Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nie daj się zabić czadowi!

Paweł Łukaszewski Inspektor Nadzoru Budowlanego

10 przykazań jak chronić się przed czadem

Niewyczyszczony i niewyregulowany palnik zużywa więcej gazu
Niewyczyszczony i niewyregulowany palnik zużywa więcej gazu
Fot. JUNKERS
Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, to bezwonny, niewidoczny i śmiertelnie trujący gaz. Powstaje, gdy brakuje niezbędnego dopływu powietrza do pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia spalające olej, węgiel, drewno lub gaz ziemny.

Brak dopływu powietrza spowodowany jest najczęściej szczelnie zamkniętymi oknami i kratkami wentylacyjnymi, co ma chronić przed zimnem i zapewnić zmniejszenie zużycia opału, a bardzo często jest powodem tragedii. Równie niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia są niesprawne urządzenia gazowe, piece i kominki. Zasadnicze znaczenie dla ich prawidłowego działania ma stan techniczny przewodów kominowych - dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedrożny przewód dymowy lub spalinowy powoduje wzrost ilości tlenku węgla, a przy niskich temperaturach, gdy ciężkie, zimne powietrze opada na dół, może dojść do zjawiska ciągu wstecznego, czyli do sytuacji, w której dym zamiast wydostawać się kominem na zewnątrz - pompowany jest do mieszkania.

Jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla? Katalog niezbędnych czynności:

1. Sprawdzajmy stan techniczny wszystkich urządzeń grzewczych do ogrzewania mieszkania i wody - nie tylko przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Pamiętajmy o regularnych - corocznych przeglądach technicznych!

2. Co najmniej raz w roku zlecajmy przegląd stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Kontrolę tę powierzmy osobom z niezbędnymi uprawnieniami budowlanymi i kwalifikacjami w zakresie sprawdzania przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych, na przykład mistrzowi kominiarskiemu.

3. Starajmy się zapewnić jak największy dopływ powietrza do łazienek, kuchni oraz innych pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia opalane paliwem gazowym (metan lub propan-butan), ciekłym (olej, benzyna) lub stałym (drewno, koks, węgiel).

4. Nie zamykajmy (nie zasłaniajmy) kratek wentylacyjnych i otworów napływowych powietrza, a także otworów w drzwiach łazienek.

5. Dobrze jest rozszczelniać okna lub zamontować na nich nawiewniki okienne.

6. Nie ogrzewajmy mieszkań kuchenkami gazowymi.

7. Zamontujmy czujniki tlenku węgla.

8. Niezwłocznie wymieniajmy niesprawne urządzenia grzewcze oraz elementy przewodów kominowych - na nowe dopuszczone do stosowania w budownictwie i oznaczone przez producenta znakiem CE (produkt bezpieczny, nie zagrażający życiu!).

9. Nie naprawiajmy samodzielnie urządzeń grzewczych i instalacji. Zawsze, gdy zaobserwujemy coś niepokojącego korzystajmy z usług specjalistów.

10. Nudności lub zawroty głowy, to pierwsze objawy zatrucia tlenkiem węgla - nigdy ich nie lekceważmy, natychmiast przewietrzmy mieszkanie i udajmy się do lekarza.

Zobacz wideo!Czytaj także:

Wymiana piecyka gazowegoZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Nie daj się zabić czadowi!