Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy więźba dachowa może być oparta na kominie?

Odpowiada Andrzej Maćkowiak

Opieranie elementów więźby dachowej na kominie jest złe z wielu powodów. Jak usunąć krokiew z komina?

krokiew,więźba dachowa,komin
Krokiew przy kominie
Fot. Aleksandra Jasińska
Więźba dachowa i komin

Bezdyskusyjne jest zagrożenie, jakie niesie ze sobą oparcie na kominie drewnianych krokwi lub płatwi w miejscu, w którym stykać się będą z wnętrzem przewodu dymowego od kominka lub tradycyjnego pieca na węgiel. Już sama wysoka temperatura spalin może spowodować pożar, nie mówiąc o unoszonych przez dym iskrach. Takiego zagrożenia nie stwarza wprawdzie oparcie elementów więźby w pobliżu przewodów wentylacyjnych, ale i wtedy nie jest to korzystne: ich niezależne odkształcenia termiczne i mechaniczne będą powodować uszkodzenia zarówno komina, jak i obudowy poddasza mocowanej do konstrukcji dachu. Z tych powodów komin - najlepiej otynkowany - powinien być oddylatowany od drewnianych elementów dachu. Warto też od strony krokwi lub płatwi osłonić go izolacją z wełny mineralnej - na przykład taką, jakie stosuje się przy wykonywaniu obudowy kominków.

Oddylatowanie komina od krokwi

Jeśli w trakcie budowy domu oparto krokiew na kominie, trzeba ją stamtąd usunąć. Gdy wykonano już pokrycie dachu i demontaż jego fragmentu przy kominie nie wchodzi w rachubę, można to zrobić na przykład w następujący sposób.

1. Przygotować wymian o długości około 1 m i przekroju takim, jak krokiew, oraz cztery śruby M16 o długości nieco większej niż dwie grubości krokwi.

2. Podeprzeć montażowo krokiew, na przykład przy pomocy podnośnika samochodowego, a następnie przeciąć ją w dwóch miejscach (2), w odległości 4-5 cm od powierzchni komina.

3. Rozbierając fragment narożnika komina, usunąć znajdujący się w nim fragment krokwi, a następnie odtworzyć go, używając do tego celu odpowiednio przyciętych cegieł i zaprawy.

4. Przykręcić wymian do przeciętej krokwi za pomocą śrub, nawiercając wcześniej na nie otwory w obu elementach.

5. Oddzielić przecięte przekroje krokwi od powierzchni komina matą z wełny mineralnej, najlepiej taką z warstwą folii aluminiowej.

6. Usunąć podparcie montażowe.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Czy więźba dachowa może być oparta na kominie?