Dlaczego warto montować kocioł gazowy kondensacyjny?

(red.)

Kotły gazowe kondensacyjne mają największą sprawność wśród wszystkich kotłów gazowych dostępnych na rynku. Wynosi ona nawet 107-109%.

kotły kondensacyje
Kotły kondensacyjne nie pobierają powietrza z pomieszczenia, w którym są zamontowane. Znika więc problem wychłodzenia pomieszczenia.
Fot. Junkers
Tak wysoka sprawność oraz zastosowanie automatyki pogodowej do sterowania pracą kotła i całej instalacji grzewczej przekłada się na mniejsze zużycie gazu i niższe 0 20-30% rachunki za ogrzewanie.

Kotły kondensacyjne wyposażane są w palniki z modulacją płomienia. Oznacza to, że pracują one w szerokim zakresie mocy - od nawet 20 do 100% mocy, dostosowując ją płynnie do rzeczywistego zapotrzebowania budynku na ciepło.

Mają one zamkniętą komorą spalania, więc do spalania gazu nie pobierają powietrza z pomieszczenia, w którym są umieszczone. Dzięki temu pomieszczenie nie wychładza się, tak jak to dzieje podczas działania kotła tradycyjnego (inaczej atmosferycznego). Z tego względu modele kondensacyjne chętnie instaluje się w łazienkach i kuchniach. Co ważne w pomieszczeniach tych może być zastosowana wentylacja mechaniczna, na przykład okap podłączony do komina, czy wentylator wyciągowy (popularnie nazywanych wentylatorkami). Poza tym, dzięki temu, że spalanie gazu odbywa się w zamkniętej komorze, urządzenia te zapewniają użytkownikom bardzo wysoki standard bezpieczeństwa.

Zgodnie z przepisami do zamontowania kotła kondensacyjnego wystarczy pomieszczenie o kubaturze wynoszącej 6,5 m3 (dla tradycyjnego kotła gazowego jest to 8 m3). Jego wysokość w nowych domach nie może być mniejsza niż 2,2 m, a w remontowanych - 1,9 m.

Kotły kondensacyjne nie wymagają podłączenia do tradycyjnego komina. Można je powiesić lub ustawić przy ścianie zewnętrznej i podłączyć krótki poziomy przewód przechodzący przez nią. Taki system powietrzno-spalinowy składa się z dwóch rur: wewnętrzną odprowadzane są spaliny, w zewnętrzną - pobierane jest powietrze do spalania gazu.

Warto dodać, że ze względu na niską emisję zanieczyszczeń w spalinach, kotły kondensacyjne są przyjazne dla środowiska.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Dlaczego warto montować kocioł gazowy kondensacyjny?