Oświetlenie wnętrz - zdaniem architekta
Światło pełni niezwykle ważną rolę we wnętrzu, przede wszystkim ze względu na wpływ jaki ma na budowanie w nim ciepłego, przytulnego nastroju.
Klimat wnętrza tworzy się natomiast dzięki ściennym kinkietom, lampom podłogowym, a także światłu halogenowemu, rozbitemu na kilka punktów. Światło takie jest ciepłe i przyjazne. Można je umieścić w suficie podwieszanym, ale trzeba przy tym pamiętać, aby zajął on tylko starannie wybraną część stropu. Tylko wtedy spełni on dobrze swoje zadanie i pozwoli właściwie rozegrać grę świateł.
Trzeba trzymać się generalnej zasady, umieszczania źródła światła tam, gdzie jest ono niezbędnie potrzebne - do oświetlenia miejsca pracy w kuchni, gabinecie, czy łazience. Nigdy nie może ono znaleźć się za naszymi plecami. Najważniejsza jest więc jego funkcja - umieszczamy lampę tam, gdzie spełni najlepiej swoje zadanie. A więc przy kanapie, na której mamy zwyczaj czytać książki - lampa podłogowa lub stojąca na stoliku, w łazience - kinkiet umieszczony na ścianie przy lustrze, nad stołem - lampa wisząca, aby nasi goście mogli podziwiać przygotowane przez nas potrawy i aranżację stołu.
Warto jednak pamiętać o kosztach energii elektrycznej, jest ona coraz droższa i przesadne szaleństwo nie wyjdzie na zdrowie naszemu portfelowi. Dlatego umieśćmy lampy tam gdzie są potrzebne do zapewnienia nam domowego komfortu. A kosztowne węże świetlne, czy ogromne, wielopunktowe żyrandole, które wyglądają olśniewająco, pozostawmy bogatym hotelom, czy restauracjom.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
- oświetlenie
Instalacja elektryczna - encyklopedia budowlana
Czy można oświetlić dom diodami LED?
Światło w domu jako element wystroju
Lampa z gałęzi - jak ją zrobić?
Oświetlenie świąteczne
Światło w przestrzeni. Jak stworzyć wyjątkowe wnętrze?
Żarówki LED – dlaczego warto na nie postawić?
Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania – poradnik IKEA