Sposoby ogrzewania wody w kotle gazowym
Dwa najpopularniejsze sposoby przygotowania ciepłej wody w kotle gazowym, to ogrzewanie jej na zasadzie przepływowej lub pojemnościowej w zasobniku.
Przepływowo. Tak wodę ogrzewają kotły dwufunkcyjne. Po każdym odkręceniu kranu z ciepłą wodą, włącza się palnik i podgrzewa wodę tak długo jak jest ona pobierana. Po zamknięciu baterii, kocioł wyłącza się lub dostarcza ciepło do grzejników. Niestety, taki sposób podgrzewania nie zapewnia stabilnej temperatury wody wypływającej z kranu. Zależy ona m.in. od temperatury wody dopływającej, która zmienia się w ciągu roku.
Pojemnościowo. Do kotła dołączony jest stojący, wiszący lub wbudowany zasobnik, w którym znajduje się wężownica (spirala grzejna). Przepływająca przez nią gorąca woda (ogrzana w kotle) oddaje ciepło tej wypełniającej zbiornik. Następnie wraca do kotła. Cykl powtarza się do czasu, kiedy woda w zasobniku osiągnie wymaganą temperaturę. Czas podgrzewania jest tym krótszy, im więcej zwojów ma wężownica.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Jakiego kotła grzewczego potrzebujesz
7 miejsc na kocioł gazowy
Jaki kocioł gazowy wybrać - przykłady rozwiązań
Sposoby ogrzewania wody w kotle gazowym
Zmiana starego ogrzewania na pompę ciepła – kiedy się opłaca?
Piecokominki - współczesne piece centralnego ogrzewania na biomasę drzewną
Jak piecokominek akumulacyjny współpracuje z innymi urządzeniami grzewczymi?
Jak kupić ekogroszek z kopalni? Podpowiadamy!