Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wybieramy nową baterię do zlewozmywaka

Tekst: Anna Skunka

Wybierając nową baterię kuchenną, powinniśmy nie tylko kierować się jej urodą, ale też brać pod uwagę względy użytkowe.

Stojąca wysoka bateria z wylewką w sprężynie. Takie modele są teraz bardzo modne
Stojąca wysoka bateria z wylewką w sprężynie. Takie modele są teraz bardzo modne
Fot. FERRO
Z baterii kuchennej korzystamy codziennie i to wielokrotnie, do bardzo zróżnicowanych czynności - zmywania naczyń, płukania warzyw i owoców, napełniania czajnika lub czyszczenia zlewu. Jest zatem jedną z najciężej pracujących baterii w domu. Dlatego najszybciej przydarzają się jej typowe usterki, na przykład przeciekająca głowica. Jeśli bateria jest wiekowa, jej producenta może nie być już na rynku , będzie za to problem z naprawą. Po latach traktowania nieodpowiednimi środkami czyszczącymi powierzchnia baterii pozostawia wiele do życzenia - nic więc dziwnego, że mamy ochotę wymienić ją na nowszy model. Tym bardziej, że producenci nowoczesnych baterii prześcigają się w projektowaniu armatury, która jest nie tylko ładna, ale i ułatwi nam wykonywanie kuchennych prac.

Dominują baterie stojące

Kupując nową baterię do kuchni, zastanówmy się, jakiej tak naprawdę szukamy i gdzie będzie zamontowana. Klasyczne baterie ścienne montowane są zazwyczaj wtedy, gdy chcemy zastąpić starą baterię nową bez zmiany sposobu prowadzenia rur z ciepłą i zimną wodą. Ze względu na coraz mniejsze zainteresowanie nimi oferta nie jest zbyt bogata. Niektórzy producenci, chcąc wypełnić tę niszę, proponują kuchenną baterię ścienną w wersji podtynkowej, gdzie wszystkie elementy konstrukcyjne ukryte są w puszce w ścianie.

Ale w kuchniach nadal królują baterie stojące (sztorcowe), choć te obecnie montowane mają znacznie ciekawsze niż kiedyś wzornictwo.

Wygodniejsza bateria jednouchwytowa

Bateria jednouchwytowa sprawdza się w kuchni doskonale. Za pomocą jednej dźwigni ustawiamy zarówno siłę strumienia wody, jak i jego temperaturę, co skraca czas regulacji. Sprzyja to oszczędzaniu wody i energii do jej podgrzania. W zasadzie obecnie jedynym uzasadnieniem stosowania modelu z dwoma uchwytami jest kwestia dopasowania stylistyki do wnętrza (np. w stylu retro) lub konieczność wynikająca ze sposobu przygotowywania ciepłej wody. Jeśli w naszym domu jest ona dostarczana z gazowego piecyka łazienkowego lub kotła przepływowego, fachowcy zalecają montaż baterii dwuuchwytowej. W przeciwnym razie urządzenie grzewcze źle działa i mamy chłodną wodę zamiast ciepłej.

Nie za wysoka, nie za niska

Zbyt niska bateria utrudnia zmywanie i napełnianie garnka czy czajnika. Zbyt wysoka może powodować rozchlapywanie się wody wokół zlewu. Zazwyczaj modele kuchenne mają wysokość 12-30 cm, choć są i takie, których wysokość dochodzi do 50 cm. Ważny jest też zasięg wylewki. Im większy, tym łatwiej pracować, na przykład napełniać czy myć wysokie naczynia. Standardowo zasięg wynosi 12-25 cm. Można go zwiększyć, wybierając model z wyciąganą wylewką (rozwiązanie stosowane tylko w bateriach stojących) - elastyczny wąż o długości do 150-200 cm pozwala na wygodną pracę nie tylko w obrębie zlewu, ale i wokół niego. Często takie baterie mają dwa rodzaje strumienia wody - klasyczny i deszczowy. Ta ostatnia funkcja może być wykorzystywana do mycia i płukania warzyw oraz owoców, choć nie tylko - dzięki wyciąganemu wężowi możemy wygodnie opłukać zlewozmywak po zmywaniu czy napełnić wiadro stojące na podłodze.

