Jak kotły gazowe współpracują z instalacją solarną
W nowoczesnych domach, wyposażonych w niskotemperaturowy system grzewczy (np. ogrzewanie podłogowe), coraz częściej wykorzystuje się instalację solarną do wspomagania ogrzewania.


Kotły dwufunkcyjne. W instalacji grzewczej, w której współpracują ze sobą kolektory i kotły dwufunkcyjne, podział zadań wygląda następująco. Woda wstępnie podgrzana przez instalację solarną przepływa przez kocioł, który podgrzewa ją do zadanej temperatury. W słoneczne dni latem tylko o 5-10°C, wtedy urządzenie pracuje z bardzo małą mocą. Z tego powodu kocioł często się włącza i wyłącza, więc jego sprawność i żywotność maleją.
Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Innym często stosowanym połączeniem instalacji solarnej z kotłem jest montaż zasobnika ciepłej wody wyposażonego w dwie wężownice. Jedna z nich, umieszczona w dolnej części zasobnika, zasilana jest przez instalację solarną. Druga zaś znajduje się w górnej części i jest zasilana przez jednofunkcyjny kocioł. Dla maksymalnego wykorzystania możliwości instalacji solarnej kocioł uruchamia się tylko w wybranych godzinach i wyłącznie w sytuacji, w której woda nie została podgrzana przez kolektory.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Jakiego kotła grzewczego potrzebujesz
Czym ogrzewać dom?
Który kocioł wybrać: jedno- czy dwufunkcyjny?
Nowoczesne zasobniki na wodę do pomp ciepła
Jaki kocioł gazowy wybrać - przykłady rozwiązań
Jak regulować pracę kotła i instalacji c.o.
Jak dobrać moc kotła gazowego?
Przyłącze gazowe sąsiada na mojej działce