Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakiego kotła grzewczego potrzebujesz

Tomasz Walczak, Beata Zielińska

Moc kotła dobiera się tak, aby zapewnił on odpowiedni komfort cieplny w domu podczas mrozów (w obliczeniach przyjmuje się temperaturę od -16 do -24°C, zależnie od regionu Polski). Gdy jest tak zimno, palnik pracuje z krótkimi przerwami, dzięki czemu kocioł osiąga wysoką sprawność. Jednak większość kotłów gazowych nie tylko ogrzewa dom, ale również przygotowuje ciepłą wodę do mycia, kąpieli i sprzątania. Jak wtedy należy określić ich wielkość? Czym się kierować - mocą na cele grzewcze czy zapotrzebowaniem na ciepłą wodę? A może należy sumować obie te wartości?

Dobierając moc kotła, trzeba przeanalizować zapotrzebowanie na ciepło zarówno do ogrzewania domu, jak i ciepłej wody
Dobierając moc kotła, trzeba przeanalizować zapotrzebowanie na ciepło zarówno do ogrzewania domu, jak i ciepłej wody
Fot. Vaillant
Potrzebna ilość ciepła

Do obliczenia mocy kotła konieczne jest określenie zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania domu. Jeśli kocioł ma służyć również do podgrzewania wody do mycia, kąpieli i sprzątania, trzeba ustalić, jak dużo będziemy jej zużywać.

Do ogrzania domu.W bardzo dobrze ocieplonym domu straty ciepła przez ściany, dach i okna są niewielkie. Zapotrzebowanie na moc na cele grzewcze z reguły waha się od 30 do 50 W/m2. Oznacza to, że dla budynku o powierzchni 150 m2 (przy temperaturze na zewnątrz -20°C) wystarczy źródło ciepła o mocy 4,5-7,5 kW.

Zupełnie inaczej wygląda to w domach budowanych w latach 80. ubiegłego wieku - w nich straty ciepła są znacznie większe. Orientacyjnie przyjmuje się, że wynoszą one nawet około 100 W/m2. Natomiast w domach sprzed 7-10 lat można założyć wskaźnik strat na poziomie 60-70 W/m2.

Do ogrzania wody. Aby w ciągu 1 minuty podgrzać 1 litr wody od temperatury 8°C (temperatura wody z wodociągu lub ze studni) do 40°C należy dostarczyć około 2,3 kW energii cieplnej. Zakładając wydajność baterii wannowej 15 l/min, a umywalkowej około 6 l/min oraz możliwość jednoczesnego użytkowania dwóch łazienek w tym samym czasie, kocioł powinien osiągać moc 48 kW (2,3 × 21 = 48,3 kW).

W domach jednorodzinnych nie stosuje się na ogół źródeł ciepła tak dużej mocy. Przede wszystkim w rzeczywistości taka moc nie jest nam potrzebna. Poza tym cena takich kotłów byłaby bardzo wysoka.

Dobór mocy kotła

Czasami słyszy się opinie, że moc kotła gazowego powinna być sumą mocy niezbędnych do ogrzania domu i podgrzewania wody do mycia. Nie jest to słuszne rozumowanie. Dla naszego energooszczędnego domu o powierzchni 150 m2 i 4-osobowej rodziny określimy właściwą moc kotła.

Dwufunkcyjny. W domach energooszczędnych moc urządzenia wymagana do ogrzewania wody znacząco przekracza (czasami nawet 3-4 -krotnie) zapotrzebowanie na moc do ogrzewania pomieszczeń. Nie ma zatem potrzeby, a wręcz nie należy, sumować obu wielkości. Moc kotła dwufunkcyjnego dobiera się według zapotrzebowania na ciepłą wodę.

Z reguły w domach jednorodzinnych stosuje się urządzenie o mocy nie mniejszej niż 24 kW. Produkuje ono około 12 l/min ciepłej wody, co umożliwia jednoczesne korzystanie - choć niezbyt komfortowe - ze standardowego natrysku i baterii kuchennej. Lepszym rozwiązaniem jest montaż kotła dwufunkcyjnego, z zasobnikiem o pojemności od 40 do 70 l. Unikniemy w ten sposób przewymiarowania mocy kotła w stosunku do wielkości domu, a jednocześnie możemy dysponować zapasem ciepłej wody.

Jednofunkcyjny z zasobnikiem. W takim zestawie wystarczy dopasować moc kotła do strat ciepła domu (7,5 kW), dodając około 0,25 kW zapasu na ogrzewanie wody na każdego domownika (przy korzystaniu z niej przez 4-osobową rodzinę będzie to 1 kW). Uwzględnia się to, że dzięki odpowiedniej wielkości zasobnika kotły podgrzewają wodę do mycia raz na kilka godzin. W związku z tym, moc kotła może być niewielka - 8,5 kW (7,5 kW+ 1 kW), a użytkownicy i tak mogą w każdej chwili skorzystać z dużej ilości zmagazynowanej ciepłej wody. Kotły o tak małej mocy są rzadkością na rynku, dlatego należy kupić model o mocy zbliżonej.

Uwaga! W domu z więcej niż dwiema łazienkami, z zamontowanym np. panelem prysznicowym, potrzeba dużych ilości wody do kąpieli. Wówczas zapas mocy na ciepłą wodę określa się oddzielnie dla konkretnej sytuacji.

Kondensacyjny. Jeśli wybierzemy jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny zasobnikiem, możemy kupić urządzenie o mocy nieco większej niż potrzebna do ogrzania domu, z 0,25 kW naddatku na przygotowanie wody do mycia dla każdego domownika. Ważne jest przy tym to, aby moc minimalna kotła była jak najmniejsza. Najlepiej, gdyby pokrywała się z zapotrzebowaniem budynku na ciepło przy temperaturze zewnętrznej 0°C. Tak dobrany kocioł, wyposażony w palnik z szerokim zakresem modulacji, będzie pracował przez cały sezon grzewczy z bardzo wysoką sprawnością, a dzięki dużej mocy maksymalnej umożliwia zastosowanie mniejszego zasobnika.

Kupując więc kocioł kondensacyjny do naszego energooszczędnego domu, musimy wybrać model o jak najmniejszej mocy minimalnej, ale z szerokim zakresem modulacji, tj. od 3 do 15 kW.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jakiego kotła grzewczego potrzebujesz