Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Światło w domu jako element wystroju

Ewa Zychowicz

Światło we wnętrzach oprócz funkcji użytkowej jest ważnym elementem wystroju. Może eksponować jedne detale i chować inne, a przede wszystkim tworzy klimat wnętrza, dlatego warto poświęcić mu trochę uwagi i starannie zaplanować rozmieszczenie punktów świetlnych

Niewidzialny architekt

Architekci wnętrz stale przekonują swoich klientów jak ważne jest odpowiednie oświetlenie mieszkania lub domu, ale - nie ma co ukrywać - nie zawsze spotykają się ze zrozumieniem. Często kupujemy lampy tylko dlatego, że nam się spodobały, nie myśląc o roli, jaką maja do spełnienia w naszych wnętrzach

Każdy kto urządza swoje mieszkanie, nawet przy pomocy architekta, myśli przede wszystkim o meblach, o wyposażeniu łazienki, czy kuchni, najmniej czasu i uwagi poświęcając oświetleniu. Tymczasem światło stanowi jeden z najbardziej istotnych elementów wystroju wnętrza, rzeźbi go i kształtuje, a przede wszystkim decyduje o nastroju, który panuje w naszym domu.

Budowanie nastroju

Światło może wyeksponować jego najładniejsze fragmenty, może też zakamuflować wady konstrukcyjne wnętrza, których w mieszkaniu nie da się już poprawić. Warto też wyeksponować nim obrazy, ładne drobiazgi czy ciekawe rośliny.

Rodzaj zastosowanego oświetlenia dobiera się zwykle w zależności od funkcji, które spełnia dane pomieszczenie.

W sypialni, na pewno lepiej się sprawdzi oświetlenie boczne, budujące intymny nastrój potrzebny nam do wyciszenia się przed snem niż centralnie umieszczona lampa pod sufitem czy żyrandol. Dla kogoś kto lubi czytać w łóżku przydadzą się lampki nocne, stojące na szafce obok, albo kinkiety ścienne, rzucających światło wprost na książkę. Warto przy tym pamiętać, aby abażury były wykonane z jasnego materiału, przepuszczającego dostateczną ilość światła. Projektanci domowych urządzeń tworzą często abażury pokryte gęsto kwiatami lub różnymi zabawnymi przedmiotami, albo szyją je z ciemnych, wzorzystych materiałów. Taka lampa będzie być może wyglądała pięknie, ale posłuży nam raczej do dekoracji, a nie do czytania.

Tworzenie stref

W salonie można wprawdzie zdecydować się na żyrandol pod sufitem, ale znacznie lepszy efekt przyniesie światło pochodzące z lamp stojących na podłodze lub kinkietów, które dzielą zwykle dużą przestrzeń na poszczególne fragmenty.

Przyda się więc na przykład kilka lamp stojących na podłodze lub stoliku przy kanapie, które wydzielą z pokoju kącik wypoczynkowy. Niewielka nawet lampka lub kinkiet wyeksponują pojedynczy mebel, z którego jesteśmy dumni lub szczególnie ładnie zaprojektowany fragment wnętrza. W takim pokoju możemy też zdecydować się na oświetlenie dekoracyjne, umieszczone na przykład pod obrazami lub obok szczególnie ładnej rośliny. Taka aranżacja zdecyduje o nastroju wnętrza.

Niektórzy nie wyobrażają sobie salonu bez centralnego oświetlenia, ale pamiętajmy, że na dłuższą metę jest ono męczące dla oczu i przyda się co najwyżej w chwili wejścia gości do domu, dla podkreślenia tej uroczystej chwili.

Lampa nad stołem

W jadalni może nie być centralnego oświetlenia, ale konieczna jest lampa nad stołem rzucająca na niego wyraźne, jasne światło. Skupi ona uwagę biesiadujących na potrawach i dekoracji stołu.

