Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Baterie kuchenne - standardowe i dla wymagających

Tekst: Małgorzata Krośnicka

Współczesne baterie kuchenne oprócz standardowych rozwiązań, jak obracana czy wyciągana wylewka, są wyposażone w szereg udogodnień - podłączenie do zmywarki, oświetlenie, dwie wylewki, dozownik na detergenty i inne.

Najpopularniejsze baterie kuchenne to modele stojące, jednouchwytowe z wyciąganą wylewką
Najpopularniejsze baterie kuchenne to modele stojące, jednouchwytowe z wyciąganą wylewką
Fot. KLUDI
W sklepach nadal można znaleźć tradycyjne baterie wyposażone w dwa pokrętła. Często są one stylizowane, pasują więc do kuchni urządzonych w stylu retro. Występują także w wersji nowoczesnej, minimalistycznej. Cieszą się jednakże mniejszą popularnością niż baterie jednouchwytowe.

Niewątpliwe zalety baterii jednouchwytowych - szybka i precyzyjna regulacja strumienia oraz temperatury wody - sprawiają, że idealnie sprawdzają się one przy kuchennych pracach. Taka armatura najczęściej jest produkowana w wersji stojącej (baterie sztorcowe). To właśnie ten typ baterii producenci wyposażają w rozmaite udogodnienia.

Najpopularniejsze są baterie jednootworowe, ale dostępne są także wielootworowe. Te ostatnie składają się z osobno montowanej wylewki oraz uchwytu do regulacji strumienia i temperatury wody; mogą mieć też dodatkowe wyposażenie, na przykład wyciąganą słuchawkę prysznicową, filtr i wylewkę do wody pitnej.

Baterie standardowe

Dzięki zastąpieniu głowic grzybkowych nowocześniejszymi ceramicznymi, armatura jest trwalsza, nie ma też kłopotu z przeciekającymi uszczelkami. Głowice takie są już w zasadzie standardem - nie zaszkodzi jednak zapytać sprzedawcę o to, jaki jej rodzaj występuje w wybranej przez nas baterii, zwłaszcza gdy kupujemy model nieznanej firmy. Większość baterii jest wyposażona w perlator, czyli sitko zamontowane na końcu wylewki, które napowietrza strumień wody. Dzięki temu zużywamy jej nawet o 40% mniej.

Popularne baterie sztorcowe mają obracaną wylewkę. Kąt obrotu może być różny - od 90 do 360°. Zasięg wylewki trzeba dopasować do rozmiarów zlewozmywaka - jeśli jest jednokomorowy, wystarczy możliwość obrotu wylewki o 90°, przy dwukomorowym - minimum to 120°. Ceny od 50 zł.

Zobacz baterie kuchenne różnych producentówWygodne funkcje

Na rynku jest sporo modeli, które na pierwszy rzut oka nie różnią się specjalnie od tych najprostszych, ale są wyposażone w funkcje, znacznie ułatwiające ich użytkowanie.

Wyciągana wylewka.(zdjęcie) Przydaje się, gdy chcemy opłukać naczynia albo napełnić wysoki garnek. Końcówka wylewki takiej baterii zamontowana jest na chowanym w korpusie, elastycznym przewodzie o długości 1,2-1,5 m. Może mieć jeden lub dwa rodzaje strumienia - prysznicowy i zwykły. Kupując baterię, sprawdźmy, z czego wykonany jest przewód (najtrwalsze są metalowe) i czy łatwo będzie go dokupić. Ceny od 170 zł.

Składany korpus.(zdjęcie) Zlewozmywak chętnie umieszczamy pod oknem, dzięki temu możemy obserwować okolicę podczas prac kuchennych. Zwykła bateria, uniemożliwiłaby otwarcie okna. Producenci oferują jednak modele składane. Występują one w kilku wariantach konstrukcyjnych: baterie chowane w dół, przechylane o 90° oraz ze złączem Bajonette, które pozwala na wyjęcie baterii i położenie jej. Ceny od 700 zł.

Sterowanie fotokomórką.(zdjęcie) Reaguje ona na ruch, dzięki czemu można uruchomić (i wyłączyć) kran bez dotykania. Ustawienie temperatury i strumienia wody umożliwia regulator znajdujący się na korpusie lub wylewce baterii; a jeśli ma ona dwie wylewki - tradycyjną i bezdotykową - w skrzynce zamontowanej w szafce pod zlewozmywakiem. To drugie rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze. W takich bateriach dolna, nisko osadzona wylewka uruchamiana jest fotokomórką, wyższa natomiast sterowana jest klasycznie - za pomocą uchwytu.

Trzeba pamiętać, że baterie bezdotykowe wymagają zasilania energią elektryczną. Najczęściej stosowane są ogniwa 6, 9 lub 12 V, ale bateria może być też zasilana z gniazdka, pod warunkiem że prąd będzie płynąć przez transformator zmieniający napięcie z sieciowego na niskie. Ceny od 1800 zł.

Luksusowe wyposażenie

W tych modelach baterii producenci oferują "wartość dodaną" - dwie osobne wylewki z różnymi strumieniami wody (jeden do mycia, drugi do opłukiwania), zintegrowany z baterią filtr do wody albo dozownik na płyn do mycia naczyń.

Z dwiema wylewkami.(zdjęcie) Wylewka górna jest wyciągana, dolna - obracana (taką konstrukcję mają na przykład modne baterie sprężynowe - półprofesjonalne). W odróżnieniu od baterii z wyciąganym prysznicem, górna wylewka nie ma regulacji strumienia; służy bowiem do zraszania i spłukiwania. Ceny od 1900 zł.

Z filtrem wody pitnej.(zdjęcie) Bateria ma dwie wylewki lub dwa perlatory, umożliwiające korzystanie zarówno z wody wodociągowej, jak i przefiltrowanej. Sam filtr (węglowy) montuje się pod zlewozmywakiem. Niektóre modele mają czujnik zużycia filtra, sygnalizujący konieczność wymiany wkładu. Ceny od 750 zł.

Dozownik na detergenty.(zdjęcie) Przyciskany dozownik może być integralną częścią baterii - znajduje się wówczas poniżej wylewki - nie trzeba więc wiercić dodatkowego otworu. Zbiornik na detergent montuje się w szafce. Płyn jest doprowadzany do dozownika za pomocą elastycznej rurki. Ceny od 460 zł.

Woda pod kontrolą

Dzięki termostatowi lub specjalnemu ogranicznikowi wypływu, możemy zminimalizować marnotrawstwo wody i... ryzyko poparzenia. Dodatkowe wyposażenie zaś uczyni z baterii centrum sterowania dopływem wody do innych sprzętów.

Termostat.(zdjęcie) Stosowane w łazienkach baterie termostatyczne nie sprawdziłyby się w kuchni, gdzie często potrzebujemy raz ciepłej, raz zimnej wody. Modele kuchenne mają więc pierścień z podziałką i zaznaczoną na niej bezpieczną dla naszych rąk temperaturą 38°C. Blokadę mają zaś tylko niektóre modele. Ceny od 640 zł.

Ogranicznik strumienia i temperatury wody.(zdjęcie) Pozwala zmniejszyć zużycie wody i chroni przed poparzeniem. W każdej chwili można zmienić ustawienia - większy strumień lub wyższą temperaturę uzyskamy wciskając przycisk na obudowie baterii lub zwalniając specjalną blokadę. Ceny od 350 zł.

Zawór do podłączenia zmywarki lub pralki.(zdjęcie) Ułatwia zakręcanie dopływu wody do tych urządzeń bez schylania się do szafki, gdzie zwykle montuje się zawory zasilające. Najczęściej wymaga wywiercenia dodatkowego otworu w zlewozmywaku, są jednak także baterie ze zintegrowanym zaworem. Ceny od 450 zł.

Rozwiązania dekoracyjne

Producenci armatury kuchennej przekonują, że powinna ona być nie tylko funkcjonalna, ale i dekoracyjna, gdyż jest ważnym elementem kuchennej aranżacji.

Wykończenie.(zdjęcie) Najpopularniejsza jest błyszcząca powłoka chromowana, ale w sprzedaży są także krany w kolorze stali (inox), satynowane (matowe), wykończone miedzią, patynowane, złocone lub pokryte jednolitą barwną powłoką, np. białą albo czarną. Do zlewozmywaków z konglomeratu i kamienia można zamówić armaturę powlekaną takim samym tworzywem.

Oświetlenie.(zdjęcie) Jest funkcją czysto dekoracyjną. W wylewce baterii montowane są diody LED, które podświetlają strumień wody. Mogą być jednobarwne albo wielokolorowe.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

    Więcej o:

Skomentuj:

Baterie kuchenne - standardowe i dla wymagających