Coraz modniejsze stają się wysokie baterie wzorowane na profesjonalnych, z wylewką w sprężynie, co umożliwia jej wygodne wyginanie, wyciąganie oraz zmianę strumienia ze zwykłego na prysznicowy. Niestety, w najtańszych modelach sprężyna to przede wszystkim wzornictwo i niewiele więcej.

Niestandardowym rozwiązaniem są baterie wyposażone w dwie wylewki, z których wysoka służy do normalnej pracy przy zlewozmywaku, a niska, bezdotykowa (na fotokomórkę), pozwala na przykład szybko opłukać ręce.

Niemal wszystkie baterie mają obracaną wylewkę, o kącie obrotu od 90 do 360 stopni. Jeśli w kuchni jest zlewozmywak dwukomorowy, lepiej wybrać baterię z wylewką o większym kącie obrotu - na przykład 120 stopni, aby można było swobodnie korzystać z wody w każdej komorze. Do zlewozmywaka jednokomorowego w zupełności wystarczy obrót do 90 stopni.

Bateria pod oknem i na wyspie

Jeżeli zlewozmywak znajduje się pod oknem, najlepiej zastosować specjalne modele, w których korpus można wyciągać, składać lub chować w blacie. Niestety, są one bardzo drogie. Czasami wystarczy zamontować niską baterię z wyciąganą wylewką, a na czas otwierania okna wyjąć główkę z wylewki.

Przy zlewozmywaku umieszczonym na wyspie obecnie chętnie instaluje się wysokie baterie stojące, a jeśli za zlewozmywakiem jest niska ścianka, można zamontować wersję ścienną.

Ze zmywarką czy bez

Zdaniem wielu fachowców, jeśli chcemy oszczędzać wodę w kuchni, powinniśmy kupić zmywarkę. Większość baterii ma więc dwie wersje - z podłączeniem do dodatkowego urządzenia (np. zmywarki lub pralki) lub bez tej możliwości. Odpowiedni zawór regulacyjny znajduje się w jej korpusie. Podczas zakupu baterii warto zwrócić na to uwagę, aby potem nie martwić się koniecznością zrobienia specjalnego podejścia.

Zazwyczaj chromowane

Baterie kuchenne mają zwykle korpusy z mosiądzu, pokryte matowymi lub błyszczącymi powłokami chromowanymi, rzadziej w kolorze miedzi. Mogą też być wykończone kompozytem (typu Fragranit, Silgranit), zwłaszcza gdy sprzedawane są w komplecie ze zlewozmywakiem. Występują wtedy w kolorze beżu, cynamonu, orzecha lub grafitu. Produkuje się też modele z wykończeniami złotymi lub w innych kolorach, na przykład białym albo czarnym.

Aby bateria zachowała długo swój pierwotny wygląd, należy o nią dbać. Najczęściej zabrudzenia wystarczy zmyć łagodnym detergentem (np. płynem do mycia naczyń), a potem dokładnie spłukać wodą i wytrzeć do sucha miękką szmatką. W przeciwnym razie pozostawione na powierzchni baterii środki czyszczące mogą ją odbarwić lub spowodować zacieki.

Z długą gwarancją

Wielu producentów udziela różnej długości gwarancji na poszczególne części baterii. Właściwe działanie głowicy ceramicznej gwarantują oni zwykle przez 5 lub 7 lat. Najczęściej zalecają przy tym montaż filtra mechanicznego na wejściu wody do budynku, który usunie duże zanieczyszczenia takie jak piasek czy rdza, oraz dodatkowych filtrów zatrzymujących mniejsze zanieczyszczenia. Dla baterii ściennych mają one postać uszczelki z siatką, a w bateriach stojących stosuje się zawory kątowe z filtrem, do których podłącza się wężyki doprowadzające ciepłą i zimną wodę.

Szczelność korpusu jest objęta dłuższą gwarancją, nawet 10-letnią.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Wybieramy nową baterię do zlewozmywaka