Jeśli chcemy uzyskać nastrojowy półmrok, warto na stole ustawić świece, rzucające wokół łagodny blask. Efekt ten można spotęgować wieszając lustro na pobliskiej ścianie. Jest to rozwiązanie często polecane przez architektów, bo powiększa optycznie pomieszczenie i potęguje głębię i aurę światła.

Kuchnia dobrze oświetlona

Także tutaj najlepiej sprawdzają się liczne, rozmieszczone w różnych miejscach źródła światła, które, w zależności od naszych potrzeb, oświetlają poszczególne fragmenty pomieszczenia. Najważniejszy jest oczywiście blat roboczy, który musi być dobrze oświetlony, a także miejsca, w których spędzamy zwykle dużo czasu - czyli strefa zmywania i gotowania.

W większości okapów umieszczonych nad kuchenką zainstalowane jest oświetlenie, które bardzo pomaga w pracy, ale nad zlewem kuchennym potrzebne jest dodatkowe oświetlenie - najlepiej punktowe, umieszczone pod wiszącymi szafkami albo zwisające z sufitu. Reflektory halogenowe umieszczone w suficie podwieszanym nadają wnętrzu klimat techniczny, nowoczesny. Dla domatorów bardziej polecane są lampki z kloszami

Niektórzy architekci polecają też zamontowanie oświetlenia pod szafkami stojącymi, pozbawionymi cokołów. Uzyskują w ten sposób interesujący efekt unoszenia się szafek w powietrzu, co nadaje całej kuchni lekkości i wdzięku.

Ciekawy efekt dają punkty świetlne lub długie (liniowe) żarówki albo świetlówki umieszczone we wgłębieniach i zakamarkach sufitów podwieszanych albo nad zasłonami okiennymi - takie światło doskonale uwypukla fakturę tkaniny, z której uszyte są zasłony i umożliwiają grę świateł i cieni, co bardzo wzbogaca wnętrze.

W łazience pełny blask

Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważne jest dobre oświetlenie łazienki - jeśli chcemy nałożyć na twarz perfekcyjny makijaż lub dokładnie się ogolić, potrzebujemy jasnego światła, również górnego, choć w pewnych sytuacjach, gdy chcemy już tylko sprawdzić efekt końcowy, wystarczy włączenie bocznego oświetlenia, umieszczonego po obu stronach łazienkowego lustra. Do oświetlenia okolic lustra lepsze są oprawy dające rozproszone światło niż reflektorki halogenowe, bo te powodują cienie na twarzy.

Coraz częściej montuje się też osobno włączane oświetlenie nad wanną lub kabiną prysznicową. Świetlówki umieszczone pod wanną - wzdłuż cokołu daje podobny efekt jak podświetlanie stojących szafek kuchennych od dołu.

Światło do pracy

Jeśli mamy w domu osobny pokój do pracy, możemy w nim zainstalować górne oświetlenie, wypędzi ono bowiem mrok z każdego kąta. Ale i tu doskonałe rezultaty dadzą lampy stojące na biurku, rzucające wyraźny snop światła na kartkę papieru lub komputer.

Oczywiście wiele osób, łamiąc konwencje i reguły umieszcza źródła światła zgodnie ze swoimi upodobaniami, panującą modą, a także poczuciem humoru. I tak coraz częściej możemy spotkać pałacowy żyrandol w łazience (jeśli tylko jej powierzchnia na to pozwala), albo zwariowaną lampę nad stołem w jadalni, która zachwyca wprawdzie formą, ale niczego nie oświetla.

Wszystko zależy jednak od naszych pragnień i oczekiwań - jedni urządzają mieszkanie tak, aby było wygodne i funkcjonalne. Inni wyposażają je dla efektu - nie zawsze praktycznego, ale z pewnością im więcej niezależnie włączanych punktów świetlnych, tym łatwiej kształtować światłem wnętrze stosownie do sytuacji.

Czytaj także:

Oświetlenie kuchni



Oświetlenie łazienki



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Światło w domu jako element wystroju