Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oświetlenie wnętrz - zdaniem architekta

Jolanta Dłuska, architekt wnętrz:

Światło pełni niezwykle ważną rolę we wnętrzu, przede wszystkim ze względu na wpływ jaki ma na budowanie w nim ciepłego, przytulnego nastroju.

Chcę jednak podkreślić, że nigdy nie osiągniemy dobrych rezultatów decydując się tylko na centralne, górne oświetlenie. Ma ono rację bytu ewentualnie w pokojach dzieci, gdzie potrzebne jest jasne wyraźne światło na przykład do odrabiania lekcji, czy zabawy oraz nad stołem w jadalni. Na górne oświetlenie można się też zdecydować w dużych, rozległych holach. Jeżeli dysponujemy dużym salonem, w którym często przyjmujemy gości, to oprócz wielu bocznych źródeł światła i lamp podłogowych, możemy zainstalować górne oświetlenie, używane jednak tylko przy bardzo uroczystych okazjach i na krótko. Na przykład w chwili wejścia gości do pokoju, dla podkreślenia uroczystej chwili.

Klimat wnętrza tworzy się natomiast dzięki ściennym kinkietom, lampom podłogowym, a także światłu halogenowemu, rozbitemu na kilka punktów. Światło takie jest ciepłe i przyjazne. Można je umieścić w suficie podwieszanym, ale trzeba przy tym pamiętać, aby zajął on tylko starannie wybraną część stropu. Tylko wtedy spełni on dobrze swoje zadanie i pozwoli właściwie rozegrać grę świateł.

Trzeba trzymać się generalnej zasady, umieszczania źródła światła tam, gdzie jest ono niezbędnie potrzebne - do oświetlenia miejsca pracy w kuchni, gabinecie, czy łazience. Nigdy nie może ono znaleźć się za naszymi plecami. Najważniejsza jest więc jego funkcja - umieszczamy lampę tam, gdzie spełni najlepiej swoje zadanie. A więc przy kanapie, na której mamy zwyczaj czytać książki - lampa podłogowa lub stojąca na stoliku, w łazience - kinkiet umieszczony na ścianie przy lustrze, nad stołem - lampa wisząca, aby nasi goście mogli podziwiać przygotowane przez nas potrawy i aranżację stołu.

Warto jednak pamiętać o kosztach energii elektrycznej, jest ona coraz droższa i przesadne szaleństwo nie wyjdzie na zdrowie naszemu portfelowi. Dlatego umieśćmy lampy tam gdzie są potrzebne do zapewnienia nam domowego komfortu. A kosztowne węże świetlne, czy ogromne, wielopunktowe żyrandole, które wyglądają olśniewająco, pozostawmy bogatym hotelom, czy restauracjom.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Oświetlenie wnętrz - zdaniem architekta