieplona murłata (R = 1) jest zatem w takim dachu miejscem zimnym - mostkiem termicznym, przez który będzie uciekać ciepło. Aby temu zapobiec, trzeba murłatę ocieplić prawie tak samo, jak resztę dachu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: ZOBACZ PRZYKŁAD

Skomentuj:

Ocieplenie murłaty przy różnych rodzajach ścian zewnętrznych