Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sposoby ogrzewania wody w kotle gazowym

Tomasz Walczak, Beata Zielińska

Dwa najpopularniejsze sposoby przygotowania ciepłej wody w kotle gazowym, to ogrzewanie jej na zasadzie przepływowej lub pojemnościowej w zasobniku.

kocioł gazowy
Jednofunkcyjny kocioł z zasobnikiem można umieścić we wnęce
Fot. Saunier Duval
Wszystkie kotły gazowe, niezależnie od modelu, wyposażone są w funkcję priorytetu ciepłej wody. Oznacza to, że w pierwszej kolejności ogrzewana jest woda do mycia, a dopiero potem dom.

Przepływowo. Tak wodę ogrzewają kotły dwufunkcyjne. Po każdym odkręceniu kranu z ciepłą wodą, włącza się palnik i podgrzewa wodę tak długo jak jest ona pobierana. Po zamknięciu baterii, kocioł wyłącza się lub dostarcza ciepło do grzejników. Niestety, taki sposób podgrzewania nie zapewnia stabilnej temperatury wody wypływającej z kranu. Zależy ona m.in. od temperatury wody dopływającej, która zmienia się w ciągu roku.

Pojemnościowo. Do kotła dołączony jest stojący, wiszący lub wbudowany zasobnik, w którym znajduje się wężownica (spirala grzejna). Przepływająca przez nią gorąca woda (ogrzana w kotle) oddaje ciepło tej wypełniającej zbiornik. Następnie wraca do kotła. Cykl powtarza się do czasu, kiedy woda w zasobniku osiągnie wymaganą temperaturę. Czas podgrzewania jest tym krótszy, im więcej zwojów ma wężownica.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Sposoby ogrzewania wody w kotle gazowym