Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Murłata

Opracowanie: Iwona Szczepaniak, Grzegorz Dudek, Grażyna Rudolf, Wiesław Rudolf; Rysunki: Wawrzyniec Święcicki

Murłata to ułożony na stropie lub ścianach kolankowych drewniany krawędziak stanowiący oparcie dla krokwi lub prefabrykowanych wiązarów dachowych.

murłata,krokwie,konstrukcja dachu
Łączenie murłaty ze ścianką kolankową i krokwiami
fotosik.pl
Murłaty powinny być zamocowane do ścian kolankowych za pomocą stalowych kotew wypuszczonych bezpośrednio ze słupków żelbetowych zakotwionych w wieńcu stropowym.

Oparcie krokwi na murłacie. Ma podstawowe znaczenie dla stabilności więźby dachowej krokwiowej i krokwiowo-jętkowej.

Często wykonywanym połączeniem jest trójkątne podcięcie krokwi i zamocowanie jej długimi gwoździami ukośnie wbitymi z obu jej boków do murłaty. Jednak samo podcięcie krokwi nie jest wystarczające. Nie tylko bowiem osłabia krokwie (zmniejsza ich przekrój), ale też umożliwia przesuwanie się ich na zewnątrz po murłatach.

Lepszym rozwiązaniem jest klasyczne połączenie ciesielskie: częściowe trapezowe nacięcie krokwi i trójkątne - samej murłaty. Właściwie wykonany zaczep uniemożliwia przesuwanie się krokwi po murłacie. Najlepsze połączenie to trapezowe podcięcie krokwi i podwójne trójkątne wycięcie murłaty, które powoduje klinowanie się krokwi w murłacie pod ciężarem dachu.

Kotwy mocujące murłaty do wieńca nie powinny kolidować z miejscem oparcia krokwi. Przed zabetonowaniem kotew trzeba dokładnie określić miejsca oparcia krokwi.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Murłata