Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sterowanie kotłem gazowym - wybór automatyki

Edmund Słupek

Jakiego rodzaju automatykę można zastosować do sterowania kotłem gazowym?

Proste regulatory pokojowe poleca się do współpracy z kotłami tradycyjnymi
Proste regulatory pokojowe poleca się do współpracy z kotłami tradycyjnymi
Fot. JUNKERS
Pracą kotła można sterować wykorzystując różne stopnie automatyki.

Stałotemperaturowa. Jest to najprostsze, najtańsze, ale też najmniej polecane rozwiązanie. Utrzymuje ona stałą temperaturę wody w instalacji, bez względu na temperaturę na zewnątrz i wewnątrz domu.

Pokojowa. W tym systemie do sterowania służy regulator z czujnikiem umieszczonym w jednym z ogrzewanych pomieszczeń. Wówczas kocioł wytwarza taką ilość ciepła, która zależy od aktualnego zapotrzebowania budynku. Zwiększa to komfort cieplny oraz ogranicza ilość spalanego gazu. Czasami jednak, ze względu na czas reakcji kotła oraz instalacji grzewczej przy tego typu regulacji, wewnętrzna temperatura rzeczywista może różnić się nieco od temperatury nastawionej na regulatorze.

Pogodowa. jeśli praca kotła jest sterowana za pomocą regulatora z czujnikiem temperatury umieszczonym na zewnątrz budynku mówimy o automatyce pogodowej. Zaletą takiego rozwiązania jest między innymi wczesne wykrywanie zmian temperatury zewnętrznej, zanim spowodują one zmianę temperatury wewnątrz budynku.

Oznacza to, że w odróżnieniu od regulatora pokojowego, automatyka pogodowa szybciej przeciwdziała skutkom zmian pogody poprzez dostosowywanie temperatury wody grzewczej do aktualnych potrzeb. Z tego też względu jest ona szczególnie polecana do sterowania kotłami kondensacyjnymi, których sprawności, a co z tym idzie uzyskiwane oszczędności gazu, są tym wyższe, im niższa jest temperatura wody w kotle grzewczym.

Pogodowo-pokojowa. Takie połączenie automatyki jest najbardziej polecane i powszechnie stosowane w domach jednorodzinnych. Zapewnia ono bowiem największy komfort cieplny użytkownikom oraz optymalne oszczędności w zużyciu gazu. Wynika to stąd, że automatyka przetwarza informacje nie tylko o zmianie temperatury na zewnątrz, ale i wewnątrz budynku.

Edmund Słupek, Product Manager Junkers

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Sterowanie kotłem gazowym - wybór automatyki