Jak dobrać moc kotła gazowego?
Dobierając moc kotła, trzeba przeanalizować zapotrzebowanie na ciepło zarówno do ogrzewania domu, jak i do przygotowania ciepłej wody. To, którą z tych wartości przede wszystkim wziąć pod uwagę, zależy od rodzaju kotła.
Jeśli rozważamy zakup wiszącego dwufunkcyjnego kotła przepływowego, szczególną uwagę należy zwrócić na jednoczesny pobór wody do kąpieli oraz zmywania, zakładając, że najczęściej w tym samym czasie będziemy korzystać z natrysku w łazience i z baterii w kuchni. Dzięki temu fachowiec (instalator, projektant), posługując się odpowiednimi obliczeniami lub tabelami, ustali moc urządzenia, która zapewni wymagany strumień wody.
Podobnie określa się moc kotła dwufunkcyjnego z wbudowanym zasobnikiem - z tym że najważniejszym parametrem jest ilość ciepłej wody, jaką będziemy potrzebowali w trakcie jednoczesnego poboru w czasie pierwszych 10 minut. Zakładając, że do napełnienia standardowej wanny potrzeba około 120 l wody, a jednoczesne korzystanie z baterii kuchennej przez 10 minut to następne 50 l (5 l/min), obliczamy, iż w sumie musimy dostarczyć 170 l wody. I na tej właśnie podstawie poszukuje się kotła, którego początkowy wydatek ciepłej wody będzie większy lub równy tej wartości.
Odpowiednio do strat cieplnych domu
Kotły jednofunkcyjne z dodatkowym zasobnikiem podgrzewają ciepłą wodę raz na kilka godzin i łączny czas ich pracy nie przekracza z reguły 2-3 godzin, czyli około 10-15% doby. W związku z tym podczas doboru ich mocy sugerujemy się jedynie stratami ciepła budynku. Uwzględniamy co prawda wpływ zasobnika, ale tylko przez zwiększenie mocy kotła właśnie o te 10-15% (przeważnie są to dodatkowe 2-3 kW).
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Jakiego kotła grzewczego potrzebujesz
Kocioł gazowy - jaki do jakiego pomieszczenia
Kocioł na gaz - wymiana starego na nowy
Który kocioł wybrać: jedno- czy dwufunkcyjny?
Jaki komin do kotła gazowego?
Jak kotły gazowe współpracują z instalacją solarną
Jaki kocioł gazowy wybrać - przykłady rozwiązań
Nowoczesne zasobniki na wodę do kotłów grzewczych