Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wykładziny podłogowe

Tekst Monika Karda, Katarzyna Wangin

Zarówno panele, jak i wykładziny ułatwiają wykończenie podłogi. I jedne, i drugie można ułożyć samodzielnie: wkrótce potem nadają się do użytkowania.

Wykładzina dywanowa - miękka i przyjemna dla stóp; do tego dobrze izoluje cieplnie, a ryzyko poślizgnięcia się na niej jest małe
Wykładzina dywanowa - miękka i przyjemna dla stóp; do tego dobrze izoluje cieplnie, a ryzyko poślizgnięcia się na niej jest małe
Fot. Vorwerk
Wykładziny gładkie elastyczne

Produkuje się je zarówno z tworzywa sztucznego - polichlorku winylu (PVC), jak i z surowców naturalnych - te noszą nazwę linoleum. Choć surowce są tak różne, wykładziny z nich wytwarzane trudno odróżnić na pierwszy rzut oka; pewną wskazówką może być to, że linoleum ma podkład z juty, a jego górna powierzchnia jest błyszcząca, bo pokryta woskiem. Wykładziny z PVC produkuje się w większej liczbie wzorów i kolorów. Są jednorodne i tworzą na podłodze jednolitą zmywalną powierzchnię, łatwą do utrzymania w czystości.

Jednorodne z PVC. Mają przekrój jednolity na całej grubości, więc ścieranie ani wilgoć im nie szkodzą. Mimo że dostępne w wielu wzorach i kolorach, ich wzornictwo jest skromniejsze w porównaniu z wykładzinami wielowarstwowymi. Nie mają warstwy wyciszającej, więc układa się je tam, gdzie akustyka nie ma znaczenia. Wielowarstwowe z PVC. Mają zazwyczaj cztery warstwy: użytkową (wierzchnią), dekoracyjną (czyli wzór), nośną i podkładową (izolacyjną).

Uszkodzenie warstwy użytkowej powoduje szybkie zużycie warstwy dekoracyjnej. Izolują cieplnie i akustycznie. Amortyzują upadki, są więc przyjazne dla dzieci.

Linoleum. Najczęściej dostępne w rulonach, podobnie jak inne wykładziny; produkuje się też z niego panele podłogowe. Tłumi hałas i odgłosy kroków. Ze względu na podkład z naturalnej juty linoleum jest wrażliwe na zawilgocenie podłoża.

Wykładziny dywanowe (włókiennicze)

Bardzo dobrze tłumią hałas i izolują cieplnie.Właściwości użytkowe oraz wygląd wykładziny zależą głównie od cech warstwy wierzchniej, czyli runa, które wytwarza się z różnych włókien: roślinnych (sizalowych, kokosowych), wełny, poliamidu, polipropylenu, poliestru lub akrylu. Większość wykładzin dywanowych ma runo z mieszanki wymienionych materiałów, co pozwala łączyć ich zalety.

- Roślinne. Bardzo wytrzymałe - odporne na wgniecenia i ścieranie. Odznaczają się ciekawymi splotami. Niestety, są wrażliwe na wilgoć; najczęściej dostępne tylko w kolorach naturalnych - różnych odcieniach beżu i brązu.

- Wełniane. Są miękkie, sprężyste i elastyczne. Niestety, łatwo się mechacą i przyciągają kurz. Najdroższe z wykładzin.

- Poliamidowe. Dostępne w wielu wzorach i kolorach. Odporne na ścieranie i gniecenie. Łatwo się elektryzują i brudzą, jeśli nie są fabrycznie zaimpregnowane.

- Polipropylenowe. Dostępne w niewielkim wyborze wzorów. Bardzo odporne na ścieranie, ale podatne na wgniecenia. Nie elektryzują się i nie chłoną wody.

- Poliestrowe. Nie elektryzują się; są średnio odporne na ścieranie i gniecenie.

- Akrylowe. Miękkie, elastyczne i sprężyste jak wełniane, ale nie elektryzują się jak one.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Wykładziny podłogowe