Przegląd i konserwacja kotła gazowego przed zimą
Większość producentów zaleca przegląd kotła przynajmniej raz do roku. Wyczyszczony i wyregulowany zużyje mniej paliwa, a my będziemy mieć pewność, że w środku zimy nie przestanie grzać.
Dlaczego warto serwisować
Dopóki urządzenie grzewcze pracuje, czyli ogrzewa dom oraz przygotowuje ciepłą wodę do mycia i kąpieli, zwykle żaden użytkownik o nim nie pamięta. I tak być powinno, bo świadczy to o tym, że wybraliśmy odpowiedni produkt. Jednak nawet najlepszy i najnowocześniejszy kocioł czy podgrzewacz wymaga okresowych przeglądów. Według obliczeń specjalistów średni czas pracy palnika w kotle gazowym w ciągu roku wynosi 2 tys. godzin. Jeśli porównamy to z eksploatacją samochodu, to w tym czasie (przy średniej prędkości 50 km na godzinę) przejedziemy 100 tys. km. Już po przejechaniu 20-30 tys. km nie ma potrzeby wyjaśniać kierowcy konieczności wymiany oleju, filtrów paliwa czy powietrza. Ponadto żaden serwis producenta samochodu nie uzna gwarancji bez dokonywania okresowych przeglądów.
Argumentów przemawiających za serwisowaniem urządzeń grzewczych jest jednak znacznie więcej. Oto najważniejsze z nich.
Zgodnie z przepisami. Prawo budowlane określa, że obiekty budowlane powinny być w czasie użytkowania poddawane kontroli co najmniej raz w roku. Polega ona między innymi na sprawdzeniu stanu technicznego urządzeń gazowych i ocenie ich przydatności do dalszej, bezpiecznej eksploatacji. Za przestrzeganiem tego przepisu, popartego protokołem z przeglądu, przemawia też to, że nawet jeśli wykupiliśmy polisę ubezpieczeniową na dom, ale nie wykonamy przeglądu kotła, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w razie nieszczęścia, na przykład wybuchu gazu.
Korzyści ekonomiczne. Wyczyszczone, a następnie wyregulowane urządzenie ma większą sprawność, więc zużywa mniej paliwa. Dzięki temu płacimy mniejsze rachunki za gaz czy olej.
Poza tym koszty systematycznej konserwacji są znacznie niższe niż koszt naprawy wykonywanej po wystąpieniu awarii. Nie bez znaczenia jest również to, że koszty przeglądu można w domowym budżecie zaplanować, w przeciwieństwie do nieprzewidzianych wydatków na skutek uszkodzenia kotła grzewczego.
Dłuższa gwarancja.. Wielu producentów kotłów i podgrzewaczy wody zwiększa okres gwarancji nawet do pięciu lat, pod warunkiem wykonywania corocznych przeglądów oraz podpisania umowy przedłużającej gwarancję.
Niektóre firmy oferują również możliwość zawarcia umowy serwisowej, która zapewnia stałą opiekę nad urządzeniem będącym już po gwarancji. Dzięki temu użytkownik w ramach specjalnego pakietu serwisowego otrzymuje na przykład rabat na części zamienne lub robociznę, bezpłatny dojazd lub darmowe naprawy nawet przez rok od momentu wykonania konserwacji.
Bezpieczeństwo działania. Urządzenie grzewcze systematycznie poddawane przeglądom nie stanowi zagrożenia podczas eksploatacji. Na przykład zawartość toksycznego tlenku węgla w spalinach z właściwie konserwowanych kotłów gazowych jest niewielka (nie przekracza dopuszczalnych wartości) i wynika wyłącznie z procesów fizyko-chemicznych zachodzących w urządzeniu.
Dłuższa żywotność. Systematycznie wykonywane przeglądy połączone z wymianą zużytych elementów urządzenia są gwarancją jego długiej pracy.
Komfort eksploatacji. Jeśli urządzenie jest regularnie konserwowane, mamy większą szansę na to, że w środku zimy podczas silnych mrozów nie przestanie grzać.
Ochrona środowiska. Choć w Polsce nie istnieją jeszcze tak ostre przepisy jak w Skandynawii czy w Niemczech, to zwiększa się już świadomość, że należy dbać o środowisko naturalne. A odpowiednio wyregulowane urządzenie wytwarza podczas spalania paliwa mniej szkodliwych substancji i tym samym mniej zanieczyszcza otoczenie.
Przegląd czy konserwacja
Celem corocznej kontroli kotłów i podgrzewaczy gazowych jest ocena, czy dane urządzenie nadaje się do dalszej eksploatacji bez powodowania zagrożenia dla zdrowia i życia użytkowników. Praca serwisanta podczas przeglądu technicznego polega więc na oględzinach urządzenia i kontroli jego stanu. Sprawdza on przede wszystkim: sprawność funkcjonowania zamontowanych zabezpieczeń oraz działanie wszystkich podzespołów i czujników, szczelność układu gazowego i wodnego, a także czystość palnika i wymiennika ciepła (nagrzewnicy), który odbiera ciepło od spalin i przekazuje do wody grzewczej.
Większość producentów uważa jednak, że po roku ciągłej pracy urządzenia sam przegląd polegający na kontroli to za mało i konieczna jest jego kompleksowa konserwacja, czyli czyszczenie (wymiennika ciepła, palnika) oraz wymiana zużytych elementów (filtrów, elektrody zapłonowej).
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Jaki kocioł gazowy wybrać - przykłady rozwiązań
Sterowanie kotłem gazowym - wybór automatyki
Nie daj się zabić czadowi!
Zmiana starego ogrzewania na pompę ciepła – kiedy się opłaca?
Piecokominki - współczesne piece centralnego ogrzewania na biomasę drzewną
Jak piecokominek akumulacyjny współpracuje z innymi urządzeniami grzewczymi?
Jak kupić ekogroszek z kopalni? Podpowiadamy!
Jak zrobić pellet? Sposoby, urządzenia, koszty, opłacalność