Winorośl japońska
Lubię jesień ze względu na kolory, jakie przybierają wtedy liście różnych roślin. Pod tym względem winorośl japońska nie ma sobie równych...
Kolejną zaletą tej ciekawej rośliny jest niesłychanie szybki wzrost, nawet do 4 metrów rocznie! Z tego względu powinni o niej pamiętać niecierpliwi ogrodnicy, którzy nie mają zamiaru czekać latami aż ogród się zazieleni i nabierze dojrzałego wyglądu. Winorośl japońska błyskawicznie pokryje zielenią ogrodzenie, pergolę, czy altankę, a jej wielkie liście dadzą latem mnóstwo przyjemnego cienia. Mało tego! Jeśli mamy w ogrodzie brzydką komórkę lub coś w tym rodzaju, co najlepiej byłoby szybko ukryć przed ludzkim wzrokiem, w takim wypadku winorośl japońska też jest niezastąpiona. Elegancko przykryje swoimi liśćmi każdy nieudany lub zaniedbany element architektury.
Bezproblemowe pnącze
Szybki wzrost pnącza może być jednak pewną uciążliwością, jeśli posadzimy je w małym ogrodzie, gdzie nie można mu zapewnić dużo miejsca. Ale i z tej sytuacji jest wyjście. Od czegóż bowiem są sekatory.
Dla mnie największym walorem tej rośliny są liście, okrągławe, bardzo duże, dochodzące nawet do 30 cm średnicy. Winorośl japońska wcześnie rozpoczyna wegetację i okrywa się młodymi liśćmi już w kwietniu. Latem liście są ciemnozielone, pokryte delikatnymi włoskami. A jesienią przybierają odcienie pomarańczowe i szkarłatne. I to jest dopiero uczta dla oczu! Warto jednak napomknąć, że winorośl japońska również kwitnie i owocuje. Kwiaty nie są może zbyt atrakcyjne, ale za to słodko pachną w czerwcu. Owoce też nie mają walorów ozdobnych, ale są jadalne. Mają czarnopurpurowy kolor i dojrzewają od września do października.
Jak rozmnażać winorośl japońską? Najprostszym sposobem rozmnożenia tej rośliny są tzw. odkłady. Nisko rosnący pęd przyginamy do ziemi i umieszczamy w małym dołku. Można przyszpilić pęd na przykład kawałkami drutu, aby się nie wznosił. Następnie zasypujemy to miejsce ziemią ogrodową. Mniej więcej po roku pęd powinien się ukorzenić i będzie można go odciąć (oddzielić) od rośliny matecznej i posadzić w innym, docelowym miejscu.
Sekrety pielęgnacji
Po posadzeniu, roślina potrzebuje 2-3 lat zanim zacznie intensywnie rosnąć. Od początku należy pamiętać o przycinaniu, aby spowodować rozkrzewianie się pędów od dołu. Cięcie powinno się wykonywać w lutym lub marcu, ponieważ soki zaczynają krążyć w roślinie już wczesną wiosną i przycięta za późno "płacze". Jeśli pnącze rośnie zbyt silnie i niektóre nowe pędy przeszkadzają, można wykonać cięcie korygujące na początku lata.
Poza przycinaniem, roślina nie potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i ochronnych. Młode sadzonki, zanim dobrze się ukorzenią, trzeba podlewać.